škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Gösterge panelinden gelen trim sesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Manowar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Lastikleri 35 ps de kullanıyorum ben de bunu 32 ye düşürsem bir düzelme olur mu acaba?

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Manowar;646243
Lastikleri 35 ps de kullanıyorum ben de bunu 32 ye düşürsem bir düzelme olur mu acaba?

Bir miktar iyileşme olabilir ben 32 -33 psi de kullanıyorum ancak tam olarak düzeleceğini sanmıyorum yumuşak bir lastik almadıkça yada bir şekilde yalıtım yapmadıkça. Silikon spreyide gecici çözüm olabilir.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16519]Manowar[/MENTION]  [MENTION=14922]Rifle44[/MENTION] Lastik havalarınızı indirmeyiniz sadece ses kesilecek diye lastikleriniz istenmeyen şekilde aşınır ve yol tutuşunuz hele ki bu soğuk havalarda zayıflar. Lastiklerinizin hava basıncı 35 olmalıdır ve ya üreticinin verdiği değerlere ayarlayın.  Ben yaz kış 35 yaparım 205/55 R16 aracımın boş ağırlığı 1445 kg 4 lastiğimde orijinal aracımla gelen lastikler 5 yıllıktır ve 30 bin km oldu hala sıfır gibidir.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada bu ses ve boya olayı beni SüperB'den çok soğuttu aracımı SüperB ile değiştirmeyi düşünüyordum ama 5 yıllık olan Yeti de hiç bir yerinde tık ses yok şahsen ses olayı benim takıntılı olduğum noktadır aracı yolda dinlerim desem abartmış olmam sizlere de geçmiş olsun umarım çözüm bulunur.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
2018 yılında 6100 adet süperb  satılmış,söz konusu olan şikayetleri saymaya kalksak % 2 ( 125 adet ) rakamını bulmaz diye tahmin ediyorum .Çünkü o kadar çok sorun olsa buradaki üye sayısı 1000 lerle ifade etmemiz gerekecek,problemi olanın paylaşım yerleri forumlar,üye olmak ve düşüncelerini paylaşmak hem çok kolay hemde ücretsiz.Buradan kısaca şu sonucu çıkarabiliriz,bir elin parmakları kadar olan sorunlar şanssızlık diyerek tanımlamalı ve şu güzel sözle bitirilmeli “ istisnalar kaliteyi bozmaz nokta “
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2019, 22:13:30 Gönderen: ringcep »

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen istisnalar kaideyi bozmaz. 19 inç Pirelli lastiklerle kullanıyoruz gostergeden gelen ses yok. Gelmiş olsa idi ya soker yalıtım yapardım o gri plastiğe ya da yapamiyorsam yaptirirdim. Bu arada ses olmasın diye değil 32 psi de kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım

ASUS_X00QD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Lastiğin zaten olması gereken basınç depo kapağında belirtildiği üzere 32 psi. Daha yüksek basınçlarda araç gerçekten çok sertleşiyor. 33,34,35 psi denemiş biri olarak söylüyorum en konforlu basınç değeri 32. Tabi ki araç yumuşadığı için sesler de azalacaktır. Ama ses azalsın diye de lastiğin aşınacağı bir değere düşürmüyorsunuz. 32 zaten tavsiye edilen bir basınç. D sınıfı bir aracı yumuşak, konforlu kullanmak için 32psi ile deneyin sonucu paylaşın.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
SüperB için 32psi çok düşük bir değer aracınız için verilen değerin 32 psi olduğuna emin misiniz?

Benim aracımın lastikleri 205/55/R16 boş ağırlığı 1445 kg (Yeti 1.6 TDI DSG) ve verilen değer 35 psi  bende sürekli yaz kış bu değerde olmasına dikkat ederim . Konfor yol tutuş ekonomi vs vs ve lastiğin aşınması ile ilgili bir sorun yok.

205 55 R16 Lastik hava basıncı nedir?
Otomobiliniz ön ve arka taraf ağırlık dağılımı eşitse
Genellikle arkadan itişli araçlar da ağırlık dağılımı yüzde elli elli, yani eşittir. Özellikle Alman otomobil üreticilerinin otomobillerini arkadan itişli üretmesinin en büyük sebebi budur. Tüm motor, güç elemanları önde olursa, aracın ağırlık dağılımı ön tarafta olacak ve bu yol tutuşundan tutunda, aracın güç dengesine kadar birçok faktöre etki edecektir. Buna karşın güç, arkadan verilirse, motor=güç elemanları, ortalama olarak, otomobilin geneline baktığımız takdirde ön ve arka eşit ağırlık şeklinde olacaktır. Bu durum, lastik hava basıncının ana arteri olarak kabul edilebilir. 205 55 R16 lastik hava basıncı için;

Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse ve ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise, lastik basınçları önler 36 Psi arkalar 34 Psi olmalıdır.

Arka kısımda iki, ön kısımda iki yolcu varsa, lastik hava basıncı önler ve arkalar için eşit şekilde 36 Psi olmalıdır.

Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şeklinde tam yük bir seyahat durumunda, önler 36 Psi arkalar 38 Psi olmalıdır.

Alıntıdır...

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=9325]rocky62[/MENTION] aracımın depo kapağında yazan, 18 inch jant için uygun olduğu belirtilen değer 32 psi.

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.youtube.com/otodunyam
235-45-18 her zaman 34 ye kullanıyorum. 32 çok az kalır 18inçlere bence. Uzun yol yük olursa 36.

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun yol yüklü 34, normal kullanımda 32 psi ile 1 yıldır lastiklerimde hiçbir aşınma olmadan, en ufak sorunla karşılaşmadan kullanıyorum aracımı.

Israrla belirtiyorum depo kapağında yazan veriler, kişisel yorumlar dışında bilimsel ve lastiğe, araca zarar vermeyecek değerler. Yüksüz 32 psi kullanılabilir yazan bir araç için ben neden ''Bence 32 bu araca az.'' deyip daha yüksek basınç ile kullanayım? Kaldı ki daha yüksek basınçlarda da çok kısa süreler kullandım (yazlık-kışlık lastik değişimi sonrası lastikçinin fazla basmasından ötürü) ve konforundan hiç memnun kalmadığım için hemen 32 ye döndüm.

34-36 psi gibi değerlerde kullananlara ben nasıl o kadar sert kullanıyorsun, araç taş gibi olur demiyorsam, lütfen sizler de lastikler aşınır vs gibi yorumlar yapmazsanız sevinirim. Çünkü bana göre, bence gibi tabirler fabrika tarafından tavsiye edilen değerler üzerinde konuşurken manasız kalıyor.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13525]fairfight[/MENTION] Aracınız için üretici ne diyorsa öyle kullanınız. Tabi orijinal lastiklerinizi jantlarınızı değiştirmediyseniz ve memnunsanız sorun yok.

Benim aracım için verilen değerler yüksüz 3 kişi 1 bavul  2.3 bar 230 kpa 33,5 psi

Yüklü 5 kişi 3 bavul 3,0 bar 300 kpa 43.5 psi  

Benim kullanımım 34 = 35 psi tabi bu değerlerde hava bastığınızda bir kaç zaman sonra bu değer düşer aynı değerde kalması zor hangimiz lastik havalarını sürekli kontrol ederiz ki... Gerçi yeni nesil araçlarda lastik basınç sensörleri mevcut.

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=9325]rocky62[/MENTION] Ben de bugün fotoğrafını çekip atayım kendi aracımın depo kapağını.

Herkesin kullanım alışkanlıkları farklı tabi ki. Kimi der ki az yaksın, ayrıca kafam rahat olsun konfor çok etkilemiyor beni, 34-36psi basar. Kimi de benim gibi konforlu olsun gerekirse biraz daha yaksın diyip 32 de kullanır. Fabrikanın önerdiği değerler içinde herkes mutlu olduğu değerde kullanabilir zevkler ve renkler tartışılmaz zaten bunu anlatmaya çalışıyorum ben.

Sizin aracınız için seçtiğiniz ideal değer 35 psi olmuş. Bu değerden memnunsanız ne güzel sizin alışkanlığınız bu olmuş demektir. Bende de 32 alışkanlık oldu ve dediğiniz gibi basınç sensörleri düşüş olursa uyarıyor. Herkese keyifli sürüşler :)