škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

elm 327 odb2

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;559715
Ayarlarlar tek tek hangi parametreleri istiyorsanız (hangi boyut olacağından dijital, analoğ olmasına kadar seçebilirsiniz) onları ana ekrana tek tek ekleyin araç çalıştırğında ne eklediyseniz onları gösterecektir.
Aynen dediğiniz gibi, araç modeli ve ECU verilerine göre seçilebilecek sensör listesi çıkıyor. Fakat henüz lt/100km yi düzgün şekilde göremedim.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Keske ankarada olsaydiniz bir bulusmada hallediverirdim ben onu size.

Gostergelerin oldugu kisimda ekrana uzun basin "add display" gibi bir secenek cikmasi lazim. Oraya tiklayin; karsiniza cikan listede yesil olanlar aracinizda bulunan sensorlerle okuyabileceginiz degerlerdir. Herhangi birini secin; karsiniza cikacak olan ekranda small medium big secenekleri cikar. Istediginiz boyutu secin sonrasinda istediginiz yere surukleyip birakin gostergeyi.

Tam hatirlamiyorum yakit tuketimi var miydi diye. Ancak aracin kendi yol bilgisayarinda yok mu zaten yakit tuketimi? Olmasi lazim??

Ben elm de turbo basinci, iat, manifold basinci, maf, 0-100 gibi degerleri okuyordum genelde

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bendeki 2011 Active Yeti'de saat, dış sıcaklık, trip ve normal km var. Ayrıca servis için kalan km bilgisi var. Dediğiniz gibi yapıp bir kaç göstergeyi boş bir ekrana ekledim. Anlık tüketim olduğundan emin olamadığım göstergelerin değerlerine bakarak bugün 330 km kadar yol yaptığımda 6.7 lt/100km gibi bir değer verdi. Aslında başlangıçta sıfırla demiştim fakat ortalama olabilir. Tekrar depoyu fulleyip sarfiyatı hesapladıktan sonra okuduğum değerin doğruluğunu karşılaştıracağım. Sakin kullanımda daha düşük bir ortalama bekliyorum.

Kullandığınız göstergelerin ekran görüntülerini gönderebilirseniz faydalı olabilir.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ciddi olamazsiniz inanamiyorum. 2011 yetide nasil yol bilgisayari olmaz? 2000model mk1 abs si olmayan fabiada bile standart ozellik. Felicia safeline da bile opsiyonel geldi. 10 yil sonraki yetide nasil olmaz. Hakikaten sasirdim ve yuceyi kinadim.

Bulmaniza sevindim :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;559833
Keske ankarada olsaydiniz bir bulusmada hallediverirdim ben onu size.

Gostergelerin oldugu kisimda ekrana uzun basin "add display" gibi bir secenek cikmasi lazim. Oraya tiklayin; karsiniza cikan listede yesil olanlar aracinizda bulunan sensorlerle okuyabileceginiz degerlerdir. Herhangi birini secin; karsiniza cikacak olan ekranda small medium big secenekleri cikar. Istediginiz boyutu secin sonrasinda istediginiz yere surukleyip birakin gostergeyi.

Tam hatirlamiyorum yakit tuketimi var miydi diye. Ancak aracin kendi yol bilgisayarinda yok mu zaten yakit tuketimi? Olmasi lazim??

Ben elm de turbo basinci, iat, manifold basinci, maf, 0-100 gibi degerleri okuyordum genelde

Doğukan 0-100 ü nasıl ölçüyorsun? bir türlü beceremedim..
Böyle bana anlatır gibi, anlat:D

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;559862
Doğukan 0-100 ü nasıl ölçüyorsun? bir türlü beceremedim..

Böyle bana anlatır gibi, anlat:D

Hahabs :D hocam su an onumde yok malesef o yuzden nokta atisi anlatamayabilirim.

Ama gosterge ekraninda uzun basip add display diyince gosterge tipi sectiriyodu sanirim. O tiplerden birinde sanirim digital olan tiplerde yaziyor zaten 0-100km diye scenegi var. o gostergeyi secip ekliyosun.

Durur pozisyondan kalkis yapip 100km hiza ulasinca kendisi otomatik olcum yapiyo.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;559865
Hahabs :D hocam su an onumde yok malesef o yuzden nokta atisi anlatamayabilirim.

Ama gosterge ekraninda uzun basip add display diyince gosterge tipi sectiriyodu sanirim. O tiplerden birinde sanirim digital olan tiplerde yaziyor zaten 0-100km diye scenegi var. o gostergeyi secip ekliyosun.

Durur pozisyondan kalkis yapip 100km hiza ulasinca kendisi otomatik olcum yapiyo.
En kısa zamanda denerim.. Teşekkürler..

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;559848
Bendeki 2011 Active Yeti'de saat, dış sıcaklık, trip ve normal km var. Ayrıca servis için kalan km bilgisi var. Dediğiniz gibi yapıp bir kaç göstergeyi boş bir ekrana ekledim. Anlık tüketim olduğundan emin olamadığım göstergelerin değerlerine bakarak bugün 330 km kadar yol yaptığımda 6.7 lt/100km gibi bir değer verdi. Aslında başlangıçta sıfırla demiştim fakat ortalama olabilir. Tekrar depoyu fulleyip sarfiyatı hesapladıktan sonra okuduğum değerin doğruluğunu karşılaştıracağım. Sakin kullanımda daha düşük bir ortalama bekliyorum.

