škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması resmen başladı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun kararı ile tavan fiyat uygulaması resmen başladı:

http://www.epdk.org.tr/acil.html

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU
BASIN MÜŞAVİRLİĞİ ‘NDEN BİLDİRİLMİŞTİR.

Bilindiği gibi 28.05.2009 tarihinde yapılan kurul toplantısında Petrol Piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarında en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınmadığı anlaşıldığından, lisans sahiplerinin fiyat uygulamalarını söz konusu aykırılıkları giderecek şekilde 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 10 uncu maddesinin “Rafinerici ve dağıtıcı lisansı kapsamında yapılan piyasa faaliyetlerine ilişkin fiyatlar, en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak, lisans sahipleri tarafından hazırlanan tavan fiyatlar olarak Kuruma bildirilir.” hükmüne uygun hale getirmeleri için 20/06/2009 tarihine kadar süre verilmesine karar verilmişti. Haftalık toplantısı için bugün toplanan kurul bu konuya ilişkin aldığı kararla kanunun 10.maddesi kapsamında kendisine verilen yetki ile tavan fiyat uygulamasını başlatmıştır. Bu kapsamda dağıtıcı ve bayi marjları toplamı, benzin için 25 Kr/Lt, motorin için 30 Kr/Lt, kırsal motorin için 27,5 Kr/Lt olarak düzenlemiş ve güncellenmesine ilişkin formülasyon kurul kararında yayınlanmıştır.
Söz konusu kurul kararı şöyledir:
Kamuoyunun bilgisine sunulur.
KARAR ÖRNEĞİ
TOPLANTI TARİHİ : 25/06/2009
KARAR SIRA NO : 2145-1

1. Tarifeler Dairesi Başkanlığının 23/06/2009 tarihli ve B.62.0.TDB.16-300.03-464 sayılı Başkanlık Makamına müzekkeresi çerçevesinde; 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 10 uncu maddesi uyarınca petrol piyasasında iki ay süreyle uygulanacak akaryakıt fiyatlarının tespitine ilişkin aşağıdaki Kararı almıştır:

Madde 1 – Vergiler dahil ilgili gün geçerli olacak TL/Lt cinsinden akaryakıt dağıtım tavan fiyatı ve akaryakıt bayi tavan fiyatı aşağıda belirtilen şekilde hesaplanır:
ADF = ((PF * 1,05*Yoğunluk/1000)+ ÖTV+GP)*1,18 + ((M/2)*1,18)
ABF = ADF + ((M/2)*1,18)
Burada;
ADF : İlgili Gün Akaryakıt Dağıtım Tavan Fiyatını,
ABF : İlgili Gün Akaryakıt Bayi Tavan Fiyatını,
PF : Parite Fiyatı,
M : Üst Sınır Marjı gösterir.
GP : Gelir Payı
ÖTV : Özel Tüketim Vergisi
Yoğunluk : Kurşunsuz benzin 95 Oktan için 0,775 ton/m3 Motorin ve Kırsal Motorin için 0,845 Ton/m3 (150C’ta)
Parite Fiyatı, bir önceki gün Platts European Market Scan de CIF MED (Genova/Lavera) başlığı altında yayımlanan günlük fiyatların ortalamasının yine bir önceki gün TCMB tarafından 15.30 dan sonra belirlenen gösterge niteliğindeki ABD doları döviz satış kuru ile çarpılması ile bulunan fiyattır. Hesaplama sonunda virgülden sonraki üçüncü hane 5 ve daha büyük ise ikinci hane yukarı, aksi halde aşağı yuvarlanır.
Söz konusu bültende benzin türleri için Premium Unl 10ppm, motorin için 10ppm ULSD, kırsal motorin için Gasoil 0.1% fiyatları dikkate alınır.
Üst sınır marj, benzin için 25 Kr/Lt, motorin için 30 Kr/Lt ve kırsal motorin için 27,5 Kr/Lt dir.
ADF ve ABF Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri hesaplanır ve ertesi gün için uygulamaya başlanır.
Madde 2 — Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 3 — Bu Kararı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı yürütür.
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2009, 07:50:20 Gönderen: isikayhan »
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
dün akşam gittim fulledim belki inmiştir dedim ama hala bindirim devam ediyor inen birşey yok.1-2 kuruş indirip indirdim diyorlar.
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
EPDK indirimleri yeterli bulmadı
http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/155163-EPDK-indirimleri-yeterli-bulmadi.aspx
Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması başladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik "tavan fiyat" uygulamasına karar verdi.
EPDK'nın internet sitesinde yayınlanan duyuruda, Kurulun 28 Mayıs 2009 tarihinde yapılan toplantısında Petrol Piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarında en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınmadığı anlaşıldığından, lisans sahiplerinin fiyat uygulamalarını söz konusu aykırılıkları giderecek şekilde düzenlemeleri için 20 Haziran 2009 tarihine kadar süre verildiği hatırlatıldı.
Buna göre haftalık toplantısı için bugün toplanan Kurul konuya ilişkin aldığı kararla Petrol Piyasası Kanunun 10. maddesi kapsamında kendisine verilen yetki ile tavan fiyat uygulamasını başlattı.
Bu kapsamda dağıtıcı ve bayi toplam marjları benzin için litre başına 25 kuruş, motorin için litre başına 30 kuruş, kırsal motorin için de litre başına 27,5 kuruş olarak düzenlenmesine ve güncellenmesine ilişkin formülasyon kurul kararında yayınlandı.
Kararın Resmi gazetede yayımlanmasının ardından, bugünkü fiyatlar itibariyle, yürürlüğe girmesi beklenen fiyatların 95 oktan benzin için 3,04 lira, motorin için 2,49 lira, kırsal motorin için de 2,35 lira olması bekleniyor.
EPDK, akaryakıt dağıtım şirketlerinin uygulanan fiyatların kanuna ve serbest piyasa koşullarına aykırı olduğuna karar verirken, şirketlerin 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 10 uncu maddesinin "Rafinerici ve dağıtıcı lisansı kapsamında yapılan piyasa faaliyetlerine ilişkin fiyatlar, en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak, lisans sahipleri tarafından hazırlanan tavan fiyatlar olarak Kuruma bildirilir" hükmüne uygun hale getirmeleri için 20 Haziran 2009 tarihine kadar süre vermişti.
Bunun üzerine de dağıtım şirketlerini fiyat uygulamalarına ilişkin tekliflerini EPDK'ya sunmuştu. Dağıtım şirketleri geçtiğimiz hafta için de benzin ve motorin fiyatlarında çeşitli oranlarda indirime gitmişti.
AA
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mesdi;21501
dün akşam gittim fulledim belki inmiştir dedim ama hala bindirim devam ediyor inen birşey yok.1-2 kuruş indirip indirdim diyorlar.

