škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sis farı bulamıyorum..

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caglarlar6

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İnternette baya araştırmama rağmen 2005 fabia classic sis farlarının(yuvarlak) ucuz olanlarından bulamıyorum.. Çifti 100 tl yi geçmesin istiyorum bulamazmıyım?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ucuz olanlardan verim alınmıyor pek, ama kendin uydurma şansın varsa benzer ürünler de alabilirsin.

Çevrimdışı ewregungor

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bende 2006-2009 far tipi olanlardan arıyorum hala bulamadım fabia 2 ile aynımıki

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:D
Alıntı yapılan: lrfan;431921
Ucuz olanlardan verim alınmıyor pek, ama kendin uydurma şansın varsa benzer ürünler de alabilirsin.
@Irfan,
Bende aracı ilk aldığımda serviste sözde org.olarak taktırdım.Felicia' da ise üstünde hazır gelmişti. İşin aslı verim açısından Felicia' nın üstünde gelenin 1/5' i bile değil. Hatta ilk takdırdığımda varmı yok mu belli değildi.Meğer biri gökyüzüne, diğeri tam sağa bakıyormuş ayarları.Ayar yeri de varmış çerçeveyi sökünce gördüm. Solu son ayarda odağını tam istediğim yere düşürdüm ama sağ bir türlü gelmedi.Sağın, sağ tespit vidasının altını 4-5 pulla yükseltip ayarladık ama Felicia'ya göre süper boyutlarda verimsiz.
Birde meşhur laftır "ucuz etin yahnisi tenmez" diye, ama orjinal diye serviste takılanlarda dediğim gibi verimsiz birde üstünde olan ampuller, Osram 55 watt.???
Birde bunlar sadece far altında olduğu için mi adına sis (!) farı deniyor.Benim bildiğim sis farları sarı olur ve siste, tipide hatta yoğun yağmurlu havalarda kullanılsın diye vardır. Beyaz halojenlerle özellikle siste adeta duvar yapıyor,ışık resmen geri yansıyor, daha da kötü oluyor. Sarı halogenleri 2007 de bulana kadar akla karayı seçmiştim ve süper boyutlarda birde kazık yemiştim. Hella'nın H4 sarı sis halojeni için tam 180 TL. Ama sonuçta değişen bir şey olmadı, sadece kurallara uyduk o kadar.!:clap::D
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2013, 14:36:49 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı mahirkuru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı caglarlar6

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;431921

Benim hoşuma gitmeyen tampondaki kısmın boş olması yani yanmasa da olur ama orda 2 far olsun görsel sadece fazla bi beklentim  yok zaten ;)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: caglarlar6;431976
Benim hoşuma gitmeyen tampondaki kısmın boş olması yani yanmasa da olur ama orda 2 far olsun görsel sadece fazla bi beklentim yok zaten ;)

