škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - laswidow

Sayfa: 1 2
1
Fabia I / kumanda kilitliyor ancak açmıyor
« : 09 Mart 2017, 15:28:49 »
Merhabalar arkadaşlar aracım 2004 Fabia Elegance 101 hp.
Şöyle bir sorun var ;
Kumanda ile aracı dışarıdan kilitliyorum ancak kumanda ile aracı dışarıdan açamıyorum. Kumandadaki kırmızı ışık yanıp sönüyor kumanda çalışıyor ancak kapı kilitleri açılmıyor. Sizce sorun nedir.. Yardım lütfen ...

2
Fabia I / Problem kilitte mi kilit mekanizmasında mı ?
« : 06 Ekim 2015, 09:06:35 »
İyi günler arkadaşlar..
 
Aracım 2004 model 1.4. Fabia .. Aracımın kapılarını içeriden şoför koltuğunun yanındaki kolçaktaki butondan kilitlediğimde tüm kapılar kilitleniyor sol arka kapının kilidi 1.saniye sonra tekrar açılıyor.
 
Kapıyı anahtar kumandası ile kilitleyince hepsi kilitleniyor açılma olmuyor ..
 
Dün arabayı bıraktığımda hiçbirşey yoktu, sabah bu problem var..  durduğu yerde sorun mu çıkarıyor anlamadım :)
 
Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu , ne gibi çözümler var , neler yapabilirim  .. ?

4
Fabia I / Arka helezon alt takozu kodu ..
« : 02 Temmuz 2015, 01:07:03 »
Arkadaşlar arabamın arka helezon yaylarının altındaki  contaya benzer lastik takozlar iyice eskimiş, değiştirmek istiyorum kodunu veya malzemenin adını bulamadım yardımları bekliyorum .. ( yanlış anlaşılmasın amortisör takozu değil yay alt takozu  )

5
Fabia I / Debriyajdan gelen ses ...
« : 21 Nisan 2015, 22:16:14 »
Debriyajdaki sorunu şöyle anlatıyım ; Debriyaja bastık ,vitesi 1 e taktık , hafif gaz verdik debriyajdan ayağımızı çekmeye başlıyoruz debriyaj yarıdayken  vikivikiviki şeklinde bir ses geliyor bu ses 2-3-4-5 viteslerde de geliyor . Sebebini bilmiyorum baskı balata mı bitiyor yoksa başka bir sorun mu var ..

Araçta çekişten düşme yada kaçırma yok . devir saatiyle km saati olması gereken gibi  normal olarak hareket ediyor ..

6
Fabia I / Devir dalgalanması ve stop etme!
« : 11 Mart 2015, 08:44:13 »
Forumda baya bi araştırma yaptım ancak düzgün bi sonuca ulaşamadım ..
 
Benim arabadaki sorun rolantide çalışırken devir saati sürekli dalgalanıyor ve sonunda stop ediyor ... Daha önceleri lpg de yapıyordu. Lpg ye bakım yaptırdım ve sorun geçmişti. Şimdi ise aynı sorunu benzinde yapıyor. Araba benzindeyken ve motor sıcaklığı 45 dereceyi geçtiğinde devir sürekli dalgalanıyor ve sonunda stop ediyor , kırmızı ışıkta stop etmesinden bıktım. Bir çözüm lazım sanayiye gittim kelebek boğazını temizleyip adaptasyon yapıp yerine taktılar yine sorun devam ediyor.
Birde dikkatimi çeken hava sıcaklığı arttığı zaman bu oluyor..
Sorun sizce ne olabilir .... Birde hava akış metre nedir arabanın neresinde bulunur ne işe yarar değişimi veya temizliği nasıl olur yenisini taksak fiyatı nedir, bilgilerinize ihtiyacım var ..
 
