škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

aküyle ilgili birkaç soru

101hp · 25 · 7896

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 101hp

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
@picasso
valla aynennn dediğin gibi bu sesin ne zaman olduğundan bende emin olamıyorum ve bilidğim kadarıyla bizim direksiyon pompaları biraz tırt.yani ihmale gelecek bir tarafı yok.birde malum burası d.bakır ustalarına güvenemiyorum adama direksiyon hidroliği derim fren hidroliği koyar vs. vs. bu yağı yedek parçacıdan ne diye isteyeceğim tam olarak adıdır kodudur bilen varmı?

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: 101hp;466950
@picasso
valla aynennn dediğin gibi bu sesin ne zaman olduğundan bende emin olamıyorum ve bilidğim kadarıyla bizim direksiyon pompaları biraz tırt.yani ihmale gelecek bir tarafı yok.birde malum burası d.bakır ustalarına güvenemiyorum adama direksiyon hidroliği derim fren hidroliği koyar vs. vs. bu yağı yedek parçacıdan ne diye isteyeceğim tam olarak adıdır kodudur bilen varmı?

Aracın kitapçığı varsa, orada yazılı olabilir direksiyon hidrolik yağının numarası vs.

Çevrimdışı 101hp

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;466967
Aracın kitapçığı varsa, orada yazılı olabilir direksiyon hidrolik yağının numarası
Evet aracun kitapçığı duruyor yarin ilk isim ona bakmak olacak bu forumu seviyorum insanlar birbirine yardimci oluyor tam amacina uygun sekilde cok Teşekkürler

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 101hp;466968
Alıntı yapılan: Ugur A.;466967
Aracın kitapçığı varsa, orada yazılı olabilir direksiyon hidrolik yağının numarası

Evet aracun kitapçığı duruyor yarin ilk isim ona bakmak olacak bu forumu seviyorum insanlar birbirine yardimci oluyor tam amacina uygun sekilde cok Teşekkürler
Malesef. İş direksiyon konusuna gelince kitabında fazla bilgi yok ancak tercüme hatasımı bilmiyorum, bazen windows türkçesi gibi abuk-subuk tercümeler olabiliyor. "Araç dururken direksiyon sonuna kadar çevrilince servo sisteme çok yük biner ve bu durum çıkan gürültülerden anlaşılır" diyor. Bu gürültüler bizim "vuuuuğ" sesi ise o zaman durum normal demektir. Gerçektende direksiyonu sağ veya sola dayanacak şekilde çevrilirse ses o noktalarda belirgin artıyor.
Birde bir konudan bahsedeyim. Bunu aracı ilk teslim aldığımda servisin elektrikçisi "aman dikkat" ikazı ile söylemişti.
Kontağı ilk yarım çevirdiğinizde ön göğüs tarafından bir vınıltı şeklinde ses gelir. Ve 10 sn kadar sonra bu ses kesilir. Aracı bu ses bitiminden sonra çalıştır, Bu direksiyon pompa sesidir. Bu işlem tamamlansın sonra yola çık demişti. Çok sonraları bizim sibop olayı sırasında bunu servis müdürüne sordum."alakası yok" deyip geçiştirdi. Bu konu hk. bir bilgisi olan var mı? Şahsen belki 3-5 defa dışında bunu hassasiyetle uygulamak bir alışkanlık haline geldi. Konuyu daha ileri götürüp şu soruyuda şarta bağlı sorabiliriz. Acaba bu doğruysa pompa arızalarının  nedeni "tam dolmayan hidrolik" olabilir mi?
Aşağıya aldığım fotografta "dikkat" başlığı ile bu konuda bir ikazda var, farklı bir açıdan !

« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2014, 09:33:20 Gönderen: Picasso »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Picasso;466969
...aracı ilk teslim aldığımda servisin elektrikçisi "aman dikkat" ikazı ile söylemişti.
Kontağı ilk yarım çevirdiğinizde ön göğüs tarafından bir vınıltı şeklinde ses gelir. Ve 10 sn kadar sonra bu ses kesilir. Aracı bu ses bitiminden sonra çalıştır, Bu direksiyon pompa sesidir. Bu işlem tamamlansın sonra yola çık demişti... ...Acaba bu doğruysa pompa arızalarının  nedeni "tam dolmayan hidrolik" olabilir mi?...
Vakt-i zamanında (belki de eski forum esnasında) "aracı park ettiğinizde direksiyonu sağa veya sola dönük olarak motoru stop etmeyin, tekerlekler düz olacak şekilde stop edin" demişti bir arkadaş da linkini falan bulamadım.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;466988
Vakt-i zamanında (belki de eski forum esnasında) "aracı park ettiğinizde direksiyonu sağa veya sola dönük olarak motoru stop etmeyin, tekerlekler düz olacak şekilde stop edin" demişti bir arkadaş da linkini falan bulamadım.

Sanırsam tanıyorum o arkadaşı :D

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;467636

Alıntı yapılan: Ugur A.;466988

:hmm::hmm:İyi de o zaman özellikle yokuş aşağı ya da yukarı nasıl park yapacağız? Ustalar der ki, "park ederken emniyet tedbiri olarak tekerleği kaldırıma ön ya da arka tarafından kaldırım taşına dayayın" derler. Kontağı kapattıktan sonra pompa devre dışı olur da :D

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;467636

Aha da geldi zaten.:D

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Picasso;467684
:hmm::hmm:İyi de o zaman özellikle yokuş aşağı ya da yukarı nasıl park yapacağız? Ustalar der ki, "park ederken emniyet tedbiri olarak tekerleği kaldırıma ön ya da arka tarafından kaldırım taşına dayayın" derler. Kontağı kapattıktan sonra pompa devre dışı olur da :D

Tabi bu söylendiğinde bu pompalar henüz icâd olunmamıştı.:D

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kim demişse "aracı park ettiğinizde direksiyonu sağa veya sola dönük olarak motoru stop etmeyin, tekerlekler düz olacak şekilde stop edin"
Hiç bir mantıklı açıklaması yok.
Buyrun aşağıda ne nedir çok güzel açıklanmış.
http://data.obitet.net/obitet/direksiyon_sis/hid_dreksiyon_sis.htm
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Direksiyon%20Sistemleri.pdf