škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

gazamı geçsek!!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı evilonthemove

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
maddiyatın yanında LPG nin düzen tutmama ihtimali,performans kaybı ve güvenlik.bu konularda kafamda soru işareti olmasa hiç düşünmeden geçerim ama malesef kafa karıştırıcı bi durum

Çevrimdışı EsEr

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
birincisi lpg takınca stepney, bagajda taşımak zorundasın
ikincisi senede 15-20 bin km altında yapıyorsan lpg ye yaptığın masrafla yaktığın benzin kafa kafaya bile gelmez
üçüncüsü madem bu kadar km yapacaksın neden dizel almıyorsun ki ona kesinlikle karşı değilim
dördüncüsü evet adam ferrariye tüp takıyor ama adam olan marka arabayı neden tüp taktın diye geri çağırıyor
beşincisi neden bu kadar emniyete rağmen istanbulda alışveriş merkezleri lpg ye hala taviz vermiyor......uzar gider kısacası lpg tercih meselesi....mazot ile benzin arasında 50 kuruş fark kaldı lpg li araba sayısı artınca bunun lpg nin başına gelmeyeceği nerden malum....

Çevrimdışı evilonthemove

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: EsEr;263383
ikincisi senede 15-20 bin km altında yapıyorsan lpg ye yaptığın masrafla yaktığın benzin kafa kafaya bile gelmez
üçüncüsü madem bu kadar km yapacaksın neden dizel almıyorsun ki ona kesinlikle karşı değilim
dördüncüsü evet adam ferrariye tüp takıyor ama adam olan marka arabayı neden tüp taktın diye geri çağırıyor
beşincisi neden bu kadar emniyete rağmen istanbulda alışveriş merkezleri lpg ye hala taviz vermiyor......uzar gider kısacası lpg tercih meselesi....mazot ile benzin arasında 50 kuruş fark kaldı lpg li araba sayısı artınca bunun lpg nin başına gelmeyeceği nerden malum....
haklısın walla bu muhabbetin sonu yok!zaten taktırma işini rafa kaldırdım!benzine devam :ok:

Çevrimdışı yasin90

• .......
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

herkesin kendi tercihi ya :)

bu duruma getiren devlett
ANKARA içi mobilya, özel dolap vs itinayla yapılır, müracaat ben :)

Çevrimdışı EsEr

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
aynen öyle yasin bak ortak bir nokta bulduk...;)

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: evilonthemove;263380
maddiyatın yanında LPG nin düzen tutmama ihtimali,performans kaybı ve güvenlik.bu konularda kafamda soru işareti olmasa hiç düşünmeden geçerim ama malesef kafa karıştırıcı bi durum

şimdi ilk olarak belirteyim tartışma yaratmak gibi bir niyetim yok, yazacaklarımı da ters bir şekilde değil gayet sakin ve maksat muhabbet olsun diye yazıyorum... :)

bunu çok doğal karşılarım, 2.000 tl cepten çıkartıp lpg montajına bağlamak istemedim derseniz tabi ki anlarım ama diğerleri bence gereksiz kaygılar, performans kaybı nedir allah aşkına, sokaklarda ralli mi yapacaksınız? kaldı ki doğru yerde yaptırılan işten sonra kayıp falan olmaz. düzen tutmama da olmaz. güvenlik derseniz o lpg tanklarına 9 mm lik tabanca ile ateş edip delemediler... herhangi bir arkadan darbe alması durumunda lpg direk devreden çıkıp, tankın gaz çıkışını da kesiyor, son derece güvenli sistemler yani, yeter ki düzgün bir kit düzgünce takılsın...

