škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 fabianiz ne kadar yakiyor acaba ?

erciyes · 96 · 26570

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar 1.4 68hp fabia ile şehir içi 0,25 ile 0,28kuruş arası lpg yakıyorum sizlerin yakıtları ne durumda yardımcı olurmusunuz?
Genelde lpg yi PO'dan alıyorum. en son litre fiyatını po'dan 2,51tl'den 30 liralık aldım.

Çevrimdışı oxmoxtox

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.4 tdi var bende ortalama şehir içi de kullanıyorum.kmde 22 kuruş yakıyor

Çevrimdışı sercan55

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
siz bu miktarları nasıl yakıyosunuz arkdaşlar şehiriçi bende de 2001 68lik var sehir içi 30 40 arası yakıyorum genelde 33 35 felan yakıyorum gerçi değişen parçalar oldu yakıt azalmış olabilir ama yinede size göre çok fazla yakıyo

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sercan55;351801
siz bu miktarları nasıl yakıyosunuz arkdaşlar şehiriçi bende de 2001 68lik var sehir içi 30 40 arası yakıyorum genelde 33 35 felan yakıyorum gerçi değişen parçalar oldu yakıt azalmış olabilir ama yinede size göre çok fazla yakıyo

merhaba hocam;
bahsettiğiniz değerler BENZİN değerlerimi acaba orayı anlamadım ben :(
benim aracımla aynı sizin aracınız da ben çok yakın mesafe kullanıyorum aracımı ev-iş 3 km ve o 3 kmde 3 ışıkta bekliyorum 1'er dk nerden baksanız sinir bozucu.3 km sonra işteyim tam aracım ısınıyor kontak kapatıyorum. ama 10-15 şehir içi uzun mesafe kullanayım yine ışık bekleyim inanın o zaman yakıtım 0,23-0,24 kuruş arası geziniyor. Aracımı sakin kullanıyorum 2500 devirde vites değiştiriyorum lastik ölçülerim 175/65/14 bütün bakımları tamam benim aracımın, üzerinde lovata lpg sistemi var.

Çevrimdışı sercan55

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
benzin değil LPG kullanıyorum bende 3000 devirde vites atıyorum bende dediğim oranlarda yakıyorum lastik havasını felan bilmiyorum ama çok yakıyo tüpcüye gidiyorum böyle böyle diyorum normal herkes öyle yakıyo diyolar. Bi kaç parça değiştirdim arabada ustam o parçaların yakıtı etkiledğini ve benimkilerin kötü olmuş olduğunu söyledi bakcaz artık yeni gaz aldığımda miktara

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sercan55;351830
benzin değil LPG kullanıyorum bende 3000 devirde vites atıyorum bende dediğim oranlarda yakıyorum lastik havasını felan bilmiyorum ama çok yakıyo tüpcüye gidiyorum böyle böyle diyorum normal herkes öyle yakıyo diyolar. Bi kaç parça değiştirdim arabada ustam o parçaların yakıtı etkiledğini ve benimkilerin kötü olmuş olduğunu söyledi bakcaz artık yeni gaz aldığımda miktara

hangi parçalar hocam biliyormusunuz onları

Çevrimdışı sercan55

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sercan55;351835
eksantrik zincir ve lambda sensor değişti

benim aracımında eksantirik zinciri değişti ses yapıyordu ama lambda sensörü nedir bilmiyorum hocam açıkcası pahalı birşey mi acaba eğer ciddi anlamda yakıtı etkileyecek birşeyse baktırayım bende

Çevrimdışı sercan55

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bosh marka taktırdık bız 200tl ye ama sizin yakıt miktarınız zaten az öyle bi problem olcağını sanmıyorum.Yakıt oksijen karışımını ayarlıyormuş sanırım o parça

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sercan55;351872
bosh marka taktırdık bız 200tl ye ama sizin yakıt miktarınız zaten az öyle bi problem olcağını sanmıyorum.Yakıt oksijen karışımını ayarlıyormuş sanırım o parça

anladım teşekkür ederim hocam
benim aklıma takılan birşey var ben aracımı yeni aldığımda ciddi anlamda yakıt problemim vardı. bir arkadaşım boğaz kelebeğini temizleyelim dedi sonuçta usta tamam dedim :) temizlendi. Zaten problemler çözülmeyince yani yakıt sıkıntısı büyük sözü dinleyip artık servise götürmeye başladım. Geçenlerde yağ değişimi için serviste usta ile konuşurken boğaz kelebeğinden konu açıldı temizlesek mi acaba dedim. Servisteki usta da dedi ki biz boğaz kelebeğini temizlemek için müşterimizden imza alıyoruz dedi neden dedim boğaz kelebeği temizlemek bize sıkıntı yaratabiliyor dedi bazen düzen tutmuyor dedi ve yeniside çok pahalı dedi o yüzden sizin isteğiniz üzerine yapıldığını yazılı hale getirmek için (yani kendilerini garanti altına almak için) dedi. bu konu ile ilgili bir fikriniz varmı sizin