ben bir haftadır benzin almak için bekliyorum :)
dün uyarı ışığı yandı 9 litre kaldı, yol bilgisayarında menzil 65km idi
inşallah yolda kalmayız :)

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı toGah

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.togah.com
1-2 krş indiriolar 1 hafta sonra 10krş çıkartıolar :) alıştık artık gereksiz muhabbet bunlar.

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu iştende bişey çıkmayacak... boş boş uğraşıyolar... danışıklı dövüş... milletin gözünü boyamaya çalışıyolar...
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

octaviaman

• Ziyaretçi
göz boyama bunlar,bişeyin ineceği yok.İniyorsa bilinki fazlasıyla çıkacaktır.Samimi olan vergisini düşürsün.

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octaviaman;21562
Samimi olan vergisini düşürsün.
:+1: katılıyorum

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octaviaman;21562
göz boyama bunlar,bişeyin ineceği yok.İniyorsa bilinki fazlasıyla çıkacaktır.Samimi olan vergisini düşürsün.
:+1:aynen:ok:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
3.04 olsa fulleteceğim .Onları bekliyorum ya..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;21657
3.04 olsa fulleteceğim .Onları bekliyorum ya..
:+1: be de

yarın resmi gazetede yayınlanır umarım

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2 ay süreceği söylendi,ondan sonra tekrar akaryakıt firmalarının insiyatifine kalacakmış.Hiç olmazsa bu 2 ayın tadını çıkarmak lazım,full depoda neredeyse 10 lira farkedecek ki 2-3 depoda bile ciddi rakam bu.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bunun acısını bile fazlasıyle bile çıkartırlar eminim.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
ben yeni fulledim ve hesap ettim 10 tl fazladan vermiş oluyorum :uve:
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2009, 11:15:49 Gönderen: Mesdi »
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı KA®ANLIK

• ST Manager
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.techopel.com
Eşşeğini kaybettirip, bulduruyorlar millete,
millette seviniyor...

Yazıklar olsun ya...

bu İktidar göreve geliğinde benzin fiyatları 1,80TL civarlarında idi... Varil fiyatı da 60$ larda...

Adamlar 1TL lik bir şeyi 2TL ye çıkartıyorlar, MALİYTTE BİR FARKLILIK YOKKEN; sonra vatandaş tepki veriyor az biraz gözünü açıyor, 1.75TL ye indiriyorlar. ki bu bakıldığında %75 gibi bir zam demek oluyor aslında . AMA VATANDAŞ BUNU ALGILAYAMAYACAK durumda, bunu algılayamayacak kadar saçmalamış... koyvermiş... bir de seviniyor....

BRAVOOO BRAVOOOO....

Ulan ben benzinin varil fiyatı bugünden daha fazla 70$ ın üstünde iken SEÇİM ÖNCESİNDE 97 oktanı zaten 2,80TL ye alabiliyordum!!!! Şimdi varil fiyatları yine 60$ Civarlarında seçimlerden sonra SÜREKLİ BİNDİRİM yöntemi ile 3TL oldu diye millet göbek atıyor...

YAZIKLAR OLSUN;

politikanın nasıl insanlarla ALAY ettiğinin, politikacıların milleti nasıl parmağında oynattığının nasıl istedikleri gibi yontup nasıl milleti gerizekalı yerine koyduğunun en büyük kanıtıdır bu BİNDİRİM!

Sevinelim, benzin 3TL !!! BRAVOOOO BRAVOOO !!!

İstanbul Kültür Başkenti olacak diye 1,5 senedir her litre başına 1 küsür kuruşta cebimizden veriyoruz, bu VERGİ MANYAĞI hükümette, yapılan bu 1 kuruşluk BAĞIŞIN üzerinden vergileri alıyor! BAĞIŞIN VERGİSİNİ alıyorlar.

Benzin 3 TL...

YAŞASIN!