škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor katki maddeleri hakkinda bilgi lazim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı murat08

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar motor katki maddeleri hakkinda bilgi almak istiyorum daha şimdiye kadar hiç kullanmadim enjektör temizleyici vs. Kullanan varmi kullanmak fayda sağlar mi malum ülkemizdeki akaryakit kalitesi düşük, yakita bağli motor sorunlari çikabiliyor titiz bir kullanici olarak motor temizliği  ve performansi açisindan neler yapabiliriz

Çevrimdışı Ayran_Buz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: murat08;588326
Merhaba arkadaşlar motor katki maddeleri hakkinda bilgi almak istiyorum daha şimdiye kadar hiç kullanmadim enjektör temizleyici vs. Kullanan varmi kullanmak fayda sağlar mi malum ülkemizdeki akaryakit kalitesi düşük, yakita bağli motor sorunlari çikabiliyor titiz bir kullanici olarak motor temizliği  ve performansi açisindan neler yapabiliriz

Önemli bir konu ben de merak ediyorum. Acaba Yeti kısmından alıp genel başlıklara mı taşınsa bu konu?

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben aracıma 5.000 kmde bir atıyorum ve bir zararını görmedim.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben geçenlerde Carbon Clean yaptırdım aracım 25000 km deydi ve temizlik sırasında egzozdan  siyah dumanlar çıkmaya başladı, motorun km düşük olduğu için çıkmaz diye düşünüyordum ama yinede bayağı karbon birikmiş. Artık her 25K de bir yaptırmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı murat08

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;588530
Ben geçenlerde Carbon Clean yaptırdım aracım 25000 km deydi ve temizlik sırasında egzozdan  siyah dumanlar çıkmaya başladı, motorun km düşük olduğu için çıkmaz diye düşünüyordum ama yinede bayağı karbon birikmiş. Artık her 25K de bir yaptırmayı düşünüyorum.

bu carbon temizliği tam olarak nasıl bişey biraz ayrıntı istesek :)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: murat08;588569
bu carbon temizliği tam olarak nasıl bişey biraz ayrıntı istesek :)

Carbon Clean'nın amacı yanma odasında biriken karbonları temizlemek fakat bu işlem 100K ye yaklaşmış araçlara önerilmez daha çok hasara neden olur çünkü carbon silindirin içinde zamanla kendine yer yapar ve orada bir nevi sızdırmazlık görevi sağlar siz onu temizlediğiniz zaman orada boşluk oluşur ve motorun performansı düşer. Bizim motorlar direkt enjeksiyonlu olduğu için sübaplar temizlenmiyor ama emme manifoldundan kimyasal sıkılarak temizlik yapılabilir, MAF sensörüne zarar vermemek kaydıyla, ben Maf için temizleme spreyi aldım ara sıra temizliyorum.

[YOUTUBE]watch?v=XhM13SqrT_w[/YOUTUBE]

Çevrimdışı murat08

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
anladığım benzinli modeller için bu temizlik benim araç 68bin km de dizel bilgi için teşekkürler

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: murat08;588583
anladığım benzinli modeller için bu temizlik benim araç 68bin km de dizel bilgi için teşekkürler

Aslında dizel lerede oluyor ama sizin km belki uygun olmayabilir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün motor yağını değiştirdim, yağı boşaltmadan önce WÜRTH motor içi temizleyici katkı ekledim, boşaltmadan önce yağdan numune aldım ve katkıdan sonraki iki yağın arasında pek fark göremedim. Ya motorun içi temizdi yada pek işe yaramadı gerçeği daha 30,000 km de belki pek kirlenmemiştir daha. Filtre anahtarını zor buldum ama orijinal gibi oldu.

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yaw arkadaş bi kurcalamayin su arabaları, yakiti iyi yerden alin, ozellikle dizel araçlar için yuksek devirde belirli bir sure kullanın yada bi sehirdisi yapın temizleyin egzos sistemini

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: law23;601534
Yaw arkadaş bi kurcalamayin su arabaları, yakiti iyi yerden alin, ozellikle dizel araçlar için yuksek devirde belirli bir sure kullanın yada bi sehirdisi yapın temizleyin egzos sistemini

Kurcalamadan nasıl öğreneceğiz bu işi servis bizden daha iyi mi yapacak, her şey motorun iyiliği için :). Yakıtı mümkün olduğunca tavsiye edilen yerden almaya çalışıyoruz ama yinede iyi mi kötümü onu bilemeyiz çünkü büyük firmalar bile üçkağıta kaçıyor.