škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 tsi yakıt tüketimi (resimli

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Thsin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese iyi haftalar,

Yakın Zaman'da Octavia 1.2 Tsi Style Dsg almayi planlayan biri olarak yazıyorum. Şuan ki aracım Polo 1.2 Tdi Bluemotion Yakit tüketimi olarak inanılmaz memnunum fakat Seda'n bir araba almak istiyorum.Babadan eski bir skodacı olarak Octavia almayı planlıyorum.Fakat yılda ortalama 9000-10000 km yaptıgım icin Benzinli bir araç almaya karar verdım ve tercihim Octavia şuan.Dizel bir araç kullanıcısı olarak benim de cekıncelerim var açıkcası.Ama genel itibari ile 1.2 Tsi motorun ekonomik olduğundan yana.Genelde sakin kullanan şehir içi ve şehir dışı 100-120 km/h bandında kullanıyorum.Gecen Sakarya'daki yetkili bayi Otokur A gittim oradaki satıcı personel Bu aracın dizel ve benzinli arasındaki tüketimi karşılaştırmanın çokta zor olmadığını söyledi.Kısacası bu araç dizel versiyonuna göre 0.11 krş. Fazla yakıyor dedi.Kısaca bir hesap yaparsanız yıldı 10000 km yaptığınızı düşünürseniz toplamda yılda dizel araç kullanıcılarına göre 1100tl fazla odeyecegızı söyledi.Bu kapsamda bakım maliyetini ve vergi farkını göz önüne aldığınızda bu aracın çok makul olduğunu söyledi.Bu şapka ile baktığınızda gerçekten Gana'da mantıklı geldi.Suan dizel ve sınıfının en az yakan bir araç kullanıcısı olarak çok arada kaldım.Bu aracı aldıktan sonra yakın tuketımınden dolayı pişman olmak istemiyorum.Sizce bu hesaplama tekniği doğru mudur?Bu konudaki dusuncenızı paylaşır mısınız?

Çevrimdışı pascalim

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.iltekbilisim.com
Alıntı yapılan: Thsin;582668
Herkese iyi haftalar,

Yakın Zaman'da Octavia 1.2 Tsi Style Dsg almayi planlayan biri olarak yazıyorum. Şuan ki aracım Polo 1.2 Tdi Bluemotion Yakit tüketimi olarak inanılmaz memnunum fakat Seda'n bir araba almak istiyorum.Babadan eski bir skodacı olarak Octavia almayı planlıyorum.Fakat yılda ortalama 9000-10000 km yaptıgım icin Benzinli bir araç almaya karar verdım ve tercihim Octavia şuan.Dizel bir araç kullanıcısı olarak benim de cekıncelerim var açıkcası.Ama genel itibari ile 1.2 Tsi motorun ekonomik olduğundan yana.Genelde sakin kullanan şehir içi ve şehir dışı 100-120 km/h bandında kullanıyorum.Gecen Sakarya'daki yetkili bayi Otokur A gittim oradaki satıcı personel Bu aracın dizel ve benzinli arasındaki tüketimi karşılaştırmanın çokta zor olmadığını söyledi.Kısacası bu araç dizel versiyonuna göre 0.11 krş. Fazla yakıyor dedi.Kısaca bir hesap yaparsanız yıldı 10000 km yaptığınızı düşünürseniz toplamda yılda dizel araç kullanıcılarına göre 1100tl fazla odeyecegızı söyledi.Bu kapsamda bakım maliyetini ve vergi farkını göz önüne aldığınızda bu aracın çok makul olduğunu söyledi.Bu şapka ile baktığınızda gerçekten Gana'da mantıklı geldi.Suan dizel ve sınıfının en az yakan bir araç kullanıcısı olarak çok arada kaldım.Bu aracı aldıktan sonra yakın tuketımınden dolayı pişman olmak istemiyorum.Sizce bu hesaplama tekniği doğru mudur?Bu konudaki dusuncenızı paylaşır mısınız?

Fabia'yi satıp bende octavia aldım.  Fabia da memnun kaldığım 1.2 110 dsg den sonra aynı motor ve şanzımani seçtim.

Büyükçekmece den beşiktaşa cumartesi günü yer yer sıkışan trafikte 7.5 lt ile vardım. Tahminim rodaj sonrası 7 lt şehir içi 5 kusurlerde şehir dışı olacaktır.

Benim senede yaptığım km de 10 bin civarı. Bu sebeple yine benzini seçtim. Çok kasılırsa şehir içi dahada düşer.  Ama bence yinede çok tatminkar bir değer.

En çok çekindiğim aradaki ağırlık farkından motorun yetip yetmeyeceği idi. Lakin boşa endişe etmişim gayet iyi.

Yeniler de ses izalasyonu iyilestirildi deniyordu ama ben fark bulamadım. Motor kusursuz ve sessiz.  Sallanti yok titreme yok.

Bariz ses alıyor ön camların oradan.  

Serviste lumar cam filmi yapıldı. Fabia da 3 é getirdiğim klima şimdi 1. Kademede iş görüyor tavsiye ederim.

