škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kaza yaşadık, sonrasi muamma!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hukuki

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Tatilde idik kirmizi ışıkta beklerken arkadan buyuk bir ses geldi. Heralde arka taraf gitti dedim. Çıktım  disari baktim allahtan tampona gecirmis sadece. 20 lik elemen hala elinde telefon msj yazıyor. Azarladim tabi. Sonrasinda cektik fotoyu tuttuk tutanagi. Hafif catlak birkac yerdede soyulmalar var tamponun beyaz kisminda. Icdeki demir tirnak vsde zarar gormus olabilir.  Sonrasinda servisteki elemanla gorustum ilk olarak 5 is gunu icinde ihbar yapilip dosya acilmasi gerek dedi. Bu gun yanina gittigimde bu konuda uzman birisiyle gorustum bir yil suresi var dedi. Bayram sonrasi hallederiz abi dedi.Kasko sigortasi ile gorustugumde karsi tarafın trafik sigortasi ile gorusun 5 is gunu var dedi. Karsi tarafin sigortasi ile gorustum axa ile bir yil vs dedi. Sonrasinda and otoyu aradim ordaki hasar danismani elemanda karsi tarafin trafik sigortasi bitene kadar dedi. Sonuc olarak ihbari 5 is gunu icindemi yapmaliyim yoksa istedigim zamanmi. Birde tamponu kaskomdan tamir ettirip karsi tarafin sigortasinami rucu ettirmmeliyim yoksa kusurlu tarafin sigortasindan, kaskoyu karistirmadanmi halletmeliyim. Bu konuda bilgisi olanlar ozellikle 5 isgunu icin beni aydinlatirsa sevinirim.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
[MENTION=12534]Hukuki[/MENTION] geçmiş olsun.

Başınıza gelen kazada, karşı taraf %100 kusurlu bulunacağı için, direkt olarak kaskonuz üzerinden prosedürleri başlatabilirsiniz.

Gerisi, kaskonuz tarafından, karşı tarafın trafik sigortası ve kaskosu arasında halledilir, hasarsızlık indiriminiz etkilenmez.

Kasko tarafından eksper tayin edilmesi, eksper incelemesi ve raporlama gibi işlemler, bayram tatili öncesi yoğunluktan etkilenebileceği için, bir an önce yapmanız, bence yerinde olur (Normalde, bir hafta ile 10 gün arasında sürebilen işlemlerdir).

Sonrasında da, değer kaybı tazmini için, karşı tarafın trafik sigorta şirketine, şahsen veya aracı bir kurum ile başvurabilirsiniz. Bu işleyişin de, en az 3 haftalık bir süreç olduğunu göz önünde tutmalısınız.

Onarım ve tazminat işlemlerinin kısa sürede sonuçlanması için, kaskonun yönlendireceği yetkili/anlaşmalı servise bir an önce başvurmanızda fayda var.

Diğer taraftan, sigorta ve onarım işlemleri başladıktan sonra, aracınız serviste kalmak zorunda olacağından, işlemlerin bayram öncesine yetişememesi durumunda, bir süre araçsız kalabilirsiniz. Poliçenizde, ikame araç desteği var ise, bu konu da sorun olmaz.

Çevrimdışı erharp32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12534]Hukuki[/MENTION] geçmiş olsun.
Kasko karıştırmadan trafik sigortası ile zararınızı karşı tarafın sigortasına  karşılatırsınız. Burada yapılacak işlem siz yapmış olduğunuz tutanak ile aracınızı bulunduğunuz yerdeki servise hasar bölümüne götürün burada aracınız eksper tarafından incelensin ve gerekli tespitler yapılsın sonrasında siz tatilinize devam edin. Tatil dönüşü yaşadığınız yerde aracınızı tamir ettirin.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Hasar büyük değilse resmi yolu tavsiye etmem,çünkü yapılacak işlem tramere işleniyor.Bu aracın satışında  ne kadar resimde koysanız çok etkili oluyor.Ayrıca kasko şişirme rakam çıkarıyor buda büyük kazaymış gibi algı yaratıyor

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Diğer aracımda başıma gelmişti,arka sağ kapıya gece park halinde vurmuşlar hatırı sayılırda hasar vardı.Sigortacım beyanla kaskodan yaparız dediği halde ben yaptırmayıp cebimden karşıladım.Göcükcüler düzeltme yaptı,ayrıca boya yapmak zorunda da kalınmıştı.Maliyeti 800 tl. Tramerde kaza gözükmediği için geçen ay bu aracımı değerinin biraz üzerinde sattım.Kapı resmini ,önceki ve sonraki diyede paylaştım hiç bu durum ciddiye alınmadı.Ufak sürtünme gibi düşünüldü tahminim.Ama diğer türlü 3000/4000 tl kazalı araç olsaydı tramerde durum farklı olurdu tahminim.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Trafik sigortası, yasal olarak zorunlu bir sigorta olması hasebiyle, orjinal parça ve yetkili servis konusunda kısıtları olabilir. Bu nedenle, işlem yapmadan önce, poliçe kapsamları yönünden kasko / TS karşılaştırmasını yapmanızda fayda vardır.

Genellikle, kasko imkanlarının daha geniş olduğu kabuluyle ve kazada hatasız olmanızı düşünerek, önceki mesajımda kasko üzerinden ilerlemenizi önerdim.

Çevrimdışı Ümit Kepoğlu

• SuperB
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kaskonuza basvurmanızla karşı tarafın sigortasına başvurmanız sonuç olarak bir şeyi değiştirmez. Kaskoda zaten karşı tarafa rücu edecektir. Karşı tarafla uğraşmamak için ben olsam yinede kendi kaskoma başvururdum. Süre olarakta ortalama 1 hafta içinde kaskonuza ya da karşı tarafın trafiğine başvurmanız gerekir yoksa ödeme konusunda size zorluk çıkarırlar neden zamanında başvurmadınız diye. Şase direk vs zarar görmediği zaman değer kaybı genelde ödenmiyor diye biliyorum.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Anlattığınız kadarıyla tamponda ciddi bir hasar yok. İşinizi karşı tarafın sigortası ile çözecekseniz servisler genelde bu işe yanaşmaz. Biz tamir eder paramızı alırız sigorta size ne öderse karışmayız diyeceklerdir. Kaskodan yaptırırsanız servis sizden ücret talep etmeden aracınızı onarıp teslim eder.
Burada şunu unutmayın sigorta yada kasko hangisi aracılığıyla yaptırırsanız yaptırın tamponda fazla hasar olmadığı için tamir edilecek ve servisler plastik aksam onarımı yapmaz. Anlaşmalı tampon tamircisine gönderip tamir ettirecek ve montajını yapacaklar.
Kaskodan yaptırısanız kasko şirketinin anlaşmalı tamponcusuna gönderecekler ve kasko şirketi tamponcuya ve servise anlaştıkları fiyat üzerinden ödeme yapacak.
Karşı tarafın sigorta şirketini devreye sokarsanız, servis kendi anlaşmalı olduğu tamponcuya gönderecek. Tüm ücreti sizden alacak. Siz karşı tarafın sigorta şirketine başvurduğunuzda servisin sizden aldığından daha düşük bir ödeme yapılacak. Bunun nedeni ise sigorta şirketleri tamponcularla toplu olarak anlaşıyor ve çok çok düşük fiyatlara bu işi yaptırabiliyor, size de bu ücret üzerinden ödeme yapacaklardır. Hatta şundan emin olun sizin cebinizden çıkacak farkla dışarda bir tamponcuya tamponunuzu servistekinden daha kaliteli bir şekilde yaptırabilirsiniz.
Sigorta şirketlerinin büyük çoğunluğu tampon tamirinde RS servis ile anlaşmalı. Bence RS servisten bir fiyat alıp uygunsa cebinizden yaptırın. Bu sayede aracınıza TRAMER kaydı düşmez, plastik aksamdaki boyanın da ekspertizde etkili olmaması nedeniyle aracın satışında değer kaybınız olmaz.

Sigorta şirketleri RS gibi tamir servisleri ile parça başı anlaşıyor. Mesela; hangi marka model olursa olsun az hasarlı tampon tamiri X lira, orta hasarlı 2X, çok hasarlı 3X lira gibi anlaşıyorlar.

Çevrimdışı mojaverock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
çok önemli bi durum yoksa  mini onarıma girer ,genelde arka tampon bu şekilde olur ama görmek lazım . . minş onarımda Hasarsızlığınız bozulmaz ve çoğu zaman tramerde görünmez (bazı şirketler dosya açıyor ve görünüyor ) . araç değer kaybı olmaz . geçmiş olsun

Çevrimdışı devran23

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ümit Kepoğlu;651458
Kaskonuza basvurmanızla karşı tarafın sigortasına başvurmanız sonuç olarak bir şeyi değiştirmez. Kaskoda zaten karşı tarafa rücu edecektir. Karşı tarafla uğraşmamak için ben olsam yinede kendi kaskoma başvururdum. Süre olarakta ortalama 1 hafta içinde kaskonuza ya da karşı tarafın trafiğine başvurmanız gerekir yoksa ödeme konusunda size zorluk çıkarırlar neden zamanında başvurmadınız diye. Şase direk vs zarar görmediği zaman değer kaybı genelde ödenmiyor diye biliyorum.

arkadaşımın geçen yıl citroen elyssele aracına arkadan vurdular öyle büyük bir kaza da değildi. arka bagaj kısmı falan boyandı far değişti .
ve değer kaybı olarak 3500 tl aldı . [MENTION=12534]Hukuki[/MENTION]

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Bugünkü kazada 1 kişi ölmüş,aman dikkat arkadaşlar..

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle ölene Allah rahmet eylesin demekten başka bir şey kalmamış. Ama kalanlara, tüm sürücülere sabır, kurallara dikkat ve diğerlerine saygı diyorum! Bu meretler basınca gidiyor, eyvallah, amma velâkin basınca durmuyor işte, bunun farkına olmamız lazım!:confused:

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle