škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araçtan gelen sesler ve çözümü

Leca · 34 · 10850

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cemoandcemo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cemoandcemo;641855
Arkadaşlar merhabalar , aracında sunroof bulunanların kabusu olan araç esnediği zaman gelen çıtırtı seslerine yabancı forumdaçözüm bulmuşlar. Aranızda hiç deneyen var mı ? Anladığım kadarıyla basit bir yöntem ama emin olmadan denemek istemedim.

https://www.briskoda.net/forums/topic/447707-sunroof-creaksrattles-solved/

arkadaşlar sunroof için bu yöntemi denedim işe yarıyor. Uzun zaman sonra araçtan tekrar keyif almaya başladım. Bu kadar basit bir çözümün işe yaramasını beklemiyordum açıkçası

Çevrimdışı Borgetti

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cemoandcemo;641855
Arkadaşlar merhabalar , aracında sunroof bulunanların kabusu olan araç esnediği zaman gelen çıtırtı seslerine yabancı forumdaçözüm bulmuşlar. Aranızda hiç deneyen var mı ? Anladığım kadarıyla basit bir yöntem ama emin olmadan denemek istemedim.

https://www.briskoda.net/forums/topic/447707-sunroof-creaksrattles-solved/

Dostum tam olarak ne yapmışlar anlamadım ama denemek isterim çünkü çok sıkıldım bu tıkırtılardan

Çevrimdışı Dadashh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hocam astarı çıtadan mı ayırmış. Yerine mi oturtmuş tam çözemedim bende. Öyle bişeyler diyor. Aracım 2 aylık olduğu için tam yerleri bilmiyorum. Müsait olduğunuzda açıklar mısınız?

Çevrimdışı cemoandcemo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Dadashh;642312
Hocam astarı çıtadan mı ayırmış. Yerine mi oturtmuş tam çözemedim bende. Öyle bişeyler diyor. Aracım 2 aylık olduğu için tam yerleri bilmiyorum. Müsait olduğunuzda açıklar mısınız?

Sol ve sağ köşelerden tutup aşağı çekiyorsunuz ve tavan döşemesi sunroof mekanizmasından ayrılıyor ve ses kesiliyor

Çevrimdışı Manowar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İnternette de bir hayli araştırma yaptım ve bu karyola gıcırtısı olarak tarif edilen bu süspansiyon sesinin bir çözümü olmadığını gördüm. Yine de son bir umut sormak isterim kalıcı olarak servis sayesinde veyahut dışarıdan kendi imkanlarıyla bu sesten kurtulabilen var mıdır?

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Servis salıncak burçlarını falan gres yağıyla yağlayıp çözdü gıcırtıları.

Çevrimdışı Manowar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dawn;648416
Servis salıncak burçlarını falan gres yağıyla yağlayıp çözdü gıcırtıları.

İlk yıl bakımında aynı işlem yapıldı dendi bana da ancak artarak devam ediyor ses. Siz sonuç aldıysanız tekrar servise gideyim o zaman.

Çevrimdışı bosphorus

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Benim de camları indirip kaldırırken takur tukur ses yapıyordu. Son  bakımda servise söylemiştim. Toz falan vardır dediler. Sanırım cam  yatağına da birşeyler sıktılar. Şimdide cam kapalıyken yapışma oluyor.  İndiriken zor ayrılıyor. Ayrıca sıktıklar herneyse (muhtemelen silikon  benzeri birşey olabilir) yıkamalarda sudan etkilenmediği için camda leke  bırakıyor. Geçen yıkamada baktım yıkamayı yapan arkadaş uğraşıpduruyor  camdaki lekeleri çıkarmak için, hatta abi senin camda film falan mı var  diye sordu. Bende sonradan uyandım cama yapılan işlemden  kaynaklandığını. Size tavisyem camlarınızdan ses geliyorsa servislerde  bişeyler sıktırmayın. Ondan sonrada camların temizliği ile uğraşırsınız.

Çevrimdışı DOĞUSER

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Manowar;648417
İlk yıl bakımında aynı işlem yapıldı dendi bana da ancak artarak devam ediyor ses. Siz sonuç aldıysanız tekrar servise gideyim o zaman.

aynı durum bende de oldu, yumuşak çukurlara falan girdiğimde sağ önden bir gıcırtı sesi gelmeye başladı, servise bildirdim, özel bir yağı varmış bunun fiyatı 350 TL imiş, hatta bildirdiğim gün o yağdan serviste olmadığı için önce sipariş verdiler ve yaklaşık 1 hafta sonra yağ geldi, garanti kapsamında işlemi yaptılar ve gıcırtı kesildi gitti.

Çevrimdışı Manowar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DOĞUSER;648420
aynı durum bende de oldu, yumuşak çukurlara falan girdiğimde sağ önden bir gıcırtı sesi gelmeye başladı, servise bildirdim, özel bir yağı varmış bunun fiyatı 350 TL imiş, hatta bildirdiğim gün o yağdan serviste olmadığı için önce sipariş verdiler ve yaklaşık 1 hafta sonra yağ geldi, garanti kapsamında işlemi yaptılar ve gıcırtı kesildi gitti.

Ne kadar oldu işlemi yaptıralı Doğukan bey araştırdığım kadarıyla tekrarlıyormuş bu sorun, tabi inşallah sizde tekrarlamaz da toptan kurtulmuşsunuzdur.

Çevrimdışı DOĞUSER

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ahmet Bey kış aylarının başlangıcıydı ( galiba ekim 2018 ) sesi fark edişim. O zaman belirttiğim işlemi yaptılar, sonrasında daha bu güne kadar hiç duymadım benzer sesi. Özellikle sabahları sabit kullandığım yolun bazı bölümlerinde yapıyordu bu gıcırtıyı, her sabah aynı ve benzer yerlerden geçerken çok daha fazla kulağımı veriyorum bu sese çünkü arabamın garantisi eylül 2019 de bitecek, ama dediğim gibi bir daha hiç tekrarlamadı

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Manowar;648417

Bakıma dahil bir işlem değildi, yağ için ayrı ücret ödemiştim. Servislerin yapıldı demelerine bakmamak lazım, savsakladıkları işleri de yapıldı diyebiliyorlar. Kalitesiz bir yağ kullanılmış veya yanlış yer yağlanmış da olabilir. Ben yağ için 80-90 TL gibi bir ücret ödemiştim servise. 4 ay ve 6 bin km oldu, henüz ses tekrarlamadı.

Çevrimdışı Manowar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Cevaplarınız için teşekkürler o zaman bana da servis yolu göründü, inşallah ben de sizler gibi kurtulurum. çünkü gerçekten çok kulak tırmalayan bir ses. arabanın esneme payının fazla olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Çevrimdışı Drst

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DOĞUSER;648420

Ben de aynı durumdan muzdaripim. Daha çok arkadan olmak üzere çukurdan ve tümseklerden geçerken gıcırtı sesleri geliyo. Ekim ayında serviste özel bi yağ ile yağlandığını söylemişlerdi garantiden yapılmıştı. Sesler kesilmişti ama iki aydır sesler yine oluştu bulunduğum şehrin sanayisindeki eski ustama götürdüm yine salıncak burçlarının oralarını yağladı. Hocam önceden de yağlanmış belli oluyo geçmezse parçanın değişmesi gerekir dedi. Şimdilik katlanıyorum bu seslere ama yağlamak sorunu tamamen çözmüyo sanki

Çevrimdışı Tolga82

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar
Aracımın arka koltukların arkasındaki hani bagaj ile içeriyi ayıran o büyük plastik parçadan tümsekten yada sarsıntılı yerden geçerken ses geliyordu. Haftanın 6 günü çalıştığımdan belli aralıklarla 3 defa servise götürdüm. Aldıktan 1-2 gün sonra aynı tık sesi geliyordu. Her seferinde izolasyon yaptık tamam diyip gönderdiler. Sonuncusunda gittiğim servisteki ustaya baya kızdım ve senelik bakım için bi daha gelmicem dedim ve ayrıldım. Başka servise de götürmeye vaktim olmadı.
Bi pazar günü neden ses çıkıyor diye yerinden çıkardım. Baktımki parça herhangi bir vida Vs.  ile tutunan birşey değilmiş. Deneme yanılma yoluyla sesin nasıl çıktığını tesbit ettim. Meğerse aracın içine tutunan oyuntu ile bahsettiğim parça arasında takıldığında 1 cm boşluk var. O boşluğa evdeki kanepeler ses yapmasın yada çizmesin diye tek taraflı yapışandan koydum ve ses gitti. Sadece yukarı aşağı harekette tümsekten mesela hızlı geçerken çok az çıkarıyor.

Bu sorunla karşılaşan ve serviste sorunu çözen varmı? O koyduğum şeyler yerine çözüm arıyorum çünkü araca böyle ilkel müdahale yakışmıyor.