škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb II Elegance'da DSR ve TSC aktif mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
internette VAG kodlamalarını araştırırken DSR ve TSC aktif etme gibi 2 başlığa rastladım.

DSR (Driver Steering Recommandation/Sürücü Direksiyon Yardımcısı): Uzun yolda yandan vuran rüzgarlar yüzünden araci saga ve sola yönlendirmiyor. DSR sayesinde yandan araca vuran Rüzgarlar araci saga ve sola yönlendiremiyor. Capraz hizlanma algilayici Ölcüm sensörleri ve Direksyon konumu ünitesi (Lenkwinkelsensor) sayesinde Ünite bilgileri toparlayip rüzgarli havada aracin düz gitmesini sagliyor. Bu bir nevi güvenlik ve komfort dur. Direksyon bir nevi karsi yöne hafif bir sekilde ayni Serit takip Asistani gibi rüzgara karsi dönüyor araci düz yolda tutabilmesi icin.

TSC (Torque Steer Compensation/Direksiyon Tork Telafisi): TSC aracin yamuk yanlama gitmesini engelliyor. Misal Lastik Patladi ve arac yana cekiyor iken, TSC sayesinde Servo sürücüye aktif yardim ediyor araci yalpalama ve saga veya sola cekmesini önlüyor yani Direksyon u tersine döndürmede yardimci oluyor.

Sistemlerin yukarıdaki işlere yaradığını öğrendim ve çok hoşuma gitti.

Elegance donanımda bu özellikler var mıdır? yoksa vag-com ile biz kendimiz mi açmalıyız? yetkili servise gitsek onlar açabilir mi yoksa burun mu kıvırırlar? kendi aracına daha önce bu kodlamaları yaptıran varsa bunların mümkün olup olmadığını anlatabilir mi acaba?

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSR özelliği ile ilgili bilgi Superb kitapçığında mevcut ve ESP programının bir parçası olarak araçta olduğu belirtilmiş, Aks paralel direksiyon kutusu denilen ve kendi kendine dönebilen elektrikli direksiyon  ve Park Assist modülüne sahip VW grubu araçlarda bu özellik kullanılıyor. Yalnız resmi kaynaklarda bu sistemin rüzgar akımlarına karsı direksiyonu koruduğuna dair bir bilgi yazmıyor. Ani frenlemelerde aracın dış etkenlerle ya da yol tutuşu kaybıyla yanlamasini engelliyen bir teknoloji olarak anlatılmış. Örnegin lastik patlaması gibi durumlarda aracın dengede devam etmesini bu sağlıyor olmalı.

TSC İse genelde güçlü 4x4 ya da yüksek torka sahip araçlarda hızlanmalarda direksiyonunun tork yüzünden gezinmesini engelleyen bir teknoloji, araçta Torque Vectoring denilen kontrol de sanırım bununla alakalıdır.

Araç alırken test sürüşünde satış elemanı 120 km hıza kadar direksiyona çok müdahale etmeden elini tamamen direksiyondan çekip frenlere asılarak aracın dengede durdurup hayran bırakmıştı.

Siz deyince merak ettim akşama doğru vcds ye takip etkin olup olmadıklarını size aktarırım.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2012, 19:34:37 Gönderen: rumiexile »

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;415578
DSR özelliği ile ilgili bilgi Superb kitapçığında mevcut ve ESP programının bir parçası olarak araçta olduğu belirtilmiş, Aks paralel direksiyon kutusu denilen ve kendi kendine dönebilen elektrikli direksiyon  ve Park Assist modülüne sahip VW grubu araçlarda bu özellik kullanılıyor. Yalnız resmi kaynaklarda bu sistemin rüzgar akımlarına karsı direksiyonu koruduğuna dair bir bilgi yazmıyor. Ani frenlemelerde aracın dış etkenlerle ya da yol tutuşu kaybıyla yanlamasini engelliyen bir teknoloji olarak anlatılmış. Örnegin lastik patlaması gibi durumlarda aracın dengede devam etmesini bu sağlıyor olmalı.

TSC İse genelde güçlü 4x4 ya da yüksek torka sahip araçlarda hızlanmalarda direksiyonunun tork yüzünden gezinmesini engelleyen bir teknoloji, araçta Torque Vectoring denilen kontrol de sanırım bununla alakalıdır.

Araç alırken test sürüşünde satış elemanı 120 km hıza kadar direksiyona çok müdahale etmeden elini tamamen direksiyondan çekip frenlere asılarak aracın dengede durdurup hayran bırakmıştı.

Siz deyince merak ettim akşama doğru vcds ye takip etkin olup olmadıklarını size aktarırım.

aktardığınız bilgiler için çok teşekkür ediyorum :) vcds'den gelecek verileri de sabırsızlıkla bekliyorum :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;415578
DSR özelliği ile ilgili bilgi Superb kitapçığında mevcut ve ESP programının bir parçası olarak araçta olduğu belirtilmiş, Aks paralel direksiyon kutusu denilen ve kendi kendine dönebilen elektrikli direksiyon ve Park Assist modülüne sahip VW grubu araçlarda bu özellik kullanılıyor. Yalnız resmi kaynaklarda bu sistemin rüzgar akımlarına karsı direksiyonu koruduğuna dair bir bilgi yazmıyor. Ani frenlemelerde aracın dış etkenlerle ya da yol tutuşu kaybıyla yanlamasini engelliyen bir teknoloji olarak anlatılmış. Örnegin lastik patlaması gibi durumlarda aracın dengede devam etmesini bu sağlıyor olmalı.

TSC ile ilgili bilgi bulamadım..