Hayırlısı olsun sizin için

Çevrimdışı chemenche

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: peugeot206wrc;555756
Yakıt hesabında hata var. Ben her sabah ve akşam iş gidiş dönüş saatlerinde Ataşehir - Tuzla yapıyorum ve bu yol sabahları sakin olsa da akşam dönüşü 34 km yol 1 buçuk saati bulabiliyor. Sabah kısmi trafikte TDI ile 4.8 yakıyorum. Akşam dönüşte yoğun trafikte 6.2 yakıyorum yani git gel ortalama 5.5 litre yakıyorum. 3.29 lira mazot  fiyatından kilometrede yaklaşık 18 kuruş yakıyor. Aynı yolu  daha önceki 1.6 atmosferik benzinli aracımla 9 litre ortalama ile gidiyordum ki TSI'da 8 litreden az yakacağını sanmıyorum ama hadi yine 7.5 diyelim. Benzin 4.24'den kilometrede 32 kuruş eder.
20000 km yıllık diyip düşünürsek,

benzinli 6400 TL
dizel     3600 TL

ediyor ve yıllık yakıt karı 2800 TL ediyor. kalan hesapları da yapalım,

yıllık vergi farkını çıkarınca 2426 TL yani  yaklaşık 4 yılda  fiyat farkı çıkıyor.

Bir de tabii kendi yolumu hesapladığımda, aracım 20 günlükve 1600 km oldu. Yani yılda 30.000 km'yi bulacak gibi görünüyor. Bu durumda Bakım fiyat farklarını da eklersek 3 yıl civarında kendini amorti edecektir.

Arkadaslar merhaba, 1.2 TSI DSG sahibiyim. Aracımı alalı tam 1 sene oldu. Yaklasık 12.000 km yol yaptım. Yıllık bakımı daha gecen carsamba gunu girdim, 450 TL tuttu.
Aracımı cogunlukla -dizel kullanan diger arkadas gibi-Istanbul Umraniye-Tuzla arasında cevreyolunda kullanıyorum. Su ana kadar yakıt ortalaması 6.5lt/100 km civarlarında. Pazar gunu Ist-İzmir arası 12 saat yolculuk yaptım. Cogu zaman 20 km hızla dur-kalk, gerisinde ise 120 km hızla yol aldım. Araba full dolu, klima her zaman acık, yakıt 6.6 lt/100 km idi.
Daha once dizel kullanan (1.4 Seat Cordoba-manuel) biri olarak,hem performans, hem sessizlik, hızlanma, otomatik vites rahatlıgı gibi sebepleriyle şu anki aracımdan gerçekten çok memnunum. Arkadasın dedigi gibi eger yılda 20-25.000 km civarında arac kullanıyorsanız dizel dusunebilirsiniz, ancak benim gibi 10-15.000 civarıdan kullanıyor iseniz benzinli arac tercihiniz olmaldır. Kısaca kullanımınız ve onceliklerinize gore arac secimi yapmanız daha dogru olacaktır. Dizel veya benzinli seciminizde yıllık kullanımınız birincil derecede onemli olacaktır.
ilginiz icin tesekkurler, iyi bayramlar.
BB

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 TSI Manuel İstanbul-Antalya ortalama 100-110km 4.8litre/100km 20krş yaktı.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;583118
1.2 TSI Manuel İstanbul-Antalya ortalama 100-110km 4.8litre/100km 20krş yaktı.
Hocam işiniz iş beleş geziyorsunuz:D:ok:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;583134
Hocam işiniz iş beleş geziyorsunuz:D:ok:

Beleşte değil, iki katı uçak parası vermekten iyidir. Bu aracın performansına düşük diyene çok fena gülerim. Daha düne kadar Passat 2.0 TDI 140bg kullanıyordum, 100 km hızlanması 9.8sn... Octavianın 10.2sn aradaki fark 0.4sn

Lütfen benzinin yanıcılık kabiliyetini göz ardı etmeyelim;

İki odun parçasından birini dizel yakıt dolu bir kaba batırıp çıkartın, diğer odun parçasını da benzin dolu kaba batırıp çıkartın. Sonra çakmakla odun parçalarını yakmayı deneyin. Dizele bulanmış odunu parmağınızı yakmadan tutuşturabilirseniz büyük başarı, benzine bulanmış odun parçasını yakarken dikkat edin çünkü anında odun alev alacaktır.
İşte bu yüzdendir ki 1.2 TSI 1.6 TDI ya nal toplattırır. :)

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 TDI gerçekten çok az yakan bir araç. Onun üstüne hangi benzinli araca binerseniz binin   fazla yakacaktır zaten. Ama bunların içinde en az yakanı 1.2TSI'dır yine. 100-120 km/h bandında 5-5.5 litreyi geçmez.

Çevrimdışı Alp8581

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar aracım 5000 km de. Geçen hafta istanbuldan antalya kemere gidip döndüm. Toplam 1629 km yol ort hız 89 km ortalama tüketim bilgisayar verisi 5.4 lt pompa 5.6 lt bence hiç fena değil araçta dört kişiydik ve klima hep açıktı. İstanbul trafiğine gidişte takıldım. Aracı denemek için kısmen zorladığım da oldu

Çevrimdışı pc001

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
 artı 80 km ile depoyu fulledim, bende durum bu hesaplarım 21 kuruş yapıyor aracım 1.2 tsı optimal manuel.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2016, 12:24:02 Gönderen: pc001 »