škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ankara trafiğinde yakıt tüketimi

koz26 · 32 · 10291

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fthyrr;453558
yaf arkadaşlar BMW bile km 0,40 yakmıyor. tüp de

bende opel vectra da var 2000 motor uzay kasa o bile 0,35 kuruş yakıyor ki

1,4 motor 90 beygirlik fabia nasıl 0,40 kuruş yakar tüp de.

benim düşüncem fabia 1,40 motor 90 beygirlik bi araç bu ayaz da 0,25 en fazla 0,30 yakması gerekir, benim düşüncem böyle
Avatardaki bilgilerinizden anladığım kadarıyla aracınız 1.4MPI.

Gücü 90HP değil 68HP' dir.

Motor olarak Favorit' in 1289cm³ hacmindeki motorunun 1400cm³ hacme çıkarılıp modernize edilmiş halidir.

Supap ayarları, ateşleme sistemi, ...vb. gibi kritik sistemlerdeki en ufak bir aksaklık maalesef tüketimin epey bir artmasına neden oluyor.

Çevrimdışı fthyrr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;453591
Avatardaki bilgilerinizden anladığım kadarıyla aracınız 1.4MPI.

Gücü 90HP değil 68HP' dir.

Motor olarak Favorit' in 1289cm³ hacmindeki motorunun 1400cm³ hacme çıkarılıp modernize edilmiş halidir.

Supap ayarları, ateşleme sistemi, ...vb. gibi kritik sistemlerdeki en ufak bir aksaklık maalesef tüketimin epey bir artmasına neden oluyor.

baktım ruhsata 68 kw yazıyor. Hesapladım 90 hp denk geliyor. neyse,

bujileri yeni değiştirdim. en iyisinden aldım Bosch 65 tl ye taktırdım. motora baktırdım. gaza yeni ayar yaptırdım, sağına soluna baktılar iyice. ama anlayamadım gazda 0,40 yakması çok garip..

böyle yakarsa ya benzin de kullanmayı düşünüyorum yada satmayı düşünüyorum. octavia bile daha az yakıyor.  tabi ki şahsi düşüncem..

başka nede olabilir acaba !

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende de 80kw yazıyor.Oysaki araç 80hp.Eski ruhsattan yeni ruhsata geçerken oluyor böyle problemler.1.4 aracı benzin aracı 1.2 dizel bile yazabiliyor bu emniyet.:)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Mesele en pahalisini degil tam uyumlu olanini almaktir.

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fthyrr;453600
baktım ruhsata 68 kw yazıyor. Hesapladım 90 hp denk geliyor. neyse,

bujileri yeni değiştirdim. en iyisinden aldım Bosch 65 tl ye taktırdım. motora baktırdım. gaza yeni ayar yaptırdım, sağına soluna baktılar iyice. ama anlayamadım gazda 0,40 yakması çok garip..

böyle yakarsa ya benzin de kullanmayı düşünüyorum yada satmayı düşünüyorum. octavia bile daha az yakıyor.  tabi ki şahsi düşüncem..

başka nede olabilir acaba !

Aracınız 68 hp . Ruhsatta karışıklık olabiliyor.

Kullandığınız araç benzinde şehir içi trafiğinde 50 kuruşa yakın yakacaktır. Zaman zaman bu motorlarda 30-35 kuruş gibi yakıt değerleri görülebilir, ancak bu değerler çok boş yollarda , sabit hızlarda ve nadiren elde edilir.

68 hp MPI motorlu 1000 kg nin üstünde bir ağırlığa sahip olan Fabia'nız şehir içinde 40-50 kuruş yakar ve bu değer normaldir..

Octavia nın da daha az yakacağını hiç sanmıyorum . Karşılaştırmayı aynı yol ve trafik koşullarında yapmanız gerekiyor yoksa sağlıklı sonuç alamazsınız..

Çevrimdışı fthyrr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ya ben yanlış biliyorum. yada siz.. bu araç 0,25-0,35 kuruş arası yakması gerek.
endiksiyon bobini arızalı onu değiştirin yakıt 0,25 kuruşa düşer dedi servis.

şimdi endiksiyon bobini değiştirecem hafta sonu. bakalım sonuç ne olacak.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ankarada trafiksiz halde yakit ekonomisinin dibine vurarak dizelimle 3.3 yapiyorum. Trafikte ekonomik seyredersem 4.5 falan normal kullanim da 5-5.5 lari buluyor. Ancak aracim yazilima sahip bir arac normal bir aracla 0.5lt fark edebilir

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;454826
Ankarada trafiksiz halde yakit ekonomisinin dibine vurarak dizelimle 3.3 yapiyorum. Trafikte ekonomik seyredersem 4.5 falan normal kullanim da 5-5.5 lari buluyor. Ancak aracim yazilima sahip bir arac normal bir aracla 0.5lt fark edebilir

Yine çıldıracam, benim arabam niye böyle az yakmıyor niye:D

Değerler gayet güzel..

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araclarimizi boyle karsilastirmak bence sagliksiz. Zira gecen yil eskisehirdeydim bikac ay normal ortalamam 9lt civarindaydi. Trafik ve kullanim cok etkiliyor. Araba cok kotu durumda dahi olsa saglikli haliyle 1 litreden fazla farketmez kolay kolay bunlar hep trafik ve kullanim. 3.3 yaptgm zaman gece bombos yolda yakit ekonomisinin dibine vurmustum. Sahkan otomotivden serhan benim arabayla tekirdag-istanbul arasi 3.6 yapmisti mesela ekonominin dibine vurarak 90km boyunca ama istanbuldaki yogun trafikte bile acayip sakin gitmisti

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;454899
Yine çıldıracam, benim arabam niye böyle az yakmıyor niye:D

Değerler gayet güzel..

Doğan Ankara'da bende sehirler arası ortalamayı yakalıyorum neredeyse.70 e sabitleyince epey ekonomik oluyor.Ama ufak şehirlerde akıcı olmayan trafikte tüketim fırlıyor.Arabayı fazla ivmelendirmeden kullanmaya çalış derim.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı fthyrr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
benim 1,4 mpı çok yakıyordu.

benim devamlı gittiğim tamirci, endiksiyon bobini arızalı ondan çok yakıyor dedi. benim endiksiyon bobini 4 ü birleşik durumda, .
bi arkadaş tavsiyesi üzerine başka yere gösterdim.
adam bi subab ayarı yaptı.
100 km / 12 litre yakan araba
şimdi 100 km / 6 litre yakıyor.

Bu arada arabayı 16 valf diye aldım. subab ayarı için motor kapağını açtık.
bu 1,4 mpı iler 8 valf imiş, şaşırdım. Hele bi çekiş zayıflığı vardı.

Çevrimdışı umutt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
benim de araç sıkışık trafik de  etlik - kızılay arası 6.6 - 7 lt arası yakıyorum

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
6.5 8 litre arası değişiyor benim yakıt ortalamalarım. aracım 2004 1.2 :)

Çevrimdışı mahirkuru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2001 1.4 mpi 68 hp var bende
omvl lpg taktırdım 1400 tl (pompa role dahil)
ankara lpg 2,9 tl şuan
22-23 kuruş uzun yol
27 kuruş şehir içi

Çevrimdışı koz26

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fthyrr;457587
benim 1,4 mpı çok yakıyordu.

benim devamlı gittiğim tamirci, endiksiyon bobini arızalı ondan çok yakıyor dedi. benim endiksiyon bobini 4 ü birleşik durumda, .
bi arkadaş tavsiyesi üzerine başka yere gösterdim.
adam bi subab ayarı yaptı.
100 km / 12 litre yakan araba
şimdi 100 km / 6 litre yakıyor.

Bu arada arabayı 16 valf diye aldım. subab ayarı için motor kapağını açtık.
bu 1,4 mpı iler 8 valf imiş, şaşırdım. Hele bi çekiş zayıflığı vardı.

Benim araçta şu anda 12-13lt yakıyor. Supap ayarı bukadar tüketimi etkilermi hiç anlamadım. Bende bi supap ayarımı yaptırsam ?