škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Mevsimlik lastikle uzun yola cikilir mi?

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı corova

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Vardim, vardim da, Refahiye'den sonrasi cehennem gibiydi! Korkmadan surduk valla karli-buzlu yollarda! Durmadan devam edip attik kendimizi evimize. Erzurum'la da kalmadik, daha yuksege, 2300 rakima, 150 KM otedeki Karayazi ilcesine de gittik. En zorlu kismi o 150 KM'lik yoldu. Bana misin diyen sofor gidemezdi. Yillarca o sartlarda araba kullanan Emmoglum goturdu beni de :)) Videosu ve fotograflarini da cektim. Paylasacagim

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dün benim emmoğlundan aldım haberi öğlen fena değil iyi diyordu. ben bilirim oranın iyi halini istanbulda, ankarada olsa okul tatil eder.

Çevrimdışı corova

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yolculuğumdan kısa bir kesit paylaşıyorum. Lastikler mevsimlik olduğu için gitmekte tereddüt etmiştim lakin bu arabanın  bizi kar-kış dinlemeden her yere götürebileceği sonucuyla karşılaştım  arkadaşlar. . Karlı yollarda o coğrafyada araba kullanmakta tecrübe  edinmiş amcaoğluma kullandırttım önce arabayı ve sonra kendim de  denedim. Yeti için, şunu çok rahat  söyleyebilirim: Kesinlikle bir uzun yol arabası. İstanbul'dan Erzurum'a  1300 KM yol yaptık, aracı kullanmak için resmen birbirimizle yarıştık.  Yol tutuşu o kadar iyi ki, insanı hiç yormuyor bu araba. Amcaoğlu,  arabanın yol tutuşuna, karda 'bana mısın' demeyişine, rahatlığına,  hızına ve konforuna bayıldı. Yeni uzun yollar beni bekler. Sevgiler

http://www.youtube.com/watch?v=R7VzAQilVXY

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
güzel görüntüler, tesekkürler, resmen kar buzun üstünde gidiyor Yeti, hemde kıslık olmayan lastiklerle,
bu biraz risk olmus, bu sartları seviyorsanız bir takım kıs lastigi alın yinede derim,

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Video çok güzel..Yeti çok güzel ancak risk var tabi.Öyle karlı bir yolda mevsimlik lastik biraz risk demek.Zaten bu işler böyle olur, olmaz olmaz bir kere olur Allah korusun..

Baktım yollar gerçekten kar lastiğine göre..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı corova

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;421931
Video çok güzel..Yeti çok güzel ancak risk var tabi.Öyle karlı bir yolda mevsimlik lastik biraz risk demek.Zaten bu işler böyle olur, olmaz olmaz bir kere olur Allah korusun..

Baktım yollar gerçekten kar lastiğine göre..

Basta da belirttigim gibi, mecburiyetten gittim mevsim lastigiyle. O lastikle gidilebilecek en iyi arac oldugunu dusunuyorum Yeti'nin. Yol tutusu ve konforu, anlatilmaz yasanir :)) İnan bu arabada kar lastigi olsa, dagdaki patika yollara bile cikarsin hic cekinmeden

Alıntı yapılan: mustisahin;421930
güzel görüntüler, tesekkürler, resmen kar buzun üstünde gidiyor Yeti, hemde kıslık olmayan lastiklerle,
bu biraz risk olmus, bu sartları seviyorsanız bir takım kıs lastigi alın yinede derim,

Yok hocam, sevmekten degil de mecburiyetten kis gunu gitmek zorunda kaldim. İstanbul'da senede bir tagan kar icin de 1500 TL'ye lastik almak istemedim acikcasi

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende kar lastiği aldığıma pişmanım açıkçası. geçen sene ankarada iyi kar yağdı. aynen olur diye aldık. kuru asfaltta lastikleri eritiyoruz.

Çevrimdışı guven

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MuhammedSaid;418832
Ben olsam giderdim:).Ama gitmenizi tavsiye etmem.Çünkü erzurum tarafına gideceksiniz,oralar soğuk olacak hava 10 derecenin altına düştüğü andan itibaren lastikleri unutun. Diş derinliği 0 bir lastikle uzun yola çıkarmıydınız 10 derecenin altında ikiside aynı.Bu arada hız limitleriyle alakalı değil ani fren ve virajlarda lastik sizi tanımıyomuş gibi davranabilir.

Bir araba dergisi testinde okumuştum lastik firmaları lastik satabilmek için sürekli artı 7 derece diye bağırıyor ama asfalt kuru olduğu sürece yapılan testte yaz lastiği özellikle fren masafesinde kış lastiğine göre hep erken durdu yanlış hatırlamıyor isem ıslaktada durum aynı idi. Sadece karlı yolda avantajlı idi onun dışında zayıf.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yok birde su birikintisinde kızaklama yapmıyor. gerisi traş.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar 205,55,16 olan lastik ölçüsü janta 215 lastik alsam mahsuru olurmu?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
muhammet bence yanakları küçültme. 215/55/R16 varsa o ayrı. bende 225/45/R17 var o gün hafif eğimli yere yanlama park ettim dış kenar jantların üstüne oturdu. dedim patladı mı ne oldu. R18 kullananlar nasıl ediyor merak ediyorum. değişim yapacağım zaman uygun düşerse 50 veya 55'lik alacam. rahatlığı bir yana jantlarıda korur.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;424020
muhammet bence yanakları küçültme. 215/55/R16 varsa o ayrı. bende 225/45/R17 var o gün hafif eğimli yere yanlama park ettim dış kenar jantların üstüne oturdu. dedim patladı mı ne oldu. R18 kullananlar nasıl ediyor merak ediyorum. değişim yapacağım zaman uygun düşerse 50 veya 55'lik alacam. rahatlığı bir yana jantlarıda korur.
mevzuyu anlamadim yani 205/55/16 (orjınal ölçüleri)mi olsun 215 55 16 mi olsun?
« Son Düzenleme: 03 Mart 2013, 23:38:59 Gönderen: fenomen »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;424010
arkadaşlar 205,55,16 olan lastik ölçüsü janta 215 lastik alsam mahsuru olurmu?
Kullanılacak yere göre bir üst veya alt ebat takmanın çok büyük artı ve eksileri olmaz Hocam. Ancak tüketim artacaktır, baştan diyeyim.:wnk:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;424069
Kullanılacak yere göre bir üst veya alt ebat takmanın çok büyük artı ve eksileri olmaz Hocam. Ancak tüketim artacaktır, baştan diyeyim.:wnk:
tüketim artar ama ciddi oranda artarmı yani 3-4 krş cıvarı artarsa sorun yok

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;424122
tüketim artar ama ciddi oranda artarmı yani 3-4 krş cıvarı artarsa sorun yok

Muhammet Hocam çok limitlerde kullanmıyorsanız bence gerek yok..
Yakıt tüketimi ve motora ekstra yük olur.