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fabiaların motorlarının yakıta etkisini de unutmayalım arkadaşlar. Aşağı yukarı aynı ağırlıkta olan ve birinde 101 bg. Birinde de 68 bg. Motor olan araçların aynı miktarda yakıt tüketmesi zaten mümkün değil. Elbette ki daha az güç üreten daha çok yoğun çalışacak ve daha çok tüketecektir. Dolayısıyla, aynı motor özelliklerindeki araçların yakıt tüketimi kıyaslanmalı. (aracın kendine has özellikleri, arızaları, kullanım koşulları ve sürücünün sürüş tarzı vb. Gibi kıstaslara ek olarak) benim aracım 2005 special. 101 bg. Ankara'da ortalama tüketim olarak 19- 20 kuruş civarında. (lpg) 1lt. İle 12 km. Gibi bir rakama denk geliyor. Şehir dışında 17 kuruşa kadar düşerken, şehir dışında 21 - 22 kuruşa kadar çıkıyor. Bütün bu rakamlar özenli ve az tüketime yönelik kullanımla gerçekleşiyor tabi ki.

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;351901
Fabiaların motorlarının yakıta etkisini de unutmayalım arkadaşlar. Aşağı yukarı aynı ağırlıkta olan ve birinde 101 bg. Birinde de 68 bg. Motor olan araçların aynı miktarda yakıt tüketmesi zaten mümkün değil. Elbette ki daha az güç üreten daha çok yoğun çalışacak ve daha çok tüketecektir. Dolayısıyla, aynı motor özelliklerindeki araçların yakıt tüketimi kıyaslanmalı. (aracın kendine has özellikleri, arızaları, kullanım koşulları ve sürücünün sürüş tarzı vb. Gibi kıstaslara ek olarak) benim aracım 2005 special. 101 bg. Ankara'da ortalama tüketim olarak 19- 20 kuruş civarında. (lpg) 1lt. İle 12 km. Gibi bir rakama denk geliyor. Şehir dışında 17 kuruşa kadar düşerken, şehir dışında 21 - 22 kuruşa kadar çıkıyor. Bütün bu rakamlar özenli ve az tüketime yönelik kullanımla gerçekleşiyor tabi ki.

haklısınız 68hp ile 101hp kıyaslamamız olmaz zaten. Fakat şurayı anlamadım

"Ankara'da ortalama tüketim olarak 19- 20 kuruş civarında. (lpg) 1lt. İle 12 km. Gibi bir rakama denk geliyor.  Gayet güzel bir rakam bence
Şehir dışında 17 kuruşa kadar düşerken, Gayet güzel bir rakam bence

şehir dışında 21 - 22 kuruşa kadar çıkıyor."
demişiniz fakat şehiriçinde 19-20kuruş yakarken şehir dışında 21-22 kuruşa çıkmasını anlayamadım ben galiba şehiriçi demek mi istediniz

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Evet haklısınız yanlış olmuş. Şehir içinde 21 - 22 kuruş, şehir dışında 17 kuruş civarında. İkisine de şehir dışı yazmışım. Karışık olarak kastettiğimde, ankarada gittiği şehirin adıyla anılan yollarda ( istanbul yolu, samsun yolu, eskişehir yolu vb.) ışık olmadığı ve geniş, otoban gibi olduğu ama trafiği yoğun olduğundan dolayı da uzun yol gibi seri gidilemediği için bu yollardaki tüketimi de karışık tüketim olarak değerlendiriyorum. O zaman da 19 - 20 kuruş civarında tüketim ortaya çıkıyor. Aracımın yakıtından memnunum zaten. Ama Fabia'larda kasa ağırlığından dolayı dur - kalk'ın çok olduğu, seri gidilemeyen bir yolculuğun yakıt değeri de çok farklı olur. Sürekli kısa mesafe yolculuk da bunun içinde.

Çevrimdışı erciyes

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;351932
Evet haklısınız yanlış olmuş. Şehir içinde 21 - 22 kuruş, şehir dışında 17 kuruş civarında. İkisine de şehir dışı yazmışım. Karışık olarak kastettiğimde, ankarada gittiği şehirin adıyla anılan yollarda ( istanbul yolu, samsun yolu, eskişehir yolu vb.) ışık olmadığı ve geniş, otoban gibi olduğu ama trafiği yoğun olduğundan dolayı da uzun yol gibi seri gidilemediği için bu yollardaki tüketimi de karışık tüketim olarak değerlendiriyorum. O zaman da 19 - 20 kuruş civarında tüketim ortaya çıkıyor. Aracımın yakıtından memnunum zaten. Ama Fabia'larda kasa ağırlığından dolayı dur - kalk'ın çok olduğu, seri gidilemeyen bir yolculuğun yakıt değeri de çok farklı olur. Sürekli kısa mesafe yolculuk da bunun içinde.

anladım hocam o zaman benim aracın yakıt değerleri normal biraz daha dikkatli sürebilirim galiba bazen devirsizde sürdüğüm oluyor birde kısa mesafe git gel yakıt artıyor. Dediğiniz gibi kasa ağır olduğundan dur kalklar yaktırıyor.

Çevrimdışı @lp@RSl@n

• bedevi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
aracım 2004 fabia combi 101 hp

şehir içi benzin 0,30 krş.
şehir içi lpg 0,20 krş.