škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sağ cam kaldırma krikosu da kırıldı.

kor_ay · 29 · 13102

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;376053
Evet arkadaşlar, daha önce de dediğim gibi, 140 lira tuttu onarımı. Ve yine daha önce dediğim gibi, uygun fiyatlı bir ücretti bu. Çünkü yarısı tamir, yarısı yeni parça olarak çözdük yine. (tamir yoluna gidilmeyip - gidilemeyip, kapı içindeki sacın tamamı ile krikonun değişim ücretini düşünmek istemiyorum ) Hb. Bagaj amortisörleri de bozulmuştu, onları da aradan çıkaralım dedik, o da ne?! Orjinal marka amortisörün tanesi 80 lira :) tabi ki orjinal olmayandan bir çift aldık. 40 lira da o tuttu. Saçma sapan parçaların açtığı yüksek masraflar nedeniyle fabia'mdan soğumam umarım. Son 6 ayda fazlaca masraf çıkarttı.

bu fiyata iyi bile çıkmış. eski arabalarda bu sıkıntı hep var. tabi başına gelen bağlantılı birşey değil; esas sıkıntı motorda bir parçayı yenilediğinde bu sefer bir yanındaki parça sorun çıkarıyor. böyle böyle derken bir bakıyorsun bütün motoru yenilemişsin. geçmiş olsun.

benim eski araba astra station arabayı satsam. 11.000 civarı gidecek ben harcadım 8.500 dahada harcayacağım orası kesin. ameli işlerde kullanıyorum satsam kaça satıyım. işimi de görüyor. yerine alsam ne alacam tutuyorum şimdilik.

Çevrimdışı mekanszkral58

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;375383
Merhaba arkadaşlar, iyi günler. 2 ay kadar önce sürücü tarafındaki cam krikosu kırılmıştı. Ve uygun fiyatlı haliyle 140 tl.ye mal olmuştu. Dün de sağ taraftaki cam krikosu, camı açarken kırıldı ve cam boşta kaldı. Son 6 aya kadar hiçbir sorun ve masraf çıkarmayan fabiam sırasıyla, fren müşürü, sol cam krikosu, hb. Bagaj amortisörleri ve son olarakta sağ cam krikosunun kırılmasıyla, sorunsuzluk ünvanına leke sürdürdü :) üretenler elbette daha iyi bilirler ama, bu cam krikoları dayanıklı bir malzemeden yapılamaz mıydı?
dün  iki cam krikolarını değiştirttim malzemeyi ben aldım 30 tl tuttu 70 tl işçiliğe verdim sizce bu kadar fark olurmu yanlış yerleri mi anladık

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fark normaldir, cünkü arıza olusunca tusa basmaya devam ederseniz icerideki hasar büyüyor, masraf artıyor,
Ornegin sadece mekanizmaya gecen beyaz plastik parca kırıldı ise malzeme fiyatı 5-10 tl olabilirken, motorun üzerindeke üzerine telin sarıldıgı göbek bozuldu ise 10-20 lira daha ekleniyor, tellerde zarar gördüyse 20-30 lira daha eklemek lazım,
Mekanizmayı kuracak ustayı bulamazsan mekanizmayı komple degistirir, hatta alüminyum kapı ici sacın üzerinde mekanizmayla yan sanayisi 120 tl gibiydi, Yani komple kapı ic sacını mekanizmaya cıkarıp takan ustada olur, ugrasıp tamir eden ucuza mal eden ustada olabilir:)

ekteki resmi kendim yaparken cekmistim, hatta kapı icine köpük uygulamıstım:ok:

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mekanszkral58;388699
dün  iki cam krikolarını değiştirttim malzemeyi ben aldım 30 tl tuttu 70 tl işçiliğe verdim sizce bu kadar fark olurmu yanlış yerleri mi anladık
mustişahin arkadaşımızın dediği gibi, eğer kırıldığı anda biraz daha sardırmaya devam ederseniz hepsini parçalayıp atıyor. çelik halatta dahil. sonra fiyat kabardıkça kabarıyor :)

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;388701
Fark normaldir, cünkü arıza olusunca tusa basmaya devam ederseniz icerideki hasar büyüyor, masraf artıyor,
Ornegin sadece mekanizmaya gecen beyaz plastik parca kırıldı ise malzeme fiyatı 5-10 tl olabilirken, motorun üzerindeke üzerine telin sarıldıgı göbek bozuldu ise 10-20 lira daha ekleniyor, tellerde zarar gördüyse 20-30 lira daha eklemek lazım,
Mekanizmayı kuracak ustayı bulamazsan mekanizmayı komple degistirir, hatta alüminyum kapı ici sacın üzerinde mekanizmayla yan sanayisi 120 tl gibiydi, Yani komple kapı ic sacını mekanizmaya cıkarıp takan ustada olur, ugrasıp tamir eden ucuza mal eden ustada olabilir:)

ekteki resmi kendim yaparken cekmistim, hatta kapı icine köpük uygulamıstım:ok:
köüpk uygulamasındaki amaç nedir? kapı kapatırken oluşan sarsıntıyı emmek için mi acaba diye düşündüm ama yine de tam emin olamadım.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;388731
köüpk uygulamasındaki amaç nedir? kapı kapatırken oluşan sarsıntıyı emmek için mi acaba diye düşündüm ama yine de tam emin olamadım.