1.si en son ne zaman lastiğiniz patladı ve yolda durup lastik değiştirdiniz? lastikler artık tubeless, seyir halinde inmez, o yüzden problem yok, 10 tl ye bir tamir kiti bütün sorunu halleder,
2.si senede 15000 km yapılıyorsa kendisini amorti eder sistem. sonrasında da yapılan her km de para cepte kalmaya başlar, ek olarak da arabayı satarken aynı arabanın lpg sizinden daha hızlı satılır ve en az 500-1000 tl daha pahalı satılır. aslında böyle olmaması lazım ama tr de işler böyle ne yazık ki...
3.sü dizelin bakım masrafları ile karşılaşmadığınızı düşünüyorum. sadece yakıt filtresi 150 tl ki benzinli arabanın komple yağ bakımı o paraya bujiler dahil yapılır..
4. sü öyle bir şehir efsanesi olduğu doğru ama herhangi bir kanıt yok, haberde ne isim geçiyor ne de özel bir bilgi. kesin değil yani ki bence de son derece saçma, ben parasını verip haberde bahsedilen gibi 10-15 yaşlarında bir araba alıcam ve arabada jantları değiştiremeyecek miyim? değiştirdiğim jantına karışamadığı gibi taktırdığım lpg ye de karışma hakkı %sıfır. sattığı anda tüm hakları bitti o arabaki, hiç bir şekilde karışamaz, nasıl ki mütahit sattığı evde eşyaları nereye koyacağıma karışamazsa o adamlar da buna yasal olarak karışamaz... her duyduğunuza gözü kapalı inanmayın öyle...
5. si türkiye de ne yazık ki halen sokaklarda 100.000 lerce lpg si ruhsatta kayıtlı olmayan lpg li araç var... araç sahipleri sattıkları araç özelliklerine lpg si ruhsata işli diye övünerek yazıyorlar, sanki olması gereken değilmiş de ek bir özellikmiş gibi... her yeni iş sahasında olduğu gibi bizim akıllı türkler ışık gördüler mi hemen zıplıyorlar, merdiven altı denen yerler türüyor, o kanun da bu lpg montaj işinin tr ye ilk geldiği zamanlardan kalma bir kanun. kontrolleri düzgün yapılmamış risk teşkil eden araçları biraz olsun uzak tutma amaçlı... aslında yapmaları gereken işi yapmadan yasak deyip kenara çekilmelerinden kaynaklı yani.. adam gibi işlerini yapsalar yasak demeye gerek kalmayacak, aynen yurtdışında olduğu gibi... avrupada bir çok ülkede hem insanlar bilinçli hem de devlet sorumluluk sahibi olduğundan herkes aracına yaptırdığı işlemi kontrolden geçirtip ruhsatına işletiyor ve avm lere ve kapalı otoparklara lpg li araçlar girebiliyor... ileride tr de de bu olacak ama daha çok yol alınması lazım, hem devlet açısından hem de insanlarımız açısından...
son olarak da mazot ile benzin arasında 50 kuruş kaldı demişsiniz. fiyatları aynı bile olsa dizel araba ortalama 5-6 lt benzinli ise 9-10 lt yakar... yani yarı yarıya nerdeyse... satış fiyatına bakmak yanlış. maliyetine bakın, sonuç ortada. benzinli araç ortalama 35-50 krş dizel araç ortalama 18-25 kuruş yakıyor...
çok uzun oldu.. :) herkese hayırlı geceler... :)

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
uzun olmuş...güzel olmuş

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Çevrimdışı EsEr

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
sadece lastik olayına bişey yazıcam ve tabiki tartışmaya gerek yok herkesin kendi tercihidir lpg
evet lastikler seyir halinde inmez fakat yolda giderken aniden bir şeyin veya birinin fırladığını ve direksiyonu kırıp kaldırıma çarptığınızı ve lastiğin yarıldığını düşünün...??? ki bu benim başıma geldi....arabada hiç bir hasar yoktu jant da dahil fakat lastik yarıldı...

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bahsettiğiniz örnekten yola çıkarak ben de diyorum ki, allah korusun da, aynı şartlarda takla attığınızı, hem ön hem arka lastiğin aynı anda yarıldığını, kurtaramayıp önünüze çıkan şeyi ön camdan içeri aldığınızı, savrulup kafadan duvara girdiğinizi... vs. düşünün... tek tekerleğin yarılması olasılığı ile eşit olasılıklar bu saydıklarım... hatta çok daha kötüleri de sayılabilir de verdiğiniz örnek çok sıra dışı bir örnek, hergün olası bir durum değil, o durumda da çekici hizmeti devreye girer zaten allah göstermesin de... şimdi herkesin kaskosu mu var derseniz, kaskoya gerek yok zaten, herkesin zorunlu trafik sigortası var, aynı poliçe bedeli ile ücretsiz çekici hizmeti veren firmalar var, ufak bir araştırma yapıp bu tür firmaları tercih ederseniz kötü durumlara da hazırlıklı olursunuz... :)

Çevrimdışı EsEr

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
sen hep dikkat edersen kötü örnekler veriyorsun, kaskonun olmaması gibi ve de kaza olarak da çok uç örnek verdin çünkü benim verdiğim örnek sadece lastik ile ilgiliydi ama sen fantazi yaptın ama neyse haklısın diyeyim mevzu uzamasın, en başta dediğim gibi herkesin kendi tercihi....

Çevrimdışı Fabia

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bugun ghaz taktırdıgıma pişman oldum ben:(  yokuşta o düşüşü hissetmeye başladım:(

Çevrimdışı EsEr

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: EsEr;263740
sen hep dikkat edersen kötü örnekler veriyorsun, kaskonun olmaması gibi ve de kaza olarak da çok uç örnek verdin çünkü benim verdiğim örnek sadece lastik ile ilgiliydi ama sen fantazi yaptın ama neyse haklısın diyeyim mevzu uzamasın, en başta dediğim gibi herkesin kendi tercihi....

e senin verdiğin örnek de çok iyi bir örnek değil :) fantezi falan yapmadım ben, lastiğin yarılma ihtimali ne ise, o saydıklarımın olasılığı da o işte. stepne sadece tek lastik yarıldığında lazım, o tek lastik yarılması durumunun çok daha kötü sonuçlanabileceğini ve o durumda da bagajda duran stepnenin bir işe yaramayacağını anlatmaya çalışmıştım ama neyse diyeyim ben de... tamamen tercih... bir bayırı 5 le çıkmak neden bu kadar önemli onu da anlamış değilim.. 5 ile çıkmıyorsa al 4 e çık... ne zaman ki hiç çıkmaz o zaman sorun var demektir.. :)