Çin malı olan ucuz ürünler var İst. Aksaray piyasasında

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: caglarlar6;431976
Benim hoşuma gitmeyen tampondaki kısmın boş olması yani yanmasa da olur ama orda 2 far olsun görsel sadece fazla bi beklentim yok zaten ;)
Aynen, sis farını yakacak bir durum pek olmuyor zaten ama yerinin boş olması sinir bir durum...36 lıkları kaçırmayın bence..
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;432006
Aynen, sis farını yakacak bir durum pek olmuyor zaten ama yerinin boş olması sinir bir durum...36 lıkları kaçırmayın bence..
@hetepe,
Ankara içinde olmuyor genellikle,Zaten kışın kar yağmur düştümü büyük zorunluluk olmazsa bizim fabia ile trafiğe çıkmam. Bazen kışın zorunlu yıllık izin kullanıp İzmir'e gittiğim olur.Özellikle Ocak-Mart arasında yollarda aşırı sis olabiliyor ki çokta karşılaştım.İyi ayarlı sarı sis lambaları tam burada çok işe yarıyor.Verimsizde olsalar, özellikle Afyon-Uşak istikametinde resmen kurtarıcı oluyor hem benim için hem karşıdaki için.Beyaz ışıklı far yakan (Kusura bakmayın) dangalaklar hem kendi yaşamlarını tehlikeye atıyorlar,hemde karşısındakilerinin. Böyle durumlarda hiç far yakmazlarsa daha iyi. Aracın rengi özellikle kırmızı ve mavi ise bunu sisin içinde iyi kötü fark ediyorsunuz hatta sizin sarı ışık hem sizi belli ediyor hemde karşınızdaki aracı.Beyaz ışık adeta duvar görevi gördüğündem aracı burnunuzun dibine gelene kadar hiç fark edemiyorsunuz.
Eğper işe de yarıyorsa o 36. TL' lik ler çok iyiymiş. Benim soldaki yapıştırmayla duruyor.3 sene evvel uzun yolda köpeğe çarptığımda tampona bir şey olmadı ama esnemeyle sol sisin sabit vidalı tarafı kırılmıştı Alacağım herhalde.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Size tamamen katılmakla beraber, demek istediğim şu ki; sisli havada farketmek ve farkedilmek için önlerde kısalar, arkalarda da zaten var olan geri sis farları yeterli...
Sis farının olaya ahım şahım bir katkısı yok bence...olsa iyi ama olmasa da pek yokluğu anlaşılmıyor...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;432268
Size tamamen katılmakla beraber, demek istediğim şu ki; sisli havada farketmek ve farkedilmek için önlerde kısalar, arkalarda da zaten var olan geri sis farları yeterli...
Sis farının olaya ahım şahım bir katkısı yok bence...olsa iyi ama olmasa da pek yokluğu anlaşılmıyor...
@hetepe,
Sakın böyle düşünmeyin Özellikle Kuzey ülkelerinde Almanya Danimarka Hollanda Belçikada Trafiğe çıkamazsınız.Hele hele sis farınız var ve beyaz ise hemen aracı en yakın benzinlikte bağlarlar cezayı kestikleri gibi benzinlikte ampul değiştirtirler ve  her benzinlikte normal ampullerin yanı sıra sarı far ampulü bulundurmak mecburidir. Önemi renginde. Kırmızı renk neredeyse kırılma açısından sarı ile eşdeğerdir.Sis içinde kırılma açısı düşük olmalıdırki karşiıdan gelen sizi fark edebilsin.Beyaz ışık ise neredeyse 360 derece geri yansır.Kısaları yakmanız bile fark etmez.
Tabi bu kurallar tamamen oluşan kazalar sonucunda ortaya çıkıyor ve sıkı sıkı uygulanıyor. Bizim gibi ülkelerde ise hemde okumuş kelli felli bürokrat kesimde 8 kişilik helikoptere 12 kişi binmeye kalkar (Ayniyle vakidir).Trafiğe vosvosa marifetmiş gibi 15 kişi tıkıştırıp çıkarız. 4 kişilik asansöre 6 kişi binip "bişi olmaz canım" diye geçiştiririz, asansör düşerse "kader-alın yazısı deyip" arkamıza dahi bakmayız zaten 2 gün sonra unutur gider, benzer asansöre yine 6 kişi bineriz. Adamlar tevekkeli TR' ye gidecek olanların araçlarına yaptıkları sigorta pirimini normalin 3 katını alıyorlar, boşuna değil.
Bizi bizden iyi tanıyorlar.

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;432268

Arka sis farı gerçekten önemli , sık sık Ankara İstanbul arası seyahat ederim. Kış aylarında Bolu civarına çoğu zaman düşen yoğun siste arka sis farı farkedilmek için gerçekten faydalı oluyor. Öndeki sis farları mutlaka faydalı olur ancak olmaması bence de çok önemli değil.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok yoğun siste, genelde bizim memlekette çok olmaz böylesi, ana farlar açıksa iyice önün görünmez olur, tünel etkisi...

Sis farı ışığı toplu değil dağıtarak verir, tünel etkisi yapmaz, o açıdan faydası olabilir 40 yılda bir karşıdan gelenin seni görmesi için.