škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octava 1.6 tdi ilk yağ değişimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ekim 2010 da almış olduğum octavia 1.6 tdi aracımın ilk yağ değşimini erken yaptırmak istiyorum araç şu an 4250 km de yanlızca yağ ve yağ flitresini değiştireceğim bunun sizce bir faydası olur mu? böyle bir işlem yaptıran var mı? servis elemanlarının yorumları nasıl?
OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI CR

Çevrimdışı barbaros61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
değiştirmeniz faydanıza olacaktır .ilk 1000-2000km arası yağ değişimini yeni motordaki çapakların temizlenmesi açısından yararlı bulanlarda var gereksiz bulanlarda .ben olsam değiştiririm:)

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
valla ben aracı alırken servise sordum, bana 10000 km ya da 1 yıl hangisi önce dolarsa gel dediler. ben de öyle yapmayı düşünüyorum. ancak 2000 km de yağı kontrol ettiğimde yağın oldukça karardığını görmüştüm. e artık servis ne diyorsa onu yapacağız.
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: archaeologist;229255
valla ben aracı alırken servise sordum, bana 10000 km ya da 1 yıl hangisi önce dolarsa gel dediler. ben de öyle yapmayı düşünüyorum. ancak 2000 km de yağı kontrol ettiğimde yağın oldukça karardığını görmüştüm. e artık servis ne diyorsa onu yapacağız.
Yağ o hale geldiyse servisin dediğini hiç de dinlemem gider hemen değiştiririm yağı.:wnk:

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ugur bey hakli, sonucta ayni yag turbo kelebegini yaglamak icinde kullaniliyor, ne kadar kirli olursa basiniza is acma ihtimali o kadar artiyor tabi.

Çevrimdışı raan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşların belirttiği gibi sıfır araçlarda ilk yağ değişimi erken yapmanızın faydası var...birde yağın kıvamına yağ çubuğundan biraz örnek alıp bakın iki parmağınız arasında....hale iki parmak arasında sünme yapıyor mu diye ki ozaman özelliğini yetirmemiştir daha...

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
peki servisler böyle kazançlı bir durumdan niçin vaz geçsinler ? niçin 2000 km sonra gelin demiyorlar da 10000 km sonra gelin diyorlar ? sonuçta yağdan kaynaklanacak bir motor ve turbo arızasında, garntiden dolayı başı ağrıyacak olan da kendileri değil mi ?

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
eskiden araçlarda uzun rodaj süreleri vardı ancak gelişen imalat teknolojileri sayesinde günümüzde artık çok kısa sürüyor bu rodaj süresi..mercedes gibi araçlar hariç, onların rodaj süresi yok direk normal kullanıma başlıyorsunuz..
yağ değişim konusuna gelince.. yağ değişmenin faydadan başka hiçbir zararı olmayacağı için değişmeniz sıfır motorunuz için mutlaka faydalı olacaktır

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yorum yazan herkeze teşekkürler bu hafta sonu yağ ve yağ filtresi değişimi yaptiracagim servistekilerin yaptiği yorumlari sizinle paylaşirim...

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ogulcanatmaca;229819
Yorum yazan herkeze teşekkürler bu hafta sonu yağ ve yağ filtresi değişimi yaptiracagim servistekilerin yaptiği yorumlari sizinle paylaşirim...
bekliyoruz.

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;229779
peki servisler böyle kazançlı bir durumdan niçin vaz geçsinler ? niçin 2000 km sonra gelin demiyorlar da 10000 km sonra gelin diyorlar ? sonuçta yağdan kaynaklanacak bir motor ve turbo arızasında, garntiden dolayı başı ağrıyacak olan da kendileri değil mi ?

Kalkip kendilerine soylenen rakamin disina cikarlarsa sorgulanacaklarini bildikleri icin 10.000 diyorlar, ama ben servisteki usta ile, ayrica konustum, normalde 10.000 derler, ama benim kendi arabam olsa 5000 i bulmadan degistiririm dedi. Ford'da benzeri bir standard var, ama onlarda da servisteki ustalar degistirin diyorlar. Velhasil turbolu araclarda benim konustugum kisiler, ilk yagi erken degistirin diyorlar ki mantikli. Bu arada turbo arizasi garanti kapsaminda degil, en azindan benim bildigim kadariyla.

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bugün aracı servise götürdüm ve yağ yağ flitresi değişimi yaptırdım 165 tl tuttu. bu fiyatta özellikle 5-30 yağın büyük payı var litresi 27 tl flitre 14 tl işçilik 27 tl (%20 kampanyası) yağ değişiminin cok gerekli olmadığını ancak ilk 2000 km de araç motorunun ve parçalarının alışma süreci olduğunu bundan dolayı faydalı olacağını söylediler. Aracın ilk 2000 km deki kullanımlarında motor kaputunda aşırı bir ısınma oluyordu sonra bu olay azalınca yağ değiştirmeye karar verdim 15000 km de normal bakımını yaptırıp o şekilde devam etmeyi düşünüyorum bu arada servislere yeni bakım periyotları tablosu gelmiş tdi cr ler için yağ değişimi 15000, tdi pd(pompa diesel) ler için 10000 km

Çevrimdışı orhan unsal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
evet ya arkadaşlar bende geçen cumartesi ataya gitmiştim %20 den faydalanayım diye.
ancak 1.6 tdi cr için bakım periyotları 15000km olmuş. bende erken yaptırmanın geregi olmadıgını düşünerek bakımı ertelemiştim. ancak burada yazılanlara bakılırsa bir an önce yagı ve filtreleri degiştirmekte fayda var.
bu arada araç üzerinde hiçbir degişiklik yapmadan 10bin olan bakım nasıl 15bin oluyor anlamadım. ya 10dur yada 15. durupduruken 15e nasıl neden uzatılır anlamadım??
madem 15binde olabiliyordu neden 10binde çagırdılar??
OCTAVİA AMBİANTE 1,6 TDI

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: orhan unsal;232217
evet ya arkadaşlar bende geçen cumartesi ataya gitmiştim %20 den faydalanayım diye.
ancak 1.6 tdi cr için bakım periyotları 15000km olmuş. bende erken yaptırmanın geregi olmadıgını düşünerek bakımı ertelemiştim. ancak burada yazılanlara bakılırsa bir an önce yagı ve filtreleri degiştirmekte fayda var.
bu arada araç üzerinde hiçbir degişiklik yapmadan 10bin olan bakım nasıl 15bin oluyor anlamadım. ya 10dur yada 15. durupduruken 15e nasıl neden uzatılır anlamadım??
madem 15binde olabiliyordu neden 10binde çagırdılar??

Aynı motorun Almanyadaki bakım aralığı 30 bin dir ama ne yazıkki ülkemizde aynı durum söz konusu değil koşullar pek el vermiyor :)