škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araç içi kamera uygulaması A119

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı airdriver

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,
Bir süredir araştırdığım araç kamerasını bugün itibariyle arabama takmış bulunmaktayım. Benim gibi düşünenler varsa önce kendi yaptıklarımdan bahsetmek varsa sizin de tavsiyelerinizi duymak isterim.

Satın aldığım kamera bu:
http://www.gearbest.com/car-dvr/pp_392248.html

Gps li ve gps siz olarak 2 çeşit satılıyor, ben gps olanı aldım, aralarında yaklaşık 10$ fark vardı. Yalnız şu anda gearbestteki fiyatlar sizi yanıltabilir,  benim aldığım kamera 110$ görünüyor ancak ben 75$ a almıştım. Kamerayı 15 şubatta sipariş ettim  25 şubatta geldi.
İndirimin nasıl olduğuna gelince

http://www.arac-kamera.com/a119-arac-kamerasi-detayli-incelemesi/10013

Araç kameraları ile ilgili ihtiyacınızdan daha fazla bilgiyi bu sitede bulabilirsiniz. Ben de buradaki testleri ve karşılaştırmaları göz önünde bulundurarak A119 modeline karar verdim. Aynı zamanda sitede verilen bir indirim kodunu kullanarak kamerayı satış fiyatının altın aldım. Yukarıdaki siteyi incelerseniz gearbest dışında farklı siteler için de indirim kampanyaları görebilirsiniz.

Kamera aldığım zaman ortalıkta çok fazla kablo kalabalığı olsun istemiyordum. Sigortadan ayrı bir hat oluşturmayı düşünürken hatta bagajdaki 12 volt çıkışını mı kullansam derken şu ürünü buldum:
http://www.arac-kamera.com/obd-ii-arac-sarji-24-saat-kayit-yapmak/12339

kablonun fiyatı havale ile kargo dahil 50 TL.  Sitedeki ürün tanıtımlarını hazırlayan Aykut sağolsun dün sipariş verdiğim ürünü bugün PTT kargo ile ulaştırdı. Kablolar iki çeşit. Bendeki kameraya uygun olan mini usb olan kablodan sipariş vermiştim.

OBD portunun özelliği sürekli elektrik olması, yani isterseniz kamerayı 24 saat kayıt modunda kullanabilirsiniz. Ben henüz ne yapacağıma karar veremedim. Araçtaki OBD portu kaput kapağını açan kolun olduğu bölümde:

Kablo montajı çok basit, 3,5 metre uzunluğunda olduğu için bana fazla bile geldi. Önce kamerayı nereye koyacağıma karar verdim, en çok zaman alan kısım bu oldu. En sonunda dikiz aynasının sağ tarafına yapıştırmaya karar verdim

Resimde görülen kameranın gps modülü, kablo da buraya bağlanıyor. Gps olmadan kullanmak isterseniz kameranın üzerinde bir giriş daha bulunuyor. Modülü taktıktan sonra kamera da buraya takılıyor.

Dikiz aynasının oradan başlayarak obd portuna kadar kabloyu çektim, tavan kaplaması ile camın birleştiği bölümden geçen kablo A sütunundan aşağı siyah kauçukların içinden geçti. Dışarıdan görünen tek kısım burası:

Aslında biraz uğraşsam burası da gizlenebilir ama beni rahatsız etmediği ve kör bir noktada kaldığı için bırakmaya karar verdim.
OBD ucunu taktıktan sonra kalan kabloları da obd portunun yanındaki boşluktan içeriye ittirdim, baya geniş bir alan var burada.
Oturduğum yerden obd portuna takılan bölümü görmek için eğilmeniz lazım, normal sürüş pozisyonunda görünmüyor.

Son hali:

resimde görünen dikdörtgen cisim HGS kabı.

Kamera tamamen camdaki siyah noktalı bölümün altında kalıyor. Bu sayede hem daha az görünürken hem de güneşten korunur diye düşünüyorum.

Kameradan bir deneme:

Aslında süratin de görünmesi lazım ama sanırım o özelliği ayarlardan açmamışım.

Güneş yansımalarını önlemek için polarize lens satılıyor kameraya takmak için fiyatı 10$. henüz almadım daha ucuzları vardır diye düşünüyorum.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Elinize saglik fakat kullandiginiz obd portu hic saglikli birsey degil haberiniz olsun.

O baglandiginiz portun pinlerinin buyuk kisminin (belkide hepsinin. Yeterli elektronik bilgiye sahip degilim) diger ucu ecu ya yani aracinizin beynine gidiyor.

Yerinizde olsam dandikten cin mali birseyi 7/24 oraya bagli tutmazdim :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence de onca yolu dolaşmaktansa ve ODB portunu meşgul etmektense yanından geçilen sigorta kutusuna montajlamak daha mantıklı. Bir de cihaz doğrudan 12 Volt'la mı çalışıyor? Açıklamalarında 3.1 Amper harici bir şey göremedim. USB şarj adaptöründen bahsediliyor. USB olan beslemeler her zaman 5 Volt'tur! ODB bağlantısı 5 volt sağlıyorsa bilemiyorum. Bendeki ayna tipi olan cihaz 5 V ile çalışıyor, dolaysıyla çakmak bağlantısını 12 V yi 5 V ye düşüren bir adaptöre sahip.

