škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia ve Roomsterdaki küçük özellikler

Birkan · 109 · 119860

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
-Aracı kapatıp parkları yaktığınızda sol sinyali indirdiğinizde sol stop-sol park sağı indirdiğinizde sağ stop-sağ parklar yanar.

-Anahtarı kapıya sokup birkaç saniye sağa veya sola döndürdüğünüzde ön camları indirip kaldırabilirsiniz

-hareket halindeyken sinyal kolunu sabitlemeden sağa veya sola indirdiğinizde 3 kez sinyal yanar. sollama yaparken pratik bişey.

-radyo hıza duyarlıdır speed vol ü aktif hale getirince araç hızlandıkça radyonun sesi artar.

-araç rolantide çalışırken boşta tam gaz yapmanıza izin vermez 3500 d/d da limitör devreye girer motora zarar gelmemesi için.

-msr (motor fren torku düzenleyici) tüm skodalarda standarttır karda giderken rahat bir şekilde vites küçültebilirsiniz tekerlekler kitlenmez.

-belki dikkat çekmemiştir diye söylüyorum 2009 2. yarısından itibaren soğutmalı torpido ve ısıtmalı-elektirikli aynalar baz model fabialarda da dahil edilmiş.
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2011, 21:38:46 Gönderen: Birkan »

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araç rolantide çalışırken boşta tam gaz yapmanıza izin vermez 3500 d/d da limitör devreye girer motora zarar gelmemesi için.

Benim 1,4 TDI da yok bu 5bine kadar çıkıyor.

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benimki 3500 de takılıp kalıyor..

\'10 Skoda Fabia

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ön silecekler çalışır pozisyonda iken geri vitese takıldığında arka sileceğin bir tur atıp camı temizlemesi

Geri vitese takınca iç sirkülasyonun devreye girmesi (egzos gazı girmesin diye kabine)

Araba 5 km sürati geçince bagaj kapağı otomatik olarak kilitlenir, dışarıdan açılmaz.

Araç çalışmazken radyo açık kalırsa kapılar kilitlendiğinde radyo-CD çalar kapanır

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Daha önce derlemiştim bunları, başka forumda buldum, benim yazımdır ;)

Bu özellikler Roomster Octavia modellerinde de mevcuttur (istisnalar olabilir)

Arabanın anahtarı kapı kilidine sokup kapı kilidini açın ve anahtarı o konumda çevrili olarak 2 saniye bekletin. Elektrikli camlar açılacaktır.

Uzaktan kumandalı anahtar ile arabayı açtınız ama içine girmediniz, otomatik kısa bir süre sonra kendini tekrar kilitliyor. Yanlışlıkla açılmaları önlemek için!

Yine uzaktan kumandalı anahtar ile arabayı kilitlediniz, 5 sn. içinde aynı düğmeye basarsanız. Araba yine kilitli kalıyor ama immobilizer devreden çıkıyor. Kullanım amacı: Arabanın içinde biri kalacak (çocuk ya da yaşlı) ama kilitli kapıyı içerden istediği zaman kapı kolundan açabilecek. Kırmızı lamba yanıyorken kapılar içeriden de açılmaz!

Yetkili serviste ayarını yaptırırsanız aracınız 20 km sürate çıktığında kapılar otomatik kilitlenecek, stop edip anahtarı kontaktan çıkardığınızda kapı kilitleri otomatik olarak çalışacaktır.

Yetkili serviste ayarını yaptırırsanız uzaktan kumandalı anahtarların kilit tuşuna bastığınızda farlar yanıyor. Gece karanlıkta size kısa bir süre önünüzü aydınlatıyor (Follow me home).

Sinyal kolunu çok az oynattığınızda sinyaller 3 kez yanıp sönüyor.

Arabayı parkedip çıktığınızda sinyal kolunu sinyal verecek şekilde bırakırsanız, sadece sinyal verilen tarafın parkları yanar.

Silecekler çalışır durumda geri vitese takarsanız, arka cam sileceği bir kez çalışarak arka camı temizler.

Eğer teybiniz GALA fonksiyonunu destekliyorsa arabanız hızlandıkça, teybin sesi de artmakta, böylece yol gürültüsü az da olsa bastırılmış olmaktadır.

Uzaktan kumanda ile aracı açtığınızda, anahtarı kilide takana kadar iç lambalar yanık kalmaktadır.

Fabia'nın stepnesinde jant kapağını rahat çıkarabilmek için bir tane telden parça var. Tırnaklarınızı ve parmaklarınızı zorlamıyorsunuz.

Ön camda küçük bir kağıt tutacağı var, mesela kötü bir yere park kısa süre park etmek zorunda kaldığınızda bir kağıda "10 DAKİKA SONRA GELİYORUM" deyip ön cama tutturabiliyorsunuz ya da park fişinizi kaybetmemek için oraya tutturabilirsiniz.

Araç kilitli durumda iken uzaktan kumanda ile açtıktan sonra kapıların hiçbirini açmadan sadece bagajı açarsanız araç bir süre sonra otomatik olarak kilitleniyor, bagaj kapağını kapadıktan sonra aracı tekrar kilitlemek için uğraşmaya gerek kalmıyor. Özellikle market dönüşü vb. gibi elin dolu olduğu durumlarda çok iyi oluyor.

Araçtan indiniz, bagajdan alacaklarınız var. Bagaj kapağı açıkken arabayı uzaktan kumandasıyla kilitleyin. Eşyalarınızı alıp bagajı kapattıktan sonra bir daha kilitlemeye gerek olmayacaktır. (Bazı donanımlarda anahtar üzerinde zaten bagaj düğmesi var).

Torpido gözünün içinde gizli bir göz daha var. Açılan gözün tabanını sol kenarından kaldırın, göreceksiniz! (Fabia I)

Bagaj uzun süre açık kaldığında aydınlatma lambası otomatik olarak sönmektedir.

Dörtlü flaşörleriniz yanarken, sağa ya da sola sinyal verdiğinizde flaşör otomatik olarak kapanmaktadır.

Havalandırma açıkken geri vitese taktığınızda "kabin içi sirkülasyon" özelliği otomatik devreye girerek içeri ekzos gazı girmesini önlüyor

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geri vitese takınca iç sirkülasyonun devreye girmesi (egzos gazı girmesin diye kabine)

Araç çalışmazken radyo açık kalırsa kapılar kilitlendiğinde radyo-CD çalar kapanır

Bu ikisi yok bende, geçen radyo açık kalmıştı yarım saat sonra bindiğimde halen çalıyordu:)

Çevrimdışı özkan82

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Dörtlü flaşörleriniz yanarken, sağa ya da sola sinyal verdiğinizde flaşör otomatik olarak kapanmaktadır

Bunu bilmiyordum, küçük bi ayrıntı ama güzel.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araç rolantide çalışırken boşta tam gaz yapmanıza izin vermez 3500 d/d da limitör devreye girer motora zarar gelmemesi için.

Burda bi tuhaflık var benim bildiğim ne kadar basarsan bas redline çizgisine gelmeden kesici devreye girmez ne zaman kırmızı noktaya adımını atar o zaman kesiciye girer..

İçerdeyken anahtardan 2 kez kilit düğmesine basarsanız 2 sn ye aralıkla arabanın alarmı ötmez :)

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;219071

Bu ikisi yok bende, geçen radyo açık kalmıştı yarım saat sonra bindiğimde halen çalıyordu:)

iç sirkülasyonun devreye girmesini şimdi anladım. fan açıkken geri vitese tak arabayı fanın sesi değişiyor neden değişiyor diye merak ediyordum buymuş demekki. :)

allah allah 3500 d/d da takılıp kalıyor benimki araç durmuş vaziyetteyken. hareket halindeyken redline a kadar yolu var. :D

20 km/h de kapı kilitleme olayını aktif ettireyim mi dersiniz irfan abi ve doğan sizde aktif mi bu..

\'10 Skoda Fabia

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende aktif değil bence gerekte yok.Kapıları açmak için araçtakiler acayip zorluyorlar bizde kırılma tehlikesi var ondan hiç bulaşmadım.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;219062
...Araba 5 km sürati geçince bagaj kapağı otomatik olarak kilitlenir, dışarıdan açılmaz...
Demek hareket halindeki arabada bagajı açmak isteyen dingiller de varmış:D

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;219062
Ön silecekler çalışır pozisyonda iken geri vitese takıldığında arka sileceğin bir tur atıp camı temizlemesi

Araba 5 km sürati geçince bagaj kapağı otomatik olarak kilitlenir, dışarıdan açılmaz.

İrfan Hocam,
Dün denedim benim roomster' de. Geri vites pozisyonunuda ön silecek açıkken, arka silecek çalışmadı.
Ayrıca, araba stop halinde kontak takılı iken mi radyo bir müddet sonra kapanıyor? Normalde kontağı çektikten sonra radyo stop ediyor.
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim