škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 tsi yakıt tüketimi (resimli

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim en çok kızdığım nokta TSI ın bir mucize gibi tanıtılması

Örneğin dediğim gibi Insignia 1.6T ile şehir için 9lt tüketim yakalanmış, benzer koşullarda 14TSI ile 7,5-8lt. Ama bakın çoğu foruma Opel çok yakıyor VW neredeyse dizel kadar az yakıyor. Oysa ki ar en fazla 1,5lt ve bu fark karşılığında alınan güç olsan diğer donanımlar olsun çok çok daha üstün.

Ama dediğiniz gibi benziliyi benzli, dizeli dizelle ve motor hacimleri, araç sınıfı ve hatta ağırlıkları göz önüne alarak karşılaştırılmalı.

Önemli olan 10bin tl lik TSI-TDI farkının ne kadar zamanda amorti edileceği. Tabii bunu hesaplarken yakıt fiyatları, 2.elde satma fiyatı, bakım fiyatları vb unsurlar da dahil edilmeli.

Bana göre isteyen, sevdiği aracı cebine göre alsın. Arabasından memnun olduğu yönleri de yazsın. Ama bunu yaparken diğer araçlara veya diğer motor türlerini de ben en iyi seçimi yapmışım diye eleştirmesin

Çevrimdışı dr_enver

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;480118
Benim en çok kızdığım nokta TSI ın bir mucize gibi tanıtılması

Örneğin dediğim gibi Insignia 1.6T ile şehir için 9lt tüketim yakalanmış, benzer koşullarda 14TSI ile 7,5-8lt. Ama bakın çoğu foruma Opel çok yakıyor VW neredeyse dizel kadar az yakıyor. Oysa ki ar en fazla 1,5lt ve bu fark karşılığında alınan güç olsan diğer donanımlar olsun çok çok daha üstün.

Ama dediğiniz gibi benziliyi benzli, dizeli dizelle ve motor hacimleri, araç sınıfı ve hatta ağırlıkları göz önüne alarak karşılaştırılmalı.

Önemli olan 10bin tl lik TSI-TDI farkının ne kadar zamanda amorti edileceği. Tabii bunu hesaplarken yakıt fiyatları, 2.elde satma fiyatı, bakım fiyatları vb unsurlar da dahil edilmeli.

Bana göre isteyen, sevdiği aracı cebine göre alsın. Arabasından memnun olduğu yönleri de yazsın. Ama bunu yaparken diğer araçlara veya diğer motor türlerini de ben en iyi seçimi yapmışım diye eleştirmesin

buradaki amacımız bu motor iyi şu motor iyi demek değil. sadece aracı düşünen arkadaşlara bilgi vermek.aracı almayı düşünen arkadaşlara alternatif fikirler oluşturmak. yoksa benim arabam senin arabanı döver mantığı değil.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben zaten buradaki tartışmalar için söylemiyorum, burada çoğunlukla gayet seviyeli ve doğru şekilde tartışıyoruz. Kısaca sözüm meclisten dışarı

ama öyle başka ortamlar var ki yukarıda bahsettiğim durumlar kat kat yaşanıyr

Çevrimdışı dr_enver

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Allah herkese arabasıyla kazasız belasız günler versin aldığım araç 4. Skodam octavia nın ilk serisinden itibaren tümüne bindim. Arada Peugeot 307 Fiat bravo Kia sportage ve Citroen c5 aldım ama hiçbirisi bu araçta aldığım zevki tatmin etmedi. Kısaca insanların zevklerine göre araç seçimleri değişiyor. Amacımız seçimlerini yaparken eleştirmek olmamalı onları doğru bilgilendirerek seçim yapmalarına yardımcı olmak

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: viperking;480118
Benim en çok kızdığım nokta TSI ın bir mucize gibi tanıtılması...

