škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.0 TSI Fabia vs. 1.5 Yaris

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aixtron

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba, yeni bir araba alma arifesindeyim. 4 yıldır kullandığım fabia choice'imi satma kararı aldım. Saolsun beni hiç üzmedi küçük küçük akslikler olsada. Yeni araba almamda ki en büyük etken otomatik vitese geçiş yapmak. Malum dsg'nin sorunları en aza indirgense de kafamda soru işareti. Toyota'nın cvt sanzımanından da herhangi bir sorun işitmedim yada ben duymadım en azından. Tabiki birde ikinci elde toyota üstünlüğü. Yalnız beni fabia'ya iten sebep ise donanımsal üstünlükler. Choice gibi dolu bir arabadan inip yaris gibi donanımı neredeyse yok denecek arabaya binmek beni biraz endişelendiriyor? Önerilerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı Ceycey1103

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kesinlikle fabia,Dsg sorunu yaşayan hiç fabia duymadım ben.Ayrıca yaristen çok daha kaliteli ve performanslı bir araç fabia.

Çevrimdışı Aixtron

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ceycey1103;623306
Kesinlikle fabia,Dsg sorunu yaşayan hiç fabia duymadım ben.Ayrıca yaristen çok daha kaliteli ve performanslı bir araç fabia.

Tesekkürler hocam bilgi için. Örneğin fabia'ların boyalarının kalitesi olduğunu söylüyorlar. Alırken birçok kişi kaplama yaptırıyormuş.
Biraz daha üstünlüklerini açar mısınız verilerle.

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
valla şu anda fabiadan üstün bu fiyata yok.
hatta arkadaşlara smartlink ekran mirrorlink android auto ios car filan açık geliyor dediğimde şaşırıyorlar. kendilerinden 1000 tl filan isteniyor.

tam donanıma sahip segmentin en iyisi.

bu arada ikinci el konusuna takılmayın, toyota reno vs takılan nesil artık çok yaşlı ve yeni nesil skodanın seatın vs farkında.

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İstisnalar hariç dsg nin arıza yaptığını ben pek duymadım. Belki de 5 6 tane dsg li aracım oldu hiç sorun yaşamadım

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben ilk defa araba kullanıyorum ve ilk arabam DSG otomatik.

bunun bir sırası var dururken vs onlara dikkat edince sorun olmuyormuş. ben de kendimi ona alıştırdım hep öyle kullanıyorum. bakalım ne zman sıkıntı yaşayacağım. umarım yaşamam tabi :)

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam toyota mı kaldı artık? hala kaç yıl önceki motorlar kullanılıyor. cvt dediğiniz de aşırı sinir bozucu bir şanzıman. en son yeni honda civic'te gördüm, daral geldi kendimi kesecektim devir göstergesini izlerken.

ben açıkçası tsi-dsg ortaklığından daha cazip bir seçenek göremiyorum. (premiumlar hariç)

iç hacim önemliyse yeni ibiza'yı da düşünebilirsiniz.

Çevrimdışı Aixtron

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;623328
hocam toyota mı kaldı artık? hala kaç yıl önceki motorlar kullanılıyor. cvt dediğiniz de aşırı sinir bozucu bir şanzıman. en son yeni honda civic'te gördüm, daral geldi kendimi kesecektim devir göstergesini izlerken.

ben açıkçası tsi-dsg ortaklığından daha cazip bir seçenek göremiyorum. (premiumlar hariç)

iç hacim önemliyse yeni ibiza'yı da düşünebilirsiniz.

Hocam yanlış bilmiyorsam toyotaların 1.5 MT motor yeni nesil motorları, önümüzdeki yıllarda muhtemelen auris ve corolloda bu motorları göreceğiz. Aynı motoru mazda üretiyor. 1.0 motor'un ömrü tartışılıyor çoğu forumda. O kadar beygire 3 silindir motorun ömrünü azaltır diyenleri görüyoruz. Malum yağ yakma cabası zaten. Vergi parasından yırtayım derken yağ parasına gömülmekte insanı baya yoruyor. Bununla beraber EPC ve Motor arıza lambası ayrı bir karın ağrısı yapıyor insanda.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haytimda 2 kere otomatik toyota kullandim biri Auris digeriCorolla, sanki yanimda bir dayi oturuyormuş da dolmuşcular gibi ara gaz vererek benim yerime vites degistiriyormuş gibi olmuştu. Lan vites degistirirken araci yavaşlatan şanziman mi olur?. Manual alacam diyorsan git Auris al derim ama manual de olsa otomat da olsa Yarise para verilmez. 3 sebepten öturu verilmez;
1. Ceviz kadar araba arkasi neredeyse yok. Kabin içi ferah degil
2. Jazz gibi, önden kazalarinda aractan cikamiyon direk ön blok uzerine biniyor sıkışıyorsun çunku Motor blogunun kaputtaki mesafesi cok yakin. Boyle cok vaka var.
3. Yaris kendi sinifinin yolda en çok birakan aracidir. Otomat veya Manual bilgim yok ama Yaris kadar bu sinifta yolda kalan araç yoktur.

Neden Fabia alinir;

1. DSG çok basarili Fabiada
2. Donanim
3. VAG grubu hocam. Teknolojiye bindigini hissediyor insan.
4. İkinci elde satmak icin araç alinmaz, binilecek sinifinin en konforlu ferah ve atik araci.
5. Beyaz renk ya da Bej renk alirsan boyadan hic sorunun olmaz. Parlak acik renkler veya Mat koyu renkler sorun yaşatabilir onlardna uzak durman yeterli.
6. Gaza basinca arac gidiyor ya, toyota ve Opel gibi hantal motorlari ve şanzimani yok. Toyota da verdigin vergiyi vermezsin, senede 1lt yag ki illa her motor yapacak diye birsey yok onu alacan koyacan kaç kuruş yagin litresi?. Vergide 300-500tl fark var ki yakitta bir okadar fakrediyor.
7. Şekil şemal, goz var nizam var bi Yarise bak bi Fabiaya. Cok kadinsi bir arac Yaris. Ha desen ki Eşim icin aliyorum, hak veririm kadinlarin maalesef ucube araçlari sevme gibi ozellikleri var Micra gibi Ford Ka gibi Juke gibi nerde kurbagaya benzer araba var onlari seviyorlar.

Toyota alacaksan Auristen onun da 1.6sindan asagiya binmeyeceksin ki Konfor yaşayacaksin. Zaten Toyota da sadece konfor ve eskiden gelen bir Toyota aşiklii beklentin olacak. Yoksa Toyota binilecek araç degil. 2016 Auris ve Corollalara bak. O konsol nedir oyle çift hatli radyolu TV li Kamasonik cep telefonlari gibi igrenç tus takimi yampiri yampiri dokunmatik ekranlar vs. Zamaninda cok araştirdim hatta Aurisin kitisindan döndum ama iyiki Fabia almişim diyorum. Hyundai i20 sahane diye bana artistlenen arkadaşlarim bile biz eşşekmişiz almisiz dediler Fabia binince. Cam tavana tav olmuşlar almişlar 4 vitesli hyundaileri övunuyorlardi:)). Sanarsin Vecihi gibi semayi izleyecekler sürekli:).

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION] yaris cvt almaya karar vermiş ve son anda rapid sedan tdi dsg aldım (10 ay oldu) yarisle ilgili tavsiyenize katılıyorum
Cvt nin motoru aşırı devirlendirmesine rağmen yarisi arkadan birisi gitmemesi için tutuyor gibiydi (test sürüşünden izlenimim) eski clio tork k. şanzımanıda kullanmış biri olarak en konforlu sürüşün dsg de olduğunu düşünüyorum

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Aixtron;623336
Hocam yanlış bilmiyorsam toyotaların 1.5 MT motor yeni nesil motorları, önümüzdeki yıllarda muhtemelen auris ve corolloda bu motorları göreceğiz. Aynı motoru mazda üretiyor. 1.0 motor'un ömrü tartışılıyor çoğu forumda. O kadar beygire 3 silindir motorun ömrünü azaltır diyenleri görüyoruz. Malum yağ yakma cabası zaten. Vergi parasından yırtayım derken yağ parasına gömülmekte insanı baya yoruyor. Bununla beraber EPC ve Motor arıza lambası ayrı bir karın ağrısı yapıyor insanda.

hocam 1.5 mt motor performans ve yakit verileri konusunda tsi'in yine gerisinde. ayni motor hacminde 150 beygir veriyor tsi, ki torktan bahsetmiyorum bile.

bak soyle soyleyeyim, illa fabia al demiyorum ama toyota alma. o toyota saglamdir geyikleri 99 yilinda kaldi. gercekten hem ic hacim, hem ic tasarim, hem motor, hem sanziman hepsi felaket.

yag yakma gibi bir sorun da yok ayrica. 10 bin km'de 1 litre yag yaksa bile bakima denk geliyor zaten. cebinizden ekstra cikan bir sey olmayacak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Aixtron

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Uzun zaman fabia kullanıcı olmamında etkisiyle sanırım fabia III bizi ikna etti. Kısa zamanda şipariş vermeyi planlıyorum. Fakat aklımda sorular var? özellikle koltuklar, göğüs, renk ve jant. Bunları kendim seçmek istiyorum. İnceleyen arkadaşlar bu konuda fikir verebilir mi?

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Aixtron;623530
Uzun zaman fabia kullanıcı olmamında etkisiyle sanırım fabia III bizi ikna etti. Kısa zamanda şipariş vermeyi planlıyorum. Fakat aklımda sorular var? özellikle koltuklar, göğüs, renk ve jant. Bunları kendim seçmek istiyorum. İnceleyen arkadaşlar bu konuda fikir verebilir mi?

-Koltuklar "Siyah Kabin". Nedeni üzerine bir şey döküldüğü ya da kirlendiği zaman göstermiyor. Bej olduğu zaman ayak izi bile belli oluyor. Bir de Fabia'ya Bej seçeneğini çok zayıf vermişler. 2-3 ufak parça bej, diğer yerler siyah.

-Göğüs "Mat Dekor". Ben bu konsol seçeneğini çok beğenmiştim, ama sipariş veren ilk kişiymişim. Genelde koyu ya da açık dekor "fırçalı" konsol seçeneği ile geliyormuş ülkemize. Basket Mat dekor siparişi veren de hiç görmedim gerçekten. Mat Dekor konsolda Monte Carlo'ya benziyor :)

-Renk "Yarış Mavi ve Rio Kırmızı"sını çok beğeniyordum. Ben de sipariş verirken mavi verecektim, ancak son anda vazgeçtim. Sürekli bakım istiyor, ve çizik vb. durumlarda sırıtıyor. O yüzden kendi aracımda "Lazer Beyaz"ı tercih ettim :D

-Jant da üzerinde gelen 15" çok iyi. Hem lastik bulmanız çok kolay, hem de inanılmaz konforu etkiliyor. Bulduğunuz lastik de 16" ve 17"'e göre baya uygun oluyor.

Sipariş verecekseniz en az 100 günü gözden çıkarmanız lazım bunu da belirteyim. Aracın Boleslav fabrikada üretim hattına alınması, Çekya'dan Almanya limana nakli, Gebze'ye varışı, Gümrük işlemlerinin tamamlanması ve bayiye sevki en az 100 gün sürüyor. Bu arada zam ya da vergi gelirse yansıtabilirler aklınızda bulunsun :)
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2017, 15:09:01 Gönderen: Bilgic »

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Aixtron;623530

hocam ben de kendi görüşlerimi yazayım.

- koltukları kir göstermemesi için koyu renkli alın, ön koltukları spor koltuk alırsanız yanal destekleri sizi daha iyi saracağından sürüş konforunuz artacaktır. ben 2. el almasaydım kesinlikle bu seçeneği ekletirdim.

- göğüs kısmı bende koyu gri fırçalanmış alüminyum görünümünde ve hoşuma gidiyor. hem içerdeki siyahlığı biraz kırıyor hem de çok açık renk olmadığı için sırıtmıyor.

- benim aracım yarış mavisi, gerçekten güzel gözüküyor ancak çizikler kabak gizi gözüküyor. ama şu an alsam yine aynı renk ya da rio kırmızısı alırdım.

- jantlar bende 15". buna rağmen aracın süspansiyonları biraz sert kalıyor ama güzergahınızda engebeli ya da kaldırım taşlı yol yoksa gayet konforlu. seçme şansım olsa görünümü seçip 16" jant alırdım. 17" bizim lastik boyutları için fazla büyük zaten. yanak aşırı ince kalıyor.

toplamak gerekirse:

- spor koltuk ve koyu renk döşeme
- koyu gri detaylar
- yarış mavisi ya da rio kırmızısı
- 16" jant