škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1 depo benzinle maksimum kaç km yaptınız?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba
belki lpg'ciler merak eder fabia 3 1.0 mpi motor bagaj full dolu 2 yetişkin bir çocuk klima açık yol otoban hız 130-140 30 lt lpg ile 410 km yaptım bilgilerinize.

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu cumartesi istanbul samsun yapacağım 3 kişi hafif yük. durumu haber veririm.
rota 750km
tahminim yaklaşık 35 lt filan civarında tüketime ulaşmak.

Çevrimdışı sonadanalı

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdem T.;641473
1.2 TSI benzinli ile 40 litre yakarak ortalama 600 kilometre gidebiliyorum.

1000 kilometre yazanlar, araçlarınız dizel mi?

hayır benzinli 1.0 tsi, zaten konu başlığında da 1 depo benzin yazmıştım

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sonadanalı;641487
hayır benzinli 1.0 tsi, zaten konu başlığında da 1 depo benzin yazmıştım

Benzinli motorla nasıl 1000 kilometre gidebiliyorsunuz ki? Benim araçta mı anormal bir durum var?

Bir kez olsun 750 kilometreyi görmedim 1.2 TSI motorda. Üstelik hiç de agresif kullanmam.

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vetapex;639854
hocam forumda bir yerde yine yazmıştım. bu arabayı ailem genişlediği için aldım, bundan önceki aracım 91 model corolla idi. yavaş sürmeye oradan alışkınım.
superb ye geçince torkun düşük devirde gelmesine bayıldım. bu yüzden henüz 2000 devir olmadan vites büyütüyorum. 6. vitese 60km/h hızda geçiyorum. ısıtmak için beklemiyorum.
gaza eğer yol düz ise herzaman dokunurum. veya en çok 2 - 3 cm kadar basıyorum. bayırlarda ise olabildiğince 6. vitesde kalmaya çalışıyorum. gaza tam hiçbir zaman basmıyorum.
yavaşlarken mutlaka deviri 1500 devir üstünde tutuyorum.
klima kullanmıyorum.
küçük bayırları çıkarken aracın hız düşürmesine izin veriyorum, gaza daha fazla basmıyorum. ve bayırda 6. vitesden düşecek kadar uzun ise çok az hız alıp çok yüklenmeden aracın yavaşça hız kaybetmesini izliyorum. eğer tork biterse , yani 1400 dd ya motor hızı düşerse 5.vitese geçiyorum.
yollarımız ( şenkaya - erzurum arası ) çok kaliteli olmadığı için içeridekileri sarsmamak adına bazen 70 ile gittiğim oluyor. ama 90 km/h hızı geçmiyorum.

aracım ile şehir içinde ( 2 km git , 2km gel , markete git gel ) yaklaşık 10 litre benzin yakıyorum.

arabada tek başına isem ortalamam genelde 6 litre oluyor. basarsam bile alışkanlık olmuş , bayır yukarı hız kaybedecek şekilde basıyorum. araba aşağı doğru giderken hız alıyorum. yani torku çok tasarruflu kullanıyorum.

kırmızı ışıkta durmamak gibi bir huyum var. nasıl  ? ışığa önceden bakarım , yeşil yandığında geçmek için olabildiğince hızımı azaltırım ve yeşil yanıncada 3 veya 4. vitesden hızlanmaya başlarım. duracaksamda mümkün oldukça frene basmam veya çok az basarak dururum ki gaza daha az basayım.

klimayı bayır aşağı inerken kullanırım. arabanın potansiyelinden içeriyi soğuturum sonra sırası ile iç sirkülasyonu kapatırım, yönlendirmeyi öne veririm ve fan açarım..

benzini mutlaka bilindik yerden alırım.

her zaman ağır bir vasıta sürer gibi vites değiştiririm, acele etmem düşük devirde gaza az basarak hızlanırım. trafiğin akışına göre gazdan ayağımı çekerek yavaşlarım. kilometrelerce öncesini tahmin ederek yol alırım.

aracın drive green puanı için çalışırım. oradaki her çubuğun en üstte olması için kendimce oyun oynayarak uzun yolda vakit geçiririm. bayır ve viraj hesabı yaparım. bayırda ne kadar hız kaybedeceğimi ve gaz konumunu tahmin etmeye çalışırım ve virajlarda ise yormadan en hızlı şekilde nasıl dönerim onu hesaplarım. ki bir daha hızlanmak için enerji harcamayayım.

park ederken hiç manevra yapmam. arabayı getirir evin önüne öylece koyarım. o da hemen stop eder zaten ..

arabada anlık tüketim , hız ekranı ve yağ sıcaklığı ekranı ile yola giderim.

arabaya fazladan ağarlık almam. varsa hemen eve bırakırım. benzini bile ağırlıktan saydığım için genelde yarım depo civarında yakıt koyarıım.

yeterince sabrınız varsa yakıtı 4.0 litre civarına düşürebilirsiniz. ( uzun yolda )

yeterince sabrınız varsa benzinde 70 litre depo ile 1000 km yolu aşmak mümkün.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdem T.;641510
Benzinli motorla nasıl 1000 kilometre gidebiliyorsunuz ki? Benim araçta mı anormal bir durum var?

Bir kez olsun 750 kilometreyi görmedim 1.2 TSI motorda. Üstelik hiç de agresif kullanmam.

hocam şehir içi kısa mesafelerde görmek mümkün değil zaten. şehir dışı ya da her gün açık trafikte biraz uzun mesafe yol gidiyorsanız o zaman tüketim çok düşüyor.

şehir içi benim de 600 km civarı oluyor. şehir dışı kullanımda 900 km görüyorum tam depoyla.

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdem T.;641510

Hocam trabzonda göremezsin sen :)
ben de trabzonluyum görebileceğin düz yol sadece sahilden bir ilçeye giderken. sen 600lt görüyorsan allah bin bereket versin işin zor trabzonda :D:D

Çevrimdışı sonadanalı

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
artık arabaların ne yaktığı hesaplanırken "lt'de kaç kuruş yakıyor" tabiri bence sürekli artan/güncellenen benzin fiyatları yüzünden güncelliğini kaybeden yanlış tabir oluyor, 1 depo benzinle (depo miktarı da belirtilerek) kaç km yol aldığını belirterek arabayı inceleyenlere/almak isteyen ve kıyas yapanlara daha doğru bilgi vermiş oluruz.

Çevrimdışı Batuhn1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
En fazla 820 gördüm fazlası için çok dikkatli kullanmak gerekir sanırım

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hanifi kardeşin dediği gibi depo demek ne kadar doğru? Çünkü, 45lt, 50lt, 55lt, 60lt. vs. hacimlerde depoya sahip olan arabalar var. Benzin var, dizel var, lpg vs var. Dolaysıyla esas olan dünya standardı hangi yakıtla 100 km/lt de tüketim ortalamasıdır!

Çevrimdışı sonadanalı

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
fabia 3 konu başlığında yazıldığına (demek ki depo 45 lt) ve BENZİN olarak da belirtildiğine göre?..

Çevrimdışı sonadanalı

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;641645
Hanifi kardeşin dediği gibi depo demek ne kadar doğru? Çünkü, 45lt, 50lt, 55lt, 60lt. vs. hacimlerde depoya sahip olan arabalar var. Benzin var, dizel var, lpg vs var. Dolaysıyla esas olan dünya standardı hangi yakıtla 100 km/lt de tüketim ortalamasıdır!

fabia 3 konu başlığında yazıldığına (demek ki depo 45 lt) ve BENZİN olarak da belirtildiğine göre?..

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sonadanalı;641668

Doğrudur fakat konu biraz genele kaydığından "depo" esaslı bir tüketim ölçü olmaz dedim.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 tsi 110 beygir ile max 960 km gördüm geçen yıl samsun dan antalya ya giderken. Hız limiti 105-110 da idi

Çevrimdışı yusuf28

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
U bayramda  istanbul giresun sebinkarahisar- gorele-trabzon akcaabat-sevinkarashir-istanbul 2600 km toplam 980 tl ne dersiniz sabit hiz 120 araba sa 4 kisiyiz bagaj silme dolu :)