Kaldı ki Renault 1987' de 11 serisinin 1400cc motoruna turbo takmıştı. Ufak hacme turbo yepyeni bir şeymiş gibi sunuldu ve sağlam da taraftar buldu.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;480156
Kaldı ki Renault 1987' de 11 serisinin 1400cc motoruna turbo takmıştı. Ufak hacme turbo yepyeni bir şeymiş gibi sunuldu ve sağlam da taraftar buldu.
:++::++::kiki: 1987 model reno ve turbo,cidden süper şeyler yakalıyorsun haşmetlüm:D
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;480169
:++::++::kiki: 1987 model reno ve turbo,cidden süper şeyler yakalıyorsun haşmetlüm:D
Google' a yaz hocam "Renault 11 Turbo" diye, teknik özelliklerine bile ulaşırsın.:wnk:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;480172
Google' a yaz hocam "Renault 11 Turbo" diye, teknik özelliklerine bile ulaşırsın.:wnk:
:syg2::syg::eyv.:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı hasankara

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese selam arkadaşlar. 2014 model octavia 1.2 TSI Ambititon ile Ankara İzmir arası gidiş ve dönüşte ortalama 90 km hızla 950 km yaptım bir depoyla.
Araç yaklaşık 700 km tam yüklüydü. 50 Km si şehir içi sakin kullanım.
Ben bu araca şehirler arasında 1000 Km yaptırılabileceğini düşünüyorum.
Herkese sağlıklı günler.

Çevrimdışı halukgulden

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba ankara- iskenderun arası 110-120 km hız ile 620 km şehirler arası depo ölçümü (depo fullendi ve tekrar üzerine dolduruldu) ile toplam 780 km de 47 litre gidişte yaktı. Ortalama 6 litre. Dönüşte 120 nin altına düşmedim 140 ın üstüne çıkmadım ekran ölçümü 6,5 ortalama gösteriyordu.

Çevrimdışı a_satik

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bende de 1.2 Tsı manuel var sakin kulanim şehir içi - dışı karma tüketimde 100 km de 6 lt yakıyor hem depo hemde yol bilgisayarı ile aynı sonucu elde ettim daha arabam 1000 km de

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim uzun süre ortalamam 6.1 litre. Uzun yolda 90-110 km/h arası 5 litre civarlarında yakıyor. Dümdüz yolda, uygun hava koşullarında, 90km/h sabit ile 4 litre civarlarına bile düştüğü oluyor anlık tüketim. 2200km de araç. 20 gün sonra uzun yol yapacam biraz, 1000km yaptırırım diye düşünüyorum bende bir depoyla.

Çevrimdışı Fabia3

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Şöyle bir hesap yaptım, bilmem katılır mısınız?
TSİ ile ortalamada 10kuruş daha fazla tüketsem, yılda 15bin km yol yapsam, yılda dizele oranla 1500lira daha fazla yakıt parası veririm.
Okm aldığım aracı en fazla 5-6 yıl kullanırım, dizele oranla 7500-9000lira arası daha fazla tüketimim olur.
Şu anda dizel-benzin motorlar arasında 12-13bin lira fark var, 5-6 yıl boyunca 1.5-2bin daha az ödediğim vergileri de hesaba dahil edersek, 2020-21 yıllarında 75bin km ya da 90bin km aynı donanıma sahip, iki octi arasında 4-5bin liralık fark ancak olur diye düşünüyorum. Benim gibi ayda ancak 1bin km yapıp, yılda 1-2kez memleketine gitmek içi uzun yola çıkacak bir kişi için yeni nesil TSİ motorlar biçilmiş kaftan.
Hesabımda bir hata var mıdır? Tabiki şunu atlamıyorum, dizelin az tükettiği, bundan dolayı psikolojik olarak daha rahat olunacağı ve ikincielde daha rahat satılacağı da ayrı durum.

Çevrimdışı oceanix

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Son Ölçümü paylaşayım..
Araç 1.2 optimal DSG. 4000 km de

54 litre Benzin ile 910 km.. 6 Lt / 100 km.

Yol : Sakarya - Afyon.. gidiş dönüş, Biraz şehir içi de var. Ortalama hız 96 km.

Araçta kar lastikleri var. 4 kişi ve bagaj dolu.
Dönüş yolunda ise geçen hafta olan lodosa yakalandım. Yol boyu hiç dinmeden azalmadan rüzgarlıydı.

Selamlar...

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İstanbul Kayseri arası çakılı bagaj 5 Yetişkin yolcu ve arada heyecana gelip 200 denemeleri sonucu evin Kapısında çektiğim ortalama ve kalan Yakıt. I love Diesel.