Stabilizasyon kontrolüne (ESC)
aşağıdaki sistemler entegre edilmiştir:
[/SIZE][/FONT]
[/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/B]
Anti blok sistem (ABS);
[/SIZE][/FONT]
Çekiş kontrolü (ASR);
[/SIZE][/FONT]
Elektronik diferansiyel kilidi (EDS ve XDS)
Aktif direksiyon desteği (DSR);
Fren yardımcısı;
[/SIZE][/FONT]
Yokuş yukarı çıkma yardımcısı.
[/SIZE][/FONT]Aktif direksiyon desteği (DSR),
Bu fonksiyon sürücüye, aracı kritik durumlarda dengede tutmak için bir direksiyon
önerisi verir. Aktif direksiyon desteği, örneğin aracın sağında ve solunda farklı yol
yüzeylerinde sert fren yapılmasında devreye girer.
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TSC ile ilgili bende bişey bulamadım Skoda namına :( bu özellik sanırım sadece VW'de var.

DSR anladığım kadarıyla ESP olan versiyonlarda mevcut. ama yinede tam emin olabilmek için Faruk beyin aracını VAG'a bağlayıp teyit etmesini bekliyorum.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araçta DSR seçeneği Steer Asist Modülü içinde açık görünüyor. TSC ise bulunmuyor o kanal boş görünüyor ama servis güvenlik kodunu girmeden sadece baktım, kodla pek zannetmiyorum ama görünmeyen kanallar açılıyor olabilir.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;415754
Araçta DSR seçeneği Steer Asist Modülü içinde açık görünüyor. TSC ise bulunmuyor o kanal boş görünüyor ama servis güvenlik kodunu girmeden sadece baktım, kodla pek zannetmiyorum ama görünmeyen kanallar açılıyor olabilir.

ilginiz ve vermiş olduğunuz bilgi için çok teşekkür ederim, sayenizde DSR'nin kesinliğini öğrenmiş oldum :) yavaştan araştırıyorum bende, uygun kablo ve en güncel yazılımı ilk fırsatta edinip bir şekilde girişmek istiyorum VAG-COM olayına. hoş, anladığım kadarıyla bizim araçlarda hemen hemen herşey açık, sadece coming home/leaving home'da xenon yerine sis açma, kısa sinyal sayısını değiştirme gibi görsel öğelerde küçük ayarlamalar yapılıyor ekstra olarak galiba

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;415755
ilginiz ve vermiş olduğunuz bilgi için çok teşekkür ederim, sayenizde DSR'nin kesinliğini öğrenmiş oldum :) yavaştan araştırıyorum bende, uygun kablo ve en güncel yazılımı ilk fırsatta edinip bir şekilde girişmek istiyorum VAG-COM olayına. hoş, anladığım kadarıyla bizim araçlarda hemen hemen herşey açık, sadece coming home/leaving home'da xenon yerine sis açma, kısa sinyal sayısını değiştirme gibi görsel öğelerde küçük ayarlamalar yapılıyor ekstra olarak galiba

Rica ederim. Superb Elegance'da açık olmayan şey yok gibi doğru, sadece kişiselleştirmeler için hoş dokunuşlar yapılabilecek dediğiniz tarz düzenlemeler yapılabilir.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;415757
Rica ederim. Superb Elegance'da açık olmayan şey yok gibi doğru, sadece kişiselleştirmeler için hoş dokunuşlar yapılabilecek dediğiniz tarz düzenlemeler yapılabilir.

valla hocam ayda 1-2 kere Ankara'ya gidip geliyorum otobüsle trenle ama araba yanımda olsa sanırım ilk fırsatta direk yapışırdım paçanıza :D hiç değilse temel olarak bir kaç ayarlamayı görür kavrardım hangi yollardan gidip yapıldığını, tecrübe olurdu. ama illa bi şekilde deneye yanıla yapıp öğrenicez artık bizde :)

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konu ile ilgili bir güncelleme paylaşayım, en son Torque Steering Compensation Kanalı'nın olmadığını söyledim ancak yeni Vcds kablomla okuyabildim ve kapalı olduğunu farkettim, aktif hale geliyor. Özellikle tam gazda ve belirli direksiyon açılarında ilk kalkışlarda direksiyonun sağa sola gezinmesi yok oldu sadece esp ışığı ile sistemin devrede olduğunu hissediyorsunuz daha çok güven hissi aldım. Kar düşünce biraz çekişin kaybolduğu bir ortamda detaylıca denemek istiyorum.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;450956
Konu ile ilgili bir güncelleme paylaşayım, en son Torque Steering Compensation Kanalı'nın olmadığını söyledim ancak yeni Vcds kablomla okuyabildim ve kapalı olduğunu farkettim, aktif hale geliyor. Özellikle tam gazda ve belirli direksiyon açılarında ilk kalkışlarda direksiyonun sağa sola gezinmesi yok oldu sadece esp ışığı ile sistemin devrede olduğunu hissediyorsunuz daha çok güven hissi aldım. Kar düşünce biraz çekişin kaybolduğu bir ortamda detaylıca denemek istiyorum.

Bu süper oldu gerçekten hocam :)

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;451083
Bu süper oldu gerçekten hocam :)

Ankara'ya uğradığınız zaman haber verin, görüşüp bakarız sizde de açabiliyor muyuz.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;451116
Ankara'ya uğradığınız zaman haber verin, görüşüp bakarız sizde de açabiliyor muyuz.

Çok teşekkür ederim gerçekten :) ben Ankara'dayım zaten ama araç Gaziantep'te, bir ara getiricem ama fırsat bulup gidemiyorum. Getirdiğim an haber edip kapınızı çalıcam :)