Kullandığınız göstergelerin ekran görüntülerini gönderebilirseniz faydalı olabilir.

http://www.skodaturkey.com/showpost.php?p=560200&postcount=214

Alıntı yapılan: DDŞ!;559853
Ciddi olamazsiniz inanamiyorum. 2011 yetide nasil yol bilgisayari olmaz? 2000model mk1 abs si olmayan fabiada bile standart ozellik. Felicia safeline da bile opsiyonel geldi. 10 yil sonraki yetide nasil olmaz. Hakikaten sasirdim ve yuceyi kinadim.

Bulmaniza sevindim :)

ECU'den değerler alınabiliyor. Display de görüntülemiyor, ya da ben bilemedim. ELM327 ile OBD2 üzerinden bir kaç veri alınabiliyor.

Çevrimdışı rapidchi

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bende var 15 dolara aldım kullanıyorum aracımın hızını neler yaptığını devir ne durum da benzin ne durumda falan filan gösteriyor bnde de rapid var 75bg mpi olan hepsinde olur bence talefona torque indirip kullanılıyor bedava  valla

Alıntı yapılan: **SEMİH**;459556
arkadaşlar biliyorsunuz bu cihaz ile arıza okuma, ışığını silme gibi basit işlemler yapılabiliyor. basitten kastım mesela abs, airbag arızası gibi arızalara müdahale edemiyorsunuz. bunların yanı sıra aracınızda bulunan sensörlere göre indirdiğiniz uygulamanın (torque vb) özelliklerine göre araç bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. bunları aracınızın odb girişine takacağınız 40 tl lik aparatla ki bu aparatta BT yolu ile telefonunuzla iletişim sağlayabiliyor. çok güzel ve yenide bir program sayılmaz daha öncede konusu açılmıştı.

yeniden konu açmamın nedeni bu cihazı kullanan arkadaşların yorumunu almak aslında.
bu cihazda benim ilgimi çeken özellik ise anlık ve ortalama yakıt tüketimini göstermesi, 0-100 km ye ulaşma süresi gibi özellikleri gösteriyor olması
şimdi size sorum olacak arkadaşlar benim araçta yol bilgisayarı yok sizce bu değerleri gösterir mi?
aslında şöyle düşünüyorum sonuçta beyinde bunla ilgili bilgiler mutlaka vardır ama eğer bunu ölçen sensör koymadılarsa bu durum imkansız galiba ki daha benzin göstergesi bile doğru düzgün göstermezken.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rapidchi;565546
bende var 15 dolara aldım kullanıyorum aracımın hızını neler yaptığını devir ne durum da benzin ne durumda falan filan gösteriyor bnde de rapid var 75bg mpi olan hepsinde olur bence talefona torque indirip kullanılıyor bedava  valla

Bu yazıyı yazdığımda classic fabia2 vardı ve yol bilgisayarı bile yoktu. Şimdi ise 2015 rapid imde kullanamadım. Gerçi ihtiyacım da yok ama ek bilgi ek bilgidir :)

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de Torque Pro kullanıyorum. Oldukça fazla özellik var. Başka bir programda bu kadar detay var mı bilmiyorum. Hızlanma ölçümlerini de ayrıca GPS ile yapıyor olması güzel ancak özelleştirilemiyor olması kötü. Yani 80-120 var mesela en çok kullandığımız ama gönül isterdi ki özelleştirilebilir olsun. Yani ben istersem örneğin 40-140 gibi bir ölçüm yapabileyim ama bu konuda hazır birkaç değer var.

Sensör okumaları oldukça başarılı. Aracın marka ve modeline göre değişkenlik gösteriyor. Uyarılar güzel düşünülmüş (motor suyu sıcaklığı gibi). Yıl olmuş 2016 artık ben isterim ki o koca koca multimedya ekranlarda kısıtlı yol bilgisayarı verilerinin yanında hayati bir kısım sensörler için de yer ayırsınlar. Bu da elbet olacak bir gün. Şimdilik ara çözümlerle işimizi görüyoruz.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=10948]bahcekapiliyavuz[/MENTION] octavia a4 lerin dijital klimalarindan servis moduna gecilebiliyor ve arabadaki sensorlerinteker teker okuyabikiyorsunux.

Sanirim yeni modellerde de oluyordur bu ;) denemek lazim

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Burak aynısından bende var. Çinden aldım daha ucuz.  

http://tr.aliexpress.com/wholesale?SearchText=ELM327&catId=&initiative_id=SB_20160320013420

Samsung s3 ile çalışmadı. gm discovery ile  çalıştı. ama çok menem birşey değil yani. aldığınına değmez. turbo basıncı devir falan gösteriyor başka da birşey göremedim. Yani bir vagcom kablosu değil, çok bişeybekleme

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8165]mustklc[/MENTION] valla abi bende de bir benzeri var. tabletle kullaninca gayet mantikli ve basarili. 0-100 olcumu
Turbo basinci
Iat
Maf
Map
Gibi bircok sey okunabiliyor bizim aracta. Turbo saati bile alip taksan min. 150₺ bugun ;)

Arada sirada ariza silebilmesi de cabasi