škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Titreme-gaz yememe sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı murat5354

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracımda bir titreme ve gaza bastığında tepki vermeme sorunu başladı. Ekranda egsoz sistemini gösteren uyarı ışığı yandı. Ayrıca fazla yakıt tüketmeye başladı.
Servise götürdüğümde bilgisayara bağlandı ve 2 no.lu bobin arızalı gözüktü. Benzinden şüphelenildiğinden yakıt boşaltıldı. Bobin değişti. Tek tırnak bujiler 3 tırnaklılarla değiştirildi. Gaz kelebek boğazı ve benzin filitresi temizlendi. 2 kutu yakıt katkısı depoya katıldı. Adaptasyonu yapıldı. Ancak bir düzelme görülmedi.
Egsozda bir sorun olmadığı söylendi. 1000 km kadar yol yapmam gerektiği, aracın kendine geleceği söylendi. Şu ana kadar 200 km yol yaptım ama hiçbir değişiklik yok. Hatta uyarı ışığı tekrar yandı.
Bilgisi olan veya böyle bir arıza ile karşılaşan varsa bilgi verebilir mi?
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2011, 19:11:45 Gönderen: murat5354 »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Egzos uyarı lambası DPF olan dizellerde yanar sadece, kurum dolunca. Aracın kafası karışmış olabilir

Çevrimdışı murat5354

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Egsoz sistemi uyarı ışığının resmini ekledim, yanlış anlaşılma olmasın.
http://yotarepair.com/New%20designs/images/check-engine.jpg

Forumda araştırınca EGR VALFİ, LAMBDA(Oksijen) SENSÖRÜ arızalı olabilir gibi geldi bana.

Çevrimdışı Seronet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tunerlifeturkey.com
O yanan motor arıza ışığı gibi sanki egsoz değil.
Geçmiş olsun.

Çevrimdışı murat5354

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sagol. Bende motor ariza uyari isigi saniyordum ama kitapciginda egsoz ile ilgili oldugu yaziyordu.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Oksijen sensörlerine bakıldı mı? Bir de kötü yakıt almış olabilirsin, depoyu tekrar fulle derim.

Çevrimdışı murat5354

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bizde kötü yakıttan şüphelendik, ancak yapılanlar şu ana kadar bir fayda sağlamadı. Oksijen sensörlerine bakılmadı. Oksijen sensörü ve egr valfi zaten aklımda. İlk fırsatta bunları göstereceğim.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O uyarı herşeyden yanar, motorla ilgili bir sıkıntı olduğunu gösterir sadece. Ortak bir uyarı, en basitinden bir boğaz kelebeği kirinden tutunda aküde meydana gelen bir soruna kadar herşey yakabilir o uyarıyı. Araba bilgisayara bağlandığında hata kodunu gösterir zaten, nereden kaynaklandığını, bu uyarı sadece sürücüye haber verir bir yerde sıkıntı olduğunu.
Gerçi servis görmüş, orada çıkması lazımdı nerde ne sıkıntı olduğunu?

Çevrimdışı murat5354

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilgisayarda bobin arızası gözüktü zaten. O da değişti. Diğer yapılanları da ilk mesaja yazmıştım. Ancak yapılanlar hiçbir işe yaramadı.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: murat5354;275450
Bilgisayarda bobin arızası gözüktü zaten. O da değişti. Diğer yapılanları da ilk mesaja yazmıştım. Ancak yapılanlar hiçbir işe yaramadı.

Titremenin sebebi zaten bobin(ilk şüphelenilecek parçadır en azından), buji ya hiç ateşleme yapmıyor ya da yerli yersiz düzensiz ateşleme yapıyor ondan oluyor. Bu değiştiği halde gaz yememe sorunu motoru beslemeyle ilgili tamamen. Sensörlere bakılsın bakalım bir, ordan olabilir.

Çevrimdışı murat5354

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben de oksijen sensörü, egr valfi, bir de hava hortumundan şüpheleniyorum zaten. Başka ne olabilir acaba?

Çevrimdışı Fabia

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bende tupe gectıkten sonra ılk calıstırmada ve tupte gaz pedalında tıtreme oluyor fakat ışık yanmıyor bende çozumu kullanmak olarak gosterdıler 2000 km yol yaptım hala aynı tas aynı hamam. çok geçmiş olsun çok sinir bozucu birşey... ankara and otoyada telefonla bir danışın derim.

Çevrimdışı murat5354

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arabam tüplü olsa tüpden diyeceğim, ama tüplü değil. Arabamda şimdi de otm.vites göstergesi gitti. İnşallah beyninde bir şey yoktur. Mesai bitiminde servis yolu gözüktü bana.

Çevrimdışı EFELERİNEFESİ

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
aynı arızadan geçen bende servise gittim...araç düzensiz çalışmaya başladı birkaç km. gittikten sonra da sizin bahsettiğiniz ikaz ışığı yandı! tabii ki doğal olarak sabah ilk iş doğru servise gittim aracı cihaza bağladılar Allahtan herhangi birşey çıkmadı.Kirli benzinden olabileceğini söylediler...

Çevrimdışı murat5354

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracımın EGR Valfi ve oksijen sensörleri temizlendi. Ancak bir fayda sağlamadı. Araç gaza tepki vermiyor, max. hız 100'ü geçemiyordu.

Bu sefer de egsozcuya gösterdik. Katalizör tıkanmış. Katalizör temizlendi. Bir parça kesilerek yerine yenisi kaynak yapıldı. Arıza lambası bilgisayarla söndürüldü. Adaptasyon yapıldı ve çok şükür arabam eski haline döndü.

Daha önceki aracım 2001 model fabia idi. 7 yıl kullandım, böyle bir sorunla karşılaşmadım. Şimdiki aracım 2005 model 1.4 Ambiente Otm. 75 BG. 15 aydır araç bende. Önceki sahipleri bayanmış. Tahminime göre düşük devirde aracı kullandıklarından bu durum oluştu. Tabii bu benim tahminim, belki de alınan yakıttandır.