škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia I Tabla fişeği değişimi (ön takımdan gelen gacırtı sesinin nedeni)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CerkeSeckin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün aracımın bakımını yaptırmaya özel servise götürdüğümde sağ ön tekerden gelen gacırtı sesini de yok etmek için tabla fişekleri ve denge lastikleri değiştirildi. Sadece gacırtı sesi değil aynı zamanda fren veya gaza bastığımızda tok tok vuruyordu,çukurlardan geçerken ön düzenden çok ses geliyordu. 2 haftalık çileden sonra bugün hepsinden kurtuldum.

Fotoğraflar ile göstermeye çalışacağım ses geliyor diye yakınan arkadaşlarda kriko ile araçlarını havaya hafif kaldırıp sorunun tabla fişeklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirler.

Kırmızı renk içerisinde bulunan tabla fişeğine aracınızı kriko yardımı ile biraz kaldırıp rahatça bakabilirsiniz plastik zamanla yırtılıp çatlıyor ve etrafına sürtünerek ses yapıyor.

Bu fotoğraftada görüldüğü gibi orjinal fabrika çıkışı olan tabla fişeklerinin içi iki kollu plastik zamanla aşınıp suya ve diğer çevre koşşullarına maruz kalarak bu şekle geliyor ya yırtılıyor ya çatlaklar meydana geliyor yada kopuyor ve etrafına sürtünme sonucu o mükemmel sesle bizleri tanıştırıyor :)

Benim aracımdaki sorunda gözle gayet net bir şekilde görülebiliyor sürtünmeden dolayı yan taraflar erimiş ve kendine yer yapmış durumda.

Fotoğraflarda da görüldüğü gibi iki kollu olan plastikler yarılmış kopmuş durumda

Yeni taktırdığım tablalar ise dört kollu bu ürünü hem golf 5 e hem octavia ya da kullanıyorlar,etrafı çevrili olduğu için daha sağlam ve uzun ömürlü oluyor. Sonuç olarak sessiz sağlıklı sürüşe hazır ;)

Mavi renk içerisinde bulunan plastik aparat ise denge plastiği olarak geçiyor onlar sağlamdı fakat ben değiştirmek istediğim için değiştirildiler.

Fiyatlara gelince benim aldığım fiyatlar farklı sizlere piyasa fiyatlarını yazacağım

Tabla fişekleri önler 20tl den 2 adet 40TL
Tabla fişekleri arka  15tl den 2 adet 30TL
Denge lastiği tanesi 5tl den 2 adet 10tl.

Toplamda 80tl malzeme fiyatı var tabi bu diğer şehirlerde nasıldır bilemem ama internette de ya 2tl daha ucuz yada 2tl fazla dır bu fiyatların üstüne çıkılmamalıdır piyasası bu şekilde şuan için.

Tabi bunların yanı sıra tabla fişekleri yuvalarından çıkartılıp yenilerinin takılması içinde ayrıca tornacıya para verilmekte piyasa da 40tl ye tornacı bu işi yapıyormuş. Araç toplandıktan sonra aracın mecburi rot ayarı için 25tl verdim.
Ve tabi son olarak işçilik ücretini ödeyip dükkandan ayrılıyorsunuz.
Gün içerisinden 145 - 150 tl + işçilik ücreti sonucu işiniz bitiyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir Saygılar.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Güzel paylaşım  :ok:

Alıntı yapılan: anamarina;425391
Ben bunların hepsini değiştirdim ama yok ses kesilmedi

Ön takımda daha zibil yer var ses yapabilecek, amortisör başlarından tut, jant göbeğine kadar

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı onur07

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı CerkeSeckin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O mavi ile işaretlenen parça en sinir bozucu parçadır 2 senede bir kesin parçalanıyor :)

Çevrimdışı mihalgazi

• Site Güvenliği
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Seçkin kardeş saolasın, bendede aynı sorun vardı, kasislerden veya bi çukurdan geçerken garç gurç sesler geliyordu az önce baktım sorun tabla fişeklerindeymiş balıkesir veya manisaya gidince değişecek...:)

SKODATURKEY ailesi bir AYRICALIKTIR

Çevrimdışı CerkeSeckin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.. sesi geçici olarak kesmek isterseniz oraya yağ sürebilir ve bu sesten bir kaç günlüğüne kurtulabilirsiniz.

Çevrimdışı mihalgazi

• Site Güvenliği
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CerkeSeckin;425539
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.. sesi geçici olarak kesmek isterseniz oraya yağ sürebilir ve bu sesten bir kaç günlüğüne kurtulabilirsiniz.

yok be seçkin aralara toz çamur vs. girince daha fazla ses yapıyo. denedim biliyorum...:)

SKODATURKEY ailesi bir AYRICALIKTIR