1.4 16v 101 hp BBZ

7
Fabia I / Vuruntu !! Yardım !!
« : 20 Şubat 2015, 13:20:36 »
Arkadaşlar aracımla ufak çukurlardan geçerken , asfaltın çatladığı yerlerden geçerken ve mıcırlı yolda giderken aşırı şekilde uğultu oluyor. Ayrıca çukurlarda güm güm vuruntu oluyor . Özellikle mıcırlı yolda giderken bağırarak konuşuyoruz içerde , sebebi nedir yardım lazım...
 
Bu arada araç Fabia 1. Elegance 2004 101 hp
 
Aracın amortisör ve amortisör takozlarına baktırıldı sağlam.

9
Arkadaşlar merhabalar ..
Skodaturkey ve diğer marka ve modellerin forum sitelerinde gezinirken genelde dikkatimi çeken bir konu oldu ..

Sabahleyin ilk çalışmada şakırtılı çalışma... Motorun ısınıncaya kadar şakırtıyı kesmemesi olayı;

Konya Karatay Sanayi de enjektör pompası tamiri, montajı ve enjektör hakkında herşeyle ilgilenen bir arkadaşla konuşmamız sırasında kendisine motorun sabahları neden sesli çalıştığını sonra neden sesinin kesildiğini sordum ..

Açıklaması şöyleydi ,

Her aracın kendisine özgü subap şekli olur .. Bazı araçlarda yağlı kadeh subap, bazılarında ise normal subap bulunur. Yağlı kadeh subaplar sabahları ilk çalışmada diğerine göre biraz daha sesli çalışır ; sebebi ise ilk çalışmada yağ soğuk olduğu için kadehe giden kanaldan hemen geçemez , ancak motor ısındıkça yağ incelir subaplarda yağlanma başlar sonra yavaş yavaş ses azalır .

Normal subaplarda ise subap ömrü daha uzundur, ancak yüksek devirlerde yağlı kadeh subaptan daha fazla ses yapar. Motorda daha fazla ısınmaya sebep olur.

Sanayide iş bilmeyen ustaya denk gelirsen Allah muhafaza.. triger setini veya rulmanları, şanzuman yatağını  hatta motor kapağını,  değiştirmeye kadar bile giderler.

Sabahları sessiz çalışma istiyorsanız. İnce ve tam sentetik yağ kullanın ...(5-30 ) şeklinde açıklamada bulundu.. Bende faydasının dokunacağını varsayarak sizinle paylaşmak istedim ...

10
Fabia I / Sık sık motor lambası yakanlara ....
« : 19 Ekim 2014, 21:23:21 »
Arkadaşlar 2 hafta kadar önce 14.16v elegance fabiam bir anda eski vosvoslar gibi çalışmaya başladı. hemen benzine aldım çalışma düzeldi. Soluğu lpgcide aldım . Sorun lpg enjektöründeki tıkanıklıktanmış. Enjektörler temizlendi 3.sıra enjektör yenisiyle değişti. Şimdi ne bir motor ışığı yanıyor ne başka bişey. Motor ışığını yakmak için motor yağ kapağını çalışırken çıkardım öyle yandı sonra kendi yine söndü. Lpg bakımı yapan arkadaşa sordum . 10000 km de bir bakımını mutlaka yaptırın diyor.. Enjektör sırasını yanlış takınca motor lambasını yakarmış.. Belki ışığı sık sık yananlara faydası dokunabilir diye yazdım .