Köpük amatör bir uygulamaydı, hazır kapı icini acık görünce mevcut ölcülerde köpükde oldugundan,
ses izolasyonu icin düsünmüstüm:)

Çevrimdışı ferdifix

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;375383
Merhaba arkadaşlar, iyi günler. 2 ay kadar önce sürücü tarafındaki cam krikosu kırılmıştı. Ve uygun fiyatlı haliyle 140 tl.ye mal olmuştu. Dün de sağ taraftaki cam krikosu, camı açarken kırıldı ve cam boşta kaldı. Son 6 aya kadar hiçbir sorun ve masraf çıkarmayan fabiam sırasıyla, fren müşürü, sol cam krikosu, hb. Bagaj amortisörleri ve son olarakta sağ cam krikosunun kırılmasıyla, sorunsuzluk ünvanına leke sürdürdü :) üretenler elbette daha iyi bilirler ama, bu cam krikoları dayanıklı bir malzemeden yapılamaz mıydı?
gecen hafta benımde sag camım baktım ındı kalkmıyor cam kılıt ustasına gıttım sanayıye  aynen sızınkı gıbı 140 tl ye eskısınden daha ıyı oldu

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabiamı 8 yıldır kullanıyorum, kapıyı açıp kaparken camın kapalı olmasına özen gösterdim, kapının pek çarpıldığı da olmamıştır, yavaş açılır kapanır genelde...
Ama artık sağ ön cam kapatırken artık çıtır çıtır ses gelmeye başladı...sanırım ömrü bu kadar...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yalnız bir dezavantajıda köpük konulduğunda sacın esneme payı azalıyor. ufak bir değme olursa esneme yapamayacağı için hasar olabiliyor.

Çevrimdışı hakantuna

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
konuyu istemeden hortlattım. sol ön cam çat diye indi, üstüne üstlük düğmeylede biraz fazla oynadım. yan sanayi krikoya 220+20 tl kargo olmak üzere 240 TL (italyan malıymış) istediler. balıkesirde tamir eden biri varmış oraya gönderttim. tamir edecek bakalım bana kaça patlayacak. bu arada tayvan malı krikolar var 106 tl birde başka bir yerden buldum 146 TL. tamir olmazsa tayvan malı olanı getirtsem iş görür mü kullanan var mı diye sormak istiyorum.

Çevrimdışı eleutherios

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
benimde sol önün krikosunda ki o malum plastik kirilmis cam tam kapanmiyor.. servis 400 lira dedi.. :) setin hepsi değişecekmiş. sadece o plastiği değiştirme imkanı yokmudur? daha ucuza mal etme imkanı varmıdır?

Çevrimdışı hakantuna

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
balıkesirde tamirini yapan varmış. tüm kırılan ve kırılmaya yatkın plastiklerini değiştirmiş. 80 TL işçilik almış. 20 tl nakliye. 50 TLde söküp takma. 150 Tl oldu. tamir yaptıramaz veya tamir düşünmezseniz internette 105 TL ye var tayvan malı. saçıyla birlikte geliyor. onu alıp taktırabilirsiniz. parça fiyatınıda parçacı 240 TL olarak söylemişti italyan malıymış. 20 tl de kargosu tutar demişti.

Çevrimdışı ömer1

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakantuna;401599
balıkesirde tamirini yapan varmış. tüm kırılan ve kırılmaya yatkın plastiklerini değiştirmiş. 80 TL işçilik almış. 20 tl nakliye. 50 TLde söküp takma. 150 Tl oldu. tamir yaptıramaz veya tamir düşünmezseniz internette 105 TL ye var tayvan malı. saçıyla birlikte geliyor. onu alıp taktırabilirsiniz. parça fiyatınıda parçacı 240 TL olarak söylemişti italyan malıymış. 20 tl de kargosu tutar demişti.

Okadar maliyete gerek yok.Artık tamir setleri var.İşte bir kaç lnk

http://www.sanalpazar.com/dukkan/Cam-Kriko-Dunyasi__u604430__dp0__fctl=1

Bunlarda skoda linkleri

http://www.sahibinden.com/arama?category=0&query_text=skoda+otomatik+cam&userId=1790691&hasSecureTrade=true

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ömer arkadaşımızın yayınladığı linkteki ürünlerden alıp, daha sonra da bu kriko tamiri işi konusunda deneyimli olan, yani defalarca tamir yapmış bir tamirciye götürdüğünüzde kısa sürede yapacaktır. kesinlikle set olarak değiştirmeye gerek yok. tabi biraz uğraşlı iş olduğu için işçilik ücteri 50 lira civarında tutabilir. hatta krikolarda biri kırıldıysa ve diğeri daha önce kırılmamışsa gitmişken onu da değiştirebilirsiniz. böylece halata zarar gelmeden yalnızca küçük plastik parçaları değiştirerek bu işi çözersiniz. çünkü benim sol kriko kırıldığında, tamirci bana, sağ tarafın da ömrü dolmuştur onu da değiştirelim demişti. ben de, kalsın şimdilik dedim. ve iki ay geçmeden sağ cam da krikosu da kırıldı :) zaten konunun başlığı da böyledir, bu nedenledir :)