škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kapı kilitleri sapıttı.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mstyy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;464781
Evet doğru diyorsun. mekanik nedenlerle de olabilir. önce basit olanı denemekte yarar var. ama ne yazık ki, diğer arkadaşlarımızın da söz ettiği gibi, konfor ünitesinden de olabilir. siviçleri gözden geçirdim ama görünür bir sorun değil sanırım siviç bozulması. kildi temizleyip, kirden yağdan arındırmak yardımcı olur mu acaba?

bu arada yakın zamanda tamamen akün bittimi yada şarj takviyesi vurdurma akü değişimi gibi işlem yaptın mı?

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mstyy;464785
bu arada yakın zamanda tamamen akün bittimi yada şarj takviyesi vurdurma akü değişimi gibi işlem yaptın mı?
akü tamamen bitmedi ama kışın akünün iyice zayıfladığını gösteren belirtiler oldu. bir de bu arada, bu kilitlerin durumu yaklaşık iki yıldır var. ama şu sıralar artık dayanılmaz hale geldi. önceden birkaç gün böyle yapıp sonra kendinin unuttururdu ama şimdi gitmeyecekmiş gibi. aracım 10 yaşında ve yalnızca bir kez iki buçuk yıl önce akü değiştirdim. vurdurma işlemine de hiçbir zaman gerek olmadı. olsa da yapmam zaten. ve bugüne kadar da hiçbir sorun çıkarmışlığı yok. acaba diyorum, yavaş yavaş yaşlanmaya mı başladı.

Çevrimdışı mstyy

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;464794
akü tamamen bitmedi ama kışın akünün iyice zayıfladığını gösteren belirtiler oldu. bir de bu arada, bu kilitlerin durumu yaklaşık iki yıldır var. ama şu sıralar artık dayanılmaz hale geldi. önceden birkaç gün böyle yapıp sonra kendinin unuttururdu ama şimdi gitmeyecekmiş gibi. aracım 10 yaşında ve yalnızca bir kez iki buçuk yıl önce akü değiştirdim. vurdurma işlemine de hiçbir zaman gerek olmadı. olsa da yapmam zaten. ve bugüne kadar da hiçbir sorun çıkarmışlığı yok. acaba diyorum, yavaş yavaş yaşlanmaya mı başladı.

Araci goster ilk ancak bana beyin gibi geliyor büyük ihtimal le zira kendi kendine arada bir sapitmasi bunun isareti

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;464794

HAvaların ısınmasından bile yapıyor kardeş.. Benim araba havalar ısınmaya başlayınca kendi kendine kilitler açar :) Ama sağ ön kapının switc garanti bozuk onu yaptırınca düzelmezse, konfor beyninde problem olduğunu düşünürüm .

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: laswidow;465137
HAvaların ısınmasından bile yapıyor kardeş.. Benim araba havalar ısınmaya başlayınca kendi kendine kilitler açar :) Ama sağ ön kapının switc garanti bozuk onu yaptırınca düzelmezse, konfor beyninde problem olduğunu düşünürüm .
Doğru söylüyorsun. Hava sıcaklıklarıyla da ilgili olduğunu düşünüyorum

Çevrimdışı e.g.uysal

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Benim araçda da sol arka kapı dönemsel olarak sapıtıyor. Kilidini açmıyor. 10 kere falan kitleyip açıyorum aracın içinden anca açıyor.

Çevrimdışı daishi

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
kapı sivicinin tamirini yapabilecek biri varmı izmirde

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bu sorun çözüldümü bilmiyorum ama kendi kilit sistemimden dolayı neredeyse tamirci olmak üzereyim...ve fabia kilit sisteminde o kadar çok kontrol edilecek nokta varki insanın başı dönüyor...

Elektronikçi olduğumdan kendi aracımda 4 kapınında kilitlerini söktüm ve motor ve switchleri tamir edip tek tek ölçtüm...araca geri taktım...ben güzel bir sonuç beklerken kilitler tamamen eski halinde devam ediyordu...sağ ön kapı bağımsız açılıp kapanıyor...sol arka kapı tepkisiz...bende herkez gibi confort modulden şüpelenip ilk onu söktüm bir kaç ölçümden sonra hiç bir arıza göremedim...daha sonra merkezi kilit beynini söktüm "musty" arkadaşın resmini paylaştığı...eve getirdim ve elsawin üzerindeki şemalardan tüm giriş çıkışlarını tespit edip ölçtüm voltaj verdim voltaj aldım vs derken kusursuz çalıştığını görünce çıldırdım tabi..

onuda araca geri takmak için gittiğimde aklıma şu geldi..merkezi kilitten beyninden çıkan bağlantıların merkezi kilit motorlarına gidip gitmediğini öğrenmek için şemaya göre hepsine akım verdim sonuç sinir bozucu sadece ve sadece arka sağ kapı motorundan swicht lerine kadar doğru çalışıyor diğerlerinde kopuk yada eksik var...

ve fabiada kapılara gelen bağlantıda arada bir soket mevcuttur önce merkezi kilit beynin den bu soketlere kadar kontrol edilecek sonra soketten motor lara kadar kontrol edilecek ...

bu arada kendi kendine açılma kapanma gibi senaryoların bir kısmı anti-hijack yani hırsızlık koruma modu aktif olduğundan olabilir.bunun gibi bir kaç özellik daha var kontak açınca kilitleme kapatınca açma 20 km hızda kilitleme gibi bunların hepsi aktif olunca sistem sapıtabiliyo...

Çevrimdışı JOKER

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı sorun benim aracımda da var. Kış boyunca sorun çıkarmıyordu. Son 10 gündür yine başladı acılıp kapanmaya. Hareket halinde iken daha çok yolun bozuk olduğu yerlerde, araç çukura girip çıktığında kapı kitleniyor.
Bende bagaj kapısı açılmadığı zaman sağ ön kapıyı açıp kapattığımda, bagajda açılıyor.
Usta usta gezmeyide gözüm yemiyor. Her kafadan farklı ses çıkıyor. Ankarada bu sorun hakkında bilgili tanıdığınız usta varsa bilgilerini paylaşırsanız yaptırmayı isterim.

Çevrimdışı CyberWolf

• Fabia Aşığı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun zamandır takip ediyorum fabialarda klasik arızalar oluşuyor ve çözülmesi zor bir o kadar da masraflı mesela Direksiyon pompası, Katalizör arızası ve Kapı elektronik kilit sistemleri gibi ciddi arızalar oluşuyor. Bu sebepten dolayı elimdeki Fabia dan soğudum ve ilk fırsatta satmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hangi alet sonsuza dek sağlam kalmış ki tabiki arizalanacak  bu gün 500000000 euro verip alınacak rolls-royce 10 yıl içinde hiç arıza yapmayacakmi

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşların demek istediği şu galiba ortada mantıklı bir sebep yokken arıza yapması normal değil,mesela motordaki mekanik parçalar 10 binlerce kilometre arıza yapmadan harıl harıl çalışırken...günde max 50 defa açılıp kapanan kilitler ne gariptirki araçlar daha 10 yaşına bile ulaşmadığı halde arızalanıyor...

tabi elektronik cihazlar bir miktar daha hassastır havadan nem kapabilirler(mecaz değil)