11
Fabia I / 2004 ilk 6 ay üretimleri dikkat ..
« : 02 Ekim 2014, 08:28:14 »
Arkadaşlar 30/09/2014 tarihinde arabamın ön silecekleri çalışmaz oldu . Forumdan olsun internetten olsun araştırmalarım sonucu silecek motoru arızası kanısına vardım . Sanayinin yolunu tuttum. Oto elektrikçi ustama gittim. Durumu anlattım söktü motoru baktı, bu yanmış ,konverkör kömür falan hiç bişey kalmamış, sıcak pres olduğu için motoru sökemeyiz tamiri imkansız dedi. Silecek motor milini çeviren çark kireç tutmuş dönmeyince motor yanmış. Elime motoru tutuşturup yedek parçacılara yönlendirdi. Konya da ne kadar vw gurup yedek parçacısı çıkmacısı, oto elektrikçi , özel servis varsa hepsini gezdim. Meram sanayi , eski sanayi , karatay sanayi , anadolu sanayi , zafer sanayi hepsini tek tek gezdim. (90 km) ancak silecek motorunu bulamadım. En son Konmar skoda bayine gittim . Orijinal bosch marka sileceğe 700 TL civarı fiyat çıktı yan sanayiside febi marka alman üretimi 390 TL fiyat çıktı . O an tepemden dumanlar çıkmaya başladı. Ankara Ostim sanayi ile bağlantı kurdum yine o motor yok. En son Gonkar skoda da araştırdılar İstanbul da 1 tane varmış . Sipariş verdik 280 TL fiyat orjinal yan sanayi febi markaymış. Gonkar daki arkadaş biraz araştırma yaptı 2004 yılı ilk 6 ay üretimi special choice ve elegance larda bu motor bulunuyormuş ve bulması çok zor. Bu araçları kullanan arkadaşlar silecek motorlarına çok iyi davransınlar... Normal fabia silecek motorunun sıfır yan sanayisi 70 TL imiş bu arada...

12
İstek ve Öneriler / Modifiye bölümü açilmasi
« : 30 Eylül 2014, 11:20:49 »
Skodaturkey isimli sitemizde modifiye bölümünün olmadığını farkettim. Başlı başına bir eksik olduğunu düşünüyorum. Açılırsa çok yararlı olacağı ve dağınık yapılan paylaşımların bu başlık altında toplanacağı kanısındayım.

13
Fabia I / Gürültünün kaynağı,,
« : 18 Eylül 2014, 11:52:21 »
Arkadaşlar benim arabanın arka kısmından çukurlara tümseklere girince güm güm sesler geliyor . Amortisörleri ve takozları yeni değişti. Boşluk sesi değil bozuk amortisör sesi de değil  ama sanki bişeyler eksik gibi darbeyi tam emmiyor gibi bir ses . Pandizotu sabitledim plastik aksamı kontrol ettim. tek bakmadığım stepnede bulunan kriko bijon gibi şeyler kaldı onlardanda öyle bir ses çıkacağını tahmin etmiyorum . Süspansiyon sertliğinden olabilirmi bilmiyorum aynı problemi yaşayanlar var mı?

14
Fabia I / Silecek ayarı ...
« : 14 Ağustos 2014, 00:43:49 »
Bu gün silecek suyunu fışkırttım normalde su fışkırdıktan sonra 3 kez silecek çalışır stop ederdi. 6-7 kez denedim su fışkırdıktan sonra durmadı 10-15 defa çalıştı öyle durdu. silecek kolunu aşağı doğru basınca 1 kez kalkar inerdi. 1 kez basıyorum silecek bastığım süre boyunca çalışıyor. Elimi çekince camın orta yerinde kalıyor. Bunun nedeni nedir daha önce başına gelen birisi varmıdır . Ne yapmalıyım ...

15
Fabia I / Stepne yuvasındaki havalandırma !
« : 13 Ağustos 2014, 16:37:17 »
Arkadaşlar arabam 1.4 Fabia Elegance HB. Bagajdan stepneyi çıkardığımda arka tampon sırtında bagaj sacı ve  stepne arasında siyah havalandırmalar gördüm, bu havalandırmaların ne işe yaradığını çözemedim.. üzerindeki lastik paller halen duruyor içeriye toz almasını engelliyor ancak oradaki havalandırmanın mantığı ne ?  Bagajda oluşan nem veya başka bişeyi atmak içinmidir acaba .. ?

Sayfa: 1 2