škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 fabianiz ne kadar yakiyor acaba ?

erciyes · 96 · 26569

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alparslan Bey'in şehir içi benzin tüketimi de çok iyiymiş. 6.5 lt. Denk geliyor. Benzinle 30 kuruş yakarken lpg'de 20 kuruşun altına inmesi gerek aslında ama işte lpg'deki tasarruf çok değişken oluyor.

Çevrimdışı sercan55

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bugun gaz yıne bitti 30 tllik gaz ile 95 km yol gittim 31 kuruşa denk geliyo sizce bu araba neden bu kdar cok yakıyo bi fikri olan var mı ?

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sercan55;352034
bugun gaz yıne bitti 30 tllik gaz ile 95 km yol gittim 31 kuruşa denk geliyo sizce bu araba neden bu kdar cok yakıyo bi fikri olan var mı ?

hocam cant ölçüleriniz ne acaba lastik ölçüleriniz felan

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sercan55;352048
ölçüleri bilmiyorum ama resmi bu

http://d1205.hizliresim.com/x/9/5kk3t.jpg

yanlış görmediysem 185/60/14
ben aracımı aldığımda lastikleri kabak durumdaydı üzerindeki orjinalden alayım dedim ara lastik olduğu içinmiymiş neymiş bilmiyorum ama pahalı idi. bende 175/60/14 aldım lastik ölçüsüde fark ediyor galiba birde basınçları tabi

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sarfiyatta kuruş hesabı yapılmaz, çok hatalı sonuçlar çıkartıp yanıltır. Ülkemizde fiyatlar sürekli değişiyor, hele LPG çok farklı istasyonlarda çok farklı fiyatlardan satılabiliyor. 0.001 kuruş pahallı veya ucuz alan az veya çok yakmış gibi olur. Ama aslında az veya çok yakmıyor, araba aynı yakıyor. Km sayacını sıfırlayın 100 km yol yaptığınızda yaktığınız litre bazında ortalamaya bakın, sonra bunu çarpıp sarfiyatınızı bulursunuz, bu en sağlıklı ve doğru olan ölçümdür. LPG'de aracın yol bilgisayarından okunmayabilir değerler (son jenerasyon LPG sistemlerde sanırım bunuda sağlıyorlar artık veya ayrı bir göstergesi oluyor v.s) bu imkanı olmayanda o zaman fulleme yöntemiyle yaktığı yakıtı hesaplayabilir. 100 km dolunca gidip tekrar doldurup ortaya çıkan litre sarfiyat olur. Kuruş hesabı ikinci el galericilerin ortaya attığı uyduruk bir sistemdir, arabayı az yakıyor göstermek için yaptılar yıllardırda muhabbeti öylece kaldı gidiyor, delinin kuyuya taş atması hesabı. Değişken üzerinden hesap yapılmaz, sabit değerler üzerinden yapılır.

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;352077
Sarfiyatta kuruş hesabı yapılmaz, çok hatalı sonuçlar çıkartıp yanıltır. Ülkemizde fiyatlar sürekli değişiyor, hele LPG çok farklı istasyonlarda çok farklı fiyatlardan satılabiliyor. 0.001 kuruş pahallı veya ucuz alan az veya çok yakmış gibi olur. Ama aslında az veya çok yakmıyor, araba aynı yakıyor. Km sayacını sıfırlayın 100 km yol yaptığınızda yaktığınız litre bazında ortalamaya bakın, sonra bunu çarpıp sarfiyatınızı bulursunuz, bu en sağlıklı ve doğru olan ölçümdür. LPG'de aracın yol bilgisayarından okunmayabilir değerler (son jenerasyon LPG sistemlerde sanırım bunuda sağlıyorlar artık veya ayrı bir göstergesi oluyor v.s) bu imkanı olmayanda o zaman fulleme yöntemiyle yaktığı yakıtı hesaplayabilir. 100 km dolunca gidip tekrar doldurup ortaya çıkan litre sarfiyat olur. Kuruş hesabı ikinci el galericilerin ortaya attığı uyduruk bir sistemdir, arabayı az yakıyor göstermek için yaptılar yıllardırda muhabbeti öylece kaldı gidiyor, delinin kuyuya taş atması hesabı. Değişken üzerinden hesap yapılmaz, sabit değerler üzerinden yapılır.

Ben birşey sormak istiyorum yazdıklarını dikkatle okudum hak verdim size doğru diyorsunuz.

Önceden LPG ustaları 1 litre LPG ile şehir içi 10km yaparsınız diyordu bu kural hala geçerlimi bilginiz varmı acaba

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erciyes;352087
Ben birşey sormak istiyorum yazdıklarını dikkatle okudum hak verdim size doğru diyorsunuz.

Önceden LPG ustaları 1 litre LPG ile şehir içi 10km yaparsınız diyordu bu kural hala geçerlimi bilginiz varmı acaba

İşte öyle kurallar olmaz bu işte, neye göre 1 litre ile 10 km? Örnek olarak; Fabia'da ki LPG sarfiyatı ile SuperB'de ki sarfiyat aynı olabilir mi? Arabaların boyutları ve ağırlıkları farklı bir kere, her arabaya şartlar ne olursa olsun aynı sarfiyat yaktırmak mümkün mü? Değil elbette, fizik kuralı var herşeyi geçin. LPG'de avantaj zaten litre başına fiyatının düşük olması, yoksa motorun yaktığı yakıt benzinle nerdeyse aynı aslında hatta yeri geliyor fazla bile, LPG ince bir yakıt çünkü, avantajı litresi ucuz olduğu için aynı mesafeyi daha az yakarak değil, litresi daha ucuz olduğu için daha ucuza gidiyor. Başka bir esprisi yok LPG'nin. Şehiriçi-şehirdışı 100 km yol gidin, kaç litre harcadı bakın, bunuda litre fiyatıyla çarpın işte sizin 100 km'deki sarfiyat masrafınız :)
Birebir aynı araba aynı LPG sistemlerinde bile farklı çıkar/çıkabilir sonuç, üç aşağı beş yukarı birbirine yakın tutsun tamam, yoksa minnacık küsüratlara girilirse insan kafayı yer :)

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;352095
İşte öyle kurallar olmaz bu işte, neye göre 1 litre ile 10 km? Örnek olarak; Fabia'da ki LPG sarfiyatı ile SuperB'de ki sarfiyat aynı olabilir mi? Arabaların boyutları ve ağırlıkları farklı bir kere, her arabaya şartlar ne olursa olsun aynı sarfiyat yaktırmak mümkün mü? Değil elbette, fizik kuralı var herşeyi geçin. LPG'de avantaj zaten litre başına fiyatının düşük olması, yoksa motorun yaktığı yakıt benzinle nerdeyse aynı aslında hatta yeri geliyor fazla bile, LPG ince bir yakıt çünkü, avantajı litresi ucuz olduğu için aynı mesafeyi daha az yakarak değil, litresi daha ucuz olduğu için daha ucuza gidiyor. Başka bir esprisi yok LPG'nin. Şehiriçi-şehirdışı 100 km yol gidin, kaç litre harcadı bakın, bunuda litre fiyatıyla çarpın işte sizin 100 km'deki sarfiyat masrafınız :)
Birebir aynı araba aynı LPG sistemlerinde bile farklı çıkar/çıkabilir sonuç, üç aşağı beş yukarı birbirine yakın tutsun tamam, yoksa minnacık küsüratlara girilirse insan kafayı yer :)

:) haklısınız dediğiniz gibi denemek lazım deneyince size mesaj göndericem iyi günler

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;352077
...Değişken üzerinden hesap yapılmaz, sabit değerler üzerinden yapılır.
[FONT="][/FONT][FONT="][/FONT][FONT="][/FONT]
Alıntı yapılan: FF;352095
...LPG'de avantaj zaten litre başına fiyatının düşük olması, yoksa motorun yaktığı yakıt benzinle nerdeyse aynı aslında hatta yeri geliyor fazla bile, LPG ince bir yakıt çünkü, avantajı litresi ucuz olduğu için aynı mesafeyi daha az yakarak değil, litresi daha ucuz olduğu için daha ucuza gidiyor...
"1 litre benzinle alınacak mesafe, 1,2 litre LPG ile alınabiliyor" demişti vakt-i zamanında Türker Üstâd.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erciyes;352110
:) haklısınız dediğiniz gibi denemek lazım deneyince size mesaj göndericem iyi günler

Elbette, foruma yazarsınız herkesin fikri bilgisi olur :):ok:

Alıntı yapılan: Uğur@k@r;352113

"1 litre benzinle alınacak mesafe, 1,2 litre LPG ile alınabiliyor" demişti vakt-i zamanında Türker Üstâd.

Aynen :ok: LPG'nin litre olarak harcaması genelde benzinden yüksektir zaten, fiyatının düşüklüğü tolere ediyor sadece.:ok:

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bazen hiçlpg ile kullanmasam diyorum ama gücüm yetmiyor :)

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
merhaba bu sefer aygazdan aldığım 20TL'lik lpg ile 75km gittim. Litre fiyatı 2,40tl hesapladığımda ise 0,26kuruş çıkıyor sizce normal mi bu değer
yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar. şehir içi kullanım Aracım 2001 fabia hb 68hp

Çevrimdışı sercan55

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bende 10 liralık gazla 35 km felan gittim, gaz hala bitmedi ama bitmek üzeredir.
Bi ürün varmış %25 yakıt tasarrufu saglıyomus hakkında bılgısı var olan var mı acaba

Çevrimdışı skymad

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bende 1.4 101 hp 2002 model fabia var gecen hafta 20.tl lik gaz aldim 210 km yol yaptim degerler hakkaten cok iyi.