škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

denge kontrol ve eksoz kontrol sistemi hatası, 2012 1.6 tdi superb

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hosukoglu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhabalar bugun öğleden sonra işten eve gitmek için aracıma bindiğimde

kontağı açınca normalde 1 sn kadar yanıp sonra sönen rezistans lambası söndükten sonra göz kırpmaya başladı

marşa basınca araç problemsiz çalıştı ancak sarı rezistans lambasına esc ve lastik monitörü lambaları ve bir süre sonra eksoz sistemi kontrol lambası eklendi.

servise kadar sorunsuz bir şekilde gittim (gaziantepte yaşıyorum parlara götürdüm 5km kadar mesafedeydim) ne çekişte bir sorun yaşadım ne de kayma falan gibi bir sorun oldu.

aracı servise verdim saat 17:30 gibi aradılar hava kütle ölçer (maf , mass flow meter) denen parçanın bozulduğunu söylediler. değişmek için 750 tl gibi bir ücret istediler. esc arızasını sorunca o da onunla alakalı gibi bir cevap geldi. usta ile doğrudan görüşemedim müşteri temsilcisinin bu noktada geçiştirdiği kanaatindeyin

şimdi sorum şu parça hakkında biraz araştırma yaptım bu parça bozukken motorun düzgün çalışması pek mümkün görünmüyor, oysa benim aracın motoru lamba yanıkken bile düzgün çalışıyordu rölanti titremesi yada gazı yiyememe gibi bir sorun yoktu.

kafama takılan ikinci konuysa esc frenlerle abs sensörüyle felan alakalı bir sistem ateşleme sistemi ile alakası yok dolayısıyla ben o arızayı maf ile bir türlü bağdaştıramıyorum

tüm bu sebeplerden dolayı başka bir arıza olduğu belki de bir yerlerde bir kablonun kopmuştur belkide fare falan yemiştir kanaatindeyim araç şu anda serviste yarın maf ı değişecekler belki de şimdiden değişmişlerdir.

bu konuda fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim, servisin boşu boşuna mafı değişeceğini sonra da hata yapmışız yanlışlıkta değiştik dememek için mafı değiştik yetmedi bir de şu arıza varmış felan diyecekleri kanaatindeyim.

iyi günler dilerim.
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2016, 20:37:25 Gönderen: hosukoglu »