Çevrimdışı bonjovi0433

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kameradan ziyade, hgs'niz tırtıklı alanda iken hiç okumadığı durum ile karşılaıyor musunuz, bunu sormak isterim :)

Çevrimdışı airdriver

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;609914
Elinize saglik fakat kullandiginiz obd portu hic saglikli birsey degil haberiniz olsun.

O baglandiginiz portun pinlerinin buyuk kisminin (belkide hepsinin. Yeterli elektronik bilgiye sahip degilim) diger ucu ecu ya yani aracinizin beynine gidiyor.

Yerinizde olsam dandikten cin mali birseyi 7/24 oraya bagli tutmazdim :)

Bendeki kablonun porta takılan kısmını açmadım ama nette gördüğüm bazı örneklerde 16 pin bulunmasına rağmen sadece obd portundan elektrik alacak pinlerin ucunda kablo var, diğer pinler boşta duruyor, sanırım sadece yuvaya otursun diye konulmuş. İncelemelerim devam ediyor. Araçtaki her elektronik aksam gibi ECU için de tasarlanmış koruma önlemleri vardır diye düşünüyorum (sigorta vs.)

Tabi bu konuda uzman olmadığımı belirteyim, bu nedenle yazdıklarım tavsiye değil kişisel tecrübelerimi aktarmak amaçlıdır, herkesin risk algısı farklıdır.

Alıntı yapılan: rsimsek;609925
Bence de onca yolu dolaşmaktansa ve ODB portunu meşgul etmektense yanından geçilen sigorta kutusuna montajlamak daha mantıklı. Bir de cihaz doğrudan 12 Volt'la mı çalışıyor? Açıklamalarında 3.1 Amper harici bir şey göremedim. USB şarj adaptöründen bahsediliyor. USB olan beslemeler her zaman 5 Volt'tur! ODB bağlantısı 5 volt sağlıyorsa bilemiyorum. Bendeki ayna tipi olan cihaz 5 V ile çalışıyor, dolaysıyla çakmak bağlantısını 12 V yi 5 V ye düşüren bir adaptöre sahip.

OBD portu ile sigorta kutusu neredeyse yanyana, en fazla 15 cm fazla kablo kullanmışımdır, zaten kablo ihtiyaçtan daha uzun. Kullanılan kablo OBD portundan gelen 12 voltu 5 volta düşürerek aktarıyor,   kameraya gelen elektrik standart 5 volt.

Alıntı yapılan: bonjovi0433;610070
Kameradan ziyade, hgs'niz tırtıklı alanda iken hiç okumadığı durum ile karşılaıyor musunuz, bunu sormak isterim :)

Cama takılı ürün bu:
http://www.hepsiburada.com/autocsi-koyu-renkli-hgs-kab-20410-p-OTCSA20410
Açıkçası ben memnunum. Hem koyu renkli hem noktalı bölgeye takılı, hem de camın üst bölümünde olunca dışarıdan hiç görünmüyor. Etiketi kabın içine koydum yapıştırmadan, böylece sökme derdi de olmuyor. Hgs kabını yapıştırmadan önce birkaç kere gişelerden geçerken elimle yapıştıracağım yere tutarak geçmiştim okuduğunu görünce yapıştırdım. Çok nadir okumadığı oluyor ama onlarda da gişeden hızlı geçtiğimi düşünüyorum, yavaş geçince sıkıntı yok.

Ek olarak herhangi bir yapıştırma işi için LG nin silikon bantını öneririm. Benim aldığım ürün sanırım buydu:

http://www.hepsiburada.com/lg-kirmizi-cift-tarafli-bant-1-5cm-x-5mt-pm-otkrt01217

Yapıştırdığınız yerde kalıyor, yüksek sıcaklıktan etkilenmiyor, sökmeniz gerekirse iz bırakmadan çıkıyor.

Resimlerde muhtemelen dikkat çekmemiştir -zaten amacım da o :) - kameranın arkasındaki bölümde dikiz aynası üzerinde siteye giriş kartını yapıştırdım. Onu da karbon fiber görünümlü folyo ile kaplamıştım, rengi nerdeyse dikiz aynası ile aynı oldu.

OBD portuyla ilgili youtube da şöyle bir video buldum.

https://www.youtube.com/watch?v=3NquGeH6tEg

Bu araç kamerası obd portundan aldığı bilgileri videoya aktarıyor. Aktardığı bilgiler arasında aracın verdiği sinyal, direksiyon konumu, vitesi, motor devri, fren pedalına basılması gibi veriler yer alıyor. Kısacası yıllardır sadece teknik servisin kullandığı obd portu için gelecekte piyasada daha fazla ürün bulunacağını düşünüyorum.

Bu kamera da benzer özelliklerde olsa gerek:
http://www.hepsiburada.com/blacksys-cl-200b-2ch-arac-kamerasi-obd-terminal-kablosu-hediyeli-p-OTBLACKCL200B?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.tum.genel.pla&gclid=CL2P-NHYxtICFUFmGwode5QPdA
« Son Düzenleme: 08 Mart 2017, 13:28:19 Gönderen: airdriver »