škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Padisahin isi Ne???

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kalender

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Padisahin isi Ne???
Sultan Murat Han  o gun bir hostur.Telaseli gorunur.Sanki bir seyler soylemek ister sonra vazgecer.Neseli deseniz degil, uzuntulu deseniz hic degil.Veziriazam sivayus pasa sorar:
  -Hayrola efendim caninizi sikan bir sey mi var?
  -Aksam garip bir rüya gordum.
  -Hayirdir insallah.
  -Hayir mi ser mi ogrenecegiz.
  -Nasil yani?
  -Hazirlan disari cikiyoruz.
Ve iki molla kiliginda cikarlar yola. Gorunen o ki padisah hala gordugu ruyanin tesirindedir ve gidecegi yeri iyi bilir.Seri ve kararli  adimlarla Beyazit a cikar,doner Vefa ya,Zeyrekten asagilara sallanir. Unkapani civarinda soluklanir.Etrafina daha bir dikkatle bakinir.iste tam o sirada yerde yatan bir ceset gozlerine batar.Sorarlar " kimdir bu ?
".Ahali "Aman hocam hic bulasma" derler."Ayyasin meyhusun biri iste! "
-Nerden biliyorsunuz?
-Musaade et de bilelim yani.Kirk yillik komsumuz. Bir baskasi tafsilata girer.Biliyor musunuz?
Der. Aslinda iyi sanatkardir.
Azaplar carsisinda calisir. Nalin hasini yapar. Ancak kazandiklarini ickiye,fuhusa harcar. Hem sise sise sarap tasir evine hem de nerde namli mimli kadin varsa takar pesine. Hele yaslinin  biri cok ofkelidir.  isterseniz komsulara sorun der.Sorun bakalim  onu bir cemaatte goren olmus mu?
Hasili mahalleli doner ardini gider. Bizim tebdili kiyafet mollalar kalirlar mi ortada. Tam vezir
de toparlaniyordur ki padisah yolunu keser:
    - Nereye?
    - Bilmem bu adamdan uzak durmayi yeglersiniz sanirim.
    - Millet bu ceker gider. Kimseye bir sey diyemem.
Ama biz gidemeyiz, soyle veya boyle tebamizdir.
Defini tamamlasak gerek.
    - iyi ya, saraydan birkac hoca yollar kurtuluruz vebalden.
    - Olmaz ruyadaki hikmeti cozemedik daha.
    - Peki ne yapmami emir buyurursunuz?
    - Mollaliga devam. Naasi kaldirmaliyiz en azindan.
    - Aman efendim ,nasil kaldiririz?
    - Basbayagi kaldiririz iste.
    - Yapmayin etmeyin sultanim,bunun yikanmasi paklanmasi var.Tekfini,telkini...
    - Merak etme ben beceririm. Ama bence bir gasilhane bulmaliyiz.
    - surada bir mahalle mescidi var ama...
    - Olmaz vefat eden sen olsaydin nereden kalkmak isterdin?
    - Ne bilim Ayasofya dan  Suleymaniye den, en azindan Fatih camiinden.
    - Ayasofya ile Suleymaniye de devlet erkani coktur. Taninmak istemem. Ama Fatih Camiini iyi dedin.
Hadi yuklenelim.
     Ve gelirler camiiye.Vezir saga sola kosturur kefen tabut bulur.padisah bakir kazanlari vurur ocaga.usulu erkaninca bir guzel yikarlar ki naas ayan beyan guzellesir sanki.bir nurdur aydinlanir alninda. Yuzu sakilere benzemez. Hem manali bir tebessum okunur dudaklarinda.
   Padisahin kani isinmistir bu adama, vezirin de keza. Mechul nalinciyi kefenler,tabutlar musalla tasina yatirirlar. Ama namaz vaktine hayli vardir daha,. Bir ara vezir sikinili sikintili yaklasir. sultanim der.
  yanlis yapiyoruz galiba
    -Nasil yani?
    -Heyecana kapildik sorup sorusturmadan buraya getirdik cenazeyi. Kim bilir belki hanimi vardir
belki yetimleri?
    -Dogru oyle ya,neyse, sen basini bekle ,ben mahalleyi dolanip geleyim.
    Vezir cuzune,tesbihine doner,padisah garip maceranin  basladigi noktaya kosar.
    Nitekim sorar sorusturur. Nalincinin evini bulur.
Kapiyi yasli  bir kadin arar. Hadiseyi metanetle dinler. Sanki bu vefati bekler gibidir.
   Hakkini helal et evladim der.Belli ki cok yorulmussun. Sonra esige coker ellerini yumruk yapar. sakaklarina dayar. Aglar mi? Hayir. Ama gozleri kisilir ,hatiralara dalar belki. Neden sonra silkinip cikar hayal dunyasindan.
    Biliyormusun oglum? diye dertli dertli soylenir. !Bizim efendi bir alemdi vesselam.
Aksamlara kadar nalın yapar. Ama birinin elinde sarap sisesi gormesin., elindekini avucundakini verir satin alirdi. Sonra getirip dokerdi helaya.
    -Niye?
    -ummeti Muhammed icmesin diye.
    -Hayret
    -Sonra malum kadinlarin ucretlerini oder eve getirirdi. ben sizin zamaninizi satin aldim mi ,aldim derdi.oyleyse simdi dinleseniz gerek o ceker gider,ben menkibeler anlatirdim onlara.
Mizrakli ilmihal. Hucceti islam okurdum ..
    -Bak sen! Millet ne saniyor halbuki.
    - milletin ne sandigi umrumda degildi. Hos ,o hep uzak  mescidlere giderdi.
Oyle bir imamin arkasinda durmali ki derdi.tekbir alirken Kabe yi gormeli .
    - oyle imam kac tane kaldi simdi?
    - Iste bu yuzden nisanci ya , sofular a uzanirdi ya. Hatta bir gun,, Bakasin efendi dedim! , sen boyle boyle yapiyorsun ama  komsular kotu belleyecek. Inan cenazen kalacak ortada.
    -dogru oyle ya?
    -kimseye zahmetim olmasin deyip mezarini kendi kazdi bahceye. Ama ben isteledim. Is mezarla bitiyor mu? dedim.seni kim yikasin ,kim kaldirsin?
    -Peki o ne dedi?
    -once uzun uzun guldu, sonra Allah buyuktur hatun dedi. Hem padisahin isi ne?
   Allah tealanin oyle kullari vardir ki, halk onlari bilmez.
Hos bazen kendileri de makamlarinin farkinda degillerdir.  Hulus-u kalp ile  boyun buker ummeti Muhammed e , halifeyi muslimine  dua ederler.samimi niyazlari ile zirh olurlar sultana. Bir seher vakti goz yasi ile yapilan dua, binlerce topun yapamadigini yapar. Krallari yikar,kaleleri paralar. Iste nalinci baba o adsiz sansiz Allah dostlarindan biridir.

Asil adi Muhammed Mimi  Efendi dir. Bergama lidir. 1592 yilinda vefat etti. Cenaze hizmetlerini bizzat padisah gordu. Ve mubaregi evine defnetti. Kabri uzerine bir kubbe, icine bir cesme koydurdu. Dahasi bir tekke ile yasatti adini. Turbesi unkapaninda, cibali tutun fabrikasinin arkasinda, Harabzade camii karsisindadir.

İstanbul daki kardeşlerden bilen varmı acaba?
\'\'Ben\'\' Yaradan\'dan Ötürü Yaradılanı Sevdim... Yaralayanı\'\' Değil..!