škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.0 Tsi - Diferansiyel Uğultusuna Benzer Ses

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gwnakt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar.
Henüz 1.000 km'de 1 aylık 1.0 tsi dsg aracım var. Aracı aldığımdan beri 2200 devir altında ve hem gaza basarken hem de ayak gazdan çekildiğinde bir uğultu sesi geliyor. Otobüsler motor freni yaparken duyulan diferansiyel uğultusuna benzer bir uğultu tam olarak. Turbodan geldiğini ya da düşük devir yüksek vites kombinasyonunda gelen hafif titreme ve uğultu şeklindeki düşük kompresyon sesi olduğunu sanmıyorum. Zira o ses de geliyor, ayırt edebiliyorum ve normal olduğunu da biliyorum.

Aracından benzeri bir ses gelen var mı? Servise sormadan sizlere de danışmak istedim. Zira servise sorduğumda sıfır araçta normaldir, zamanla geçer, bir şey yok hepsinden aynı ses geliyor, turbo hava tahliye sesidir o, aracın yalıtımı Octavia, Superb gibi C ve D segmenti araçlara göre daha zayıf ondan duyuyorsunuzdur gibi cevaplar alacağımı tahmin ediyorum. Bu gibi durumlarda servislerin genel yaklaşım eğilimini tecrübelerime binaen biliyorum. Vites geçişlerinde sorun yok ve araç normal olarak yürüyorsa onlar için sorun yok demek anlamına geliyor genelde. İstisnalar kaideyi bozmamakla birlikte tabi.

Bu arada, arkadaşımın 1.2 tsi Octavia'sı ile hunharca kullanılan 1.4 tsi Jetta şirket araçlarımızda böyle bir ses tecrübe edilmiyor.

Fikir, görüş ve paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı ismail91

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Ben de 1.0 TSI sahibiyim. Henüz 2 ay oldu alalı. Bahsettiğiniz düşük devir yüksek vites senaryosunda gerçekleşen hafif titreme ve uğultu sizin de belirttiğiniz üzere normal ve bende de mevcut. Zaten o senaryoda ayağı gazdan çektiğiniz anda uğultu kesiliyor. Sizin bahsettiğiniz durum benim aracımda yok. Istanbul'da nereden aldınız bilmiyorum ancak burada belirttiğiniz gibi detaylı bir açıklama yaparsanız belki servisten daha çok ilgi görebilirsiniz. Çok bilgili olmadığınızı düşünündükleri anda bunlar normal deyip geçebiliyorlar, haklısınız. Umarım en kısa sürede çözüme ulaşırsınız.