škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2005 Fabia 1.2 Çok Fazla Yakıyor. 1 Depo - 300 Km.

Faboct · 36 · 11559

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba;

Aracımı alalı 3 ay oluyor. Aracımdan her anlamda memnunum. Şehir içi kullanım için ideal ama 2 sorunum var. Yakıt ve çekiş.

Aracın yakıt ışığı yandıktan 5-10 Km sonra 20 Haziran da aracın deposunu fulledim ve Km yi sıfırladım. Dün akşam itibariyle baktığımda ışığın yanmasına az bir yakıt kala 250 Km yazıyor. 40 km sonra ışık yansa 10 km de öyle gitse 300 Km gibi bir rakam yapacak. Bir depo benzinle bu rakam çok az değil mi?

Aracı şehir içi kullanıyoruz. Klima %95 açık oluyor. Klimanın bu kadar yakıta etkisi olur mu?

Aracı almadan önce satan arkadaş Katalizör arızalı onu yaptırıp vereceğim demişti aracı almadan 1 gün önce de sanayide yaptırdı galiba universal olanlardan taktırmış. Bu işlem yapıldıktan sonra yakıtın çok artması normalmidir.

Benim aklıma katalizör ile ilgili bir sorun var gibi geliyor. Çünkü aracın çekişide bu kadar yakmasına rağmen düşük. 2 kişi binince iyi ama arkaya 1-2 kişi daha binince baya bir sıkıntı oluyor.

Cevaplarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;379165
Ortalama tüketim ne yazıyor yol bilgisayarında?

İlk başlarda bakıyordum ama artık bakmıyorum.
Akşam bakıp yazayım.

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Katalizör çekişi etkiler, sizde gitsin diye daha çok basarsınız sarfiyatı da bu şekilde dolaylı etkiler. Klima açıkta olsa şehiriçinde full depo ile 1.2 için 300 km ve civarı çok az bir rakam elbette, var bir yerde bir sıkıntı gibi.

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bujilerin ve filtrelerin durumu nedir?

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Birkan;379216
bujilerin ve filtrelerin durumu nedir?

1000 Km önce Skoda ustası bir arkadaşıma bakım yaptırdım. Bujiler şimdilik idare eder dediler. Yeni aldığım için masraf etmeyeyim diye öyle demiş olabilirler.

Ama etkiliyorsa hemen değiştireyim.

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;379165
Ortalama tüketim ne yazıyor yol bilgisayarında?

Dün akşam deneme şansım oldu. Şehir içi sakin trafikte 2500 devirde vites değiştirerek denedim. Yol bilgisayarında değerler 9,5 ve 12,5 arasında gidip geliyor. Klima kapalıydı.

Birde ışık yandıktan sonra kaç km gidebilirim.
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2012, 12:15:36 Gönderen: Faboct »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Faboct;379721
Dün akşam deneme şansım oldu. Şehir içi sakin trafikte 2500 devirde vites değiştirerek denedim. Yol bilgisayarında değerler 9,5 ve 12,5 arasında gidip geliyor. Klima kapalıydı.

Birde ışık yandıktan sonra kaç km gidebilirim.

1.2 HTP Fabiam şehir içi 7 litre civarı yakıyordu, boş ve klima kapalıyken sakin kullanımda.

Işık yanınca genelde 7 litre kalıyor gibi aklımda kalmış, 70 km gidebilirsin genelde, şehir içi daha kısa belki

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;379818
1.2 HTP Fabiam şehir içi 7 litre civarı yakıyordu, boş ve klima kapalıyken sakin kullanımda.

Işık yanınca genelde 7 litre kalıyor gibi aklımda kalmış, 70 km gidebilirsin genelde, şehir içi daha kısa belki

Fazla yakıyor aracım değil mi? Sorun ne olabilir ki.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Serviste yazılıma bağlatıp hata kodu tarat önce, o kadar çok ihtimal var ki, katalizörden tut sondaya kadar

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;379835
Serviste yazılıma bağlatıp hata kodu tarat önce, o kadar çok ihtimal var ki, katalizörden tut sondaya kadar

Sonda dediğiniz şey Lambda sensörü mü?
araştırdığım kadarı ile yakıt oksijen oranını ayarlıyormuş. Ve arıza durumunda Katalizörüde bozabiliyormuş.

Üstteki bilgileri bulunca aklıma bişey takıldı.

Ben bu aracı aldığımda katalizörden dolayı arıza lambası yanıyor demişti satıcı ama katalizörü değiştirip size sağlam teslim edeceğim demişti. Dediği gibide arıza lambasız ve universal katalizör takılmış halde aldım. Yetkile serviste eskpertiz yaptırdım. Bunlarla ilgili en ufak bişey sölemediler.

Aklıma takılan ise şu;
acaba bu aracın Lambda sensörü arızalı ve katalizör onun yüzünden mi bozuluyor ve onun için elinden çıkar demiş olabilirler mi?

Sizce?

Ugur A.

• Ziyaretçi
Termostat gibi çok basit bir nedeni de olabilir. Termostat ısıyı eksik gösterir, ECU motor henüz ısınmadı diye sürekli zengin karışımla çalıştırır (yani jikle çekili gibi:wnk:) ve bu da yüksek tüketime neden olabilir.

Bana kalırsa araç titizlikle incelenmeli.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tüm yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.
Bugün-yarın depoyu fulleyeceğim. Bir depo benzinle dikkat ederek kullanayım birde öyle deneyeyim. Kullanım tarzından mı oluyor. Ramazan bayramından sonra ustaya gösteririm.