škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

A7 Frene basınca gıcırdama

oceanix · 90 · 23079

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oceanix

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.2 TSI Optimal DSG sahibiyim. Henüz 1100 km de. Aracım genel olarak güzel. Tabii bazı sorunlar can sıkıyor. Hatta bu sorunlar önceki aracım dobloda dahi olmayınca daha çok canımı sıkıyor.

Rüzgar sesini filan geçtim. Onu kabullendik. Sorun şu :

Aracı park ederken frene basınca aşırı bir gıcırdama sesi geliyor. Öyle fren balatası ötme sesi değil. Bildiğin iki metalin veya ıslak kauçuğun metale sürttüğünde çıkan sesten. Hem de çok şiddetli. Yüksek hızlarda hiç duymadım. Ya ısınınca kayboluyor ya da ben duymuyorum. Ama çok yavaş hızlarda direk kulağıma geliyor. Hatta geçen hanım park ederken dinledim. Yoldan bildiğin at arabası geçiyor yahu. Aynı ses "gıcır gacur" Daha çok arkadan geliyor gibi geldi.

Gerçi Ptesi servise gideceğim ama merak ettim. Böyle bir sorun yaşayan var mı? Çözümü var mı?. Yoksa bu sesle de mi yaