škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1 ayda bu kadar lastik basınç iner mi ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;538289
sübapların belli dönemlerde değişmesi gerekir sübabı sağa sola hafifçe eğdiğinizde dip kısmında çatlaklar oluşmuş ise değişme zamanı gelmiştir.artık elastikiyetini yitirmiştir. yenilediğinizde sakın çin malı sübap almayın.

her hava cihazı standard kalibrasyonda olmayabilir. onun için bir iki yerden kontrol edilmesi iyi olacaktır.

soğukta hava daralır sıcakta genleşir. lastik içindeki hava genleşmişse 4-5 bar yukarılara kadar çıkabilir. uzun süre kullanılmayan ve beton veya kar buz üzerinde duran arabaların havaları iner. uzun ve süratli yol yapan arabaların hava barı yükselir. bu esnadaki hava kontrolü yanıltıcı olabilir.

lastikleri şişirme sırasında arabanın fazla kullanılmaması ve içinde yük olmaması sağlıklı netice verir.

jantlarda eğilme olması hava kaçağına neden olabilir.aynı şekilde jant ile lastik arasına girebilecek sert bir cisimde lastiğin kenarını eğebilir. jant sağlam olsa da lastikteki hasar hava kaçağı yapabilir.

ayda arabanın kullanımına göre 1-2 bar düşme normaldir. bu dört tekerde eşit oranda olur.
Elinize sağlık sağolasın :)

Çevrimdışı trolley

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen gün aynısı benim başıma geldi. Araç normalde kapalı otoparkta, haliyle bulunduğu yerin sıcaklığı dışarıya göre fazla.

Son bir kaç gün içinde havalar birden soğudu. Bende yola çıkmıştım otoyolda ilerlerken birden lastik basınç arızası ışığı yandı, ekrandan baktım lastik basıncında azalma var diyordu.

Aslında ekranda 4 lastiğin birden indiğini gösteriyormuş. Bende tüm lastikleri ayrı ayrı gösterebildiğini bilmiyordum ekranın, dedim herhalde lastiklerden biri patladı :)

Yakıt istasyonuna çektim aracı bastım havayı, araca bindim baktım değişiklik yok, arıza ışığı ve ekrandaki uyarı duruyordu. Sonrasında, bu sıcak soğuk muhabbetinden oldu diye düşündüm ve set ettim yeni basınç değerlerini. Ardından düzeldi.

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Abiler 185/60 R15 lastiklerin havası hem konfor hem de verimlilik için 31psi (2,1 bar) olmalı. Ben burada yazılanlar üzerine 32psi denedim (ki açıkçası aracın depo kapağında yazan 2,4 bar neredeyse 35 psi eder!) ama bence (hislerime göre yani) fazla. Bence 2,1 bar yani 31psi iyidir.

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konfor istiyorsanız 2.1 iyi ama ekonomik olsun biraz da basınca çabuk toparlansın istiyorsanız 2.4 iyi.artık havalar soğuyor 2.4 bar çok sayılmaz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Alcanzar;539409
Abiler 185/60 R15 lastiklerin havası hem konfor hem de verimlilik için 31psi (2,1 bar) olmalı. Ben burada yazılanlar üzerine 32psi denedim (ki açıkçası aracın depo kapağında yazan 2,4 bar neredeyse 35 psi eder!) ama bence (hislerime göre yani) fazla. Bence 2,1 bar yani 31psi iyidir.

Hocam 31 ps de araba yürmüyor 34 e çekiyorum bastın mı gidiyor ama 90 ve 110 beygir modeller yapsında bizim gibi 1 motor 75 beygirlere önermiyorum yaz kış 34. Zaten 1 hafta geçiyo 28 e düşüyo hepsi araba uyarıda vermiyo anlamadım ya çok saçma

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;539430
Hocam 31 ps de araba yürmüyor 34 e çekiyorum bastın mı gidiyor ama 90 ve 110 beygir modeller yapsında bizim gibi 1 motor 75 beygirlere önermiyorum yaz kış 34. Zaten 1 hafta geçiyo 28 e düşüyo hepsi araba uyarıda vermiyo anlamadım ya çok saçma

Üstat aracınız kaç km de? Arabada orijinal jantı mı var yoka replika jant mı aldınız? TPMS mantıken lastiklerden birisi farklı indiğinde uyarı verir. Hepsi aynı basınçta olunca uyarı vermez. Ancak bir hafta da lastik basıncının düşmesi anormal bence. Daha önce yaşadığıma dayanarak söylüyorum Çin malı jantlarda göbek bozuklukları veya açıklıklar sebebiyle engel olunamayan kaçırmalar oluşuyor.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç 2681 km her şey orjinal yaşadığım yer şu an bolu.

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Daha evvel sıcak lastikte hava basma veya kalibrasyonu bozuk bir alet olasılıkları aklıma geliyor. Bir lastikçiye uğrayıp oraya yaptırmakta ve bir hafta sonra yine aynı yere baktırmakta fayda var gibi.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Zaten aynı alette kontrol yaptım ama lastikçide kontrol yaptırmayı düşünüyorum . Havası inik olduğu halde performans çok düşmese takmayacam kafaya ama lastikler şişirince araba çok değişiyor her hafta performans kaybı yaşamakta sıkıcı bi durum

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
215/40/17 lerime 32 basarken havaların soğuması ile birlikte önlere 35, arkalara 34 basmaya başladım. Bende de sağ arka lastik 3 ila 4 hafta aralıgında uyarı veriyor ve kontrol ettiğimde 22 yada 24 psi ya düşmüş oluyor. Görsel olarak ve elle dokunarak yaptıgım kontrollerde bir sorun bulamadım. Muhtemelen jantta üretim hatası yada subapta çatlak olabilir diye düşünüyorum. 10 Kasımda kışlıklarımı takarken sağ arkayı kontrol ettireceğim. Belki yaza tüm subapları değiştiririm. Hepinize güvenli yolculuklar dilerim.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MATADOR;539604
215/40/17 lerime 32 basarken havaların soğuması ile birlikte önlere 35, arkalara 34 basmaya başladım. Bende de sağ arka lastik 3 ila 4 hafta aralıgında uyarı veriyor ve kontrol ettiğimde 22 yada 24 psi ya düşmüş oluyor. Görsel olarak ve elle dokunarak yaptıgım kontrollerde bir sorun bulamadım. Muhtemelen jantta üretim hatası yada subapta çatlak olabilir diye düşünüyorum. 10 Kasımda kışlıklarımı takarken sağ arkayı kontrol ettireceğim. Belki yaza tüm subapları değiştiririm. Hepinize güvenli yolculuklar dilerim.
Bende de benzer durum vardı. 2 kere lastiklere hava bastırıp denedim ve en sonunda uyarı verdikten sonra da bastırmadan devam ettim. Neticede lastiğe çivi girdiğini tespit ettik. Diğer şüphelendiğimiz noktalar sizin de tespit ettiğiniz gibi jant-lastik birleşim yerleri ve sübap idi.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam benimde sağ lastiğe çivi girdi o zaman adam gibi uyarı verdi. Ama bu bildğin düşüyo ya . Servise götürcem zaten upuzun liste yapacam sıfır araba alıpta karşıma çıkanlar diye tebrik edecem onları

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben dijital ölçüm aleti kullanıyorum 2-3 haftada bir kontrol ediyorum genelde aynı oluyor ama hava değişiminde fark oluyor. yazın hangi basıncı kullanıyorsam kışın yine aynı değeri ayarlıyorum, hava soğuk diye fazla basmıyorum zaten ayarlamış olduğum basınç o günkü hava koşullarına göre

http://www.hepsiburada.com/ara?q=lastik%20hava%20sati&filtre=[{%22id%22:%22actual_price%22,%22values%22:[%2225.0%3Cactual_price%3C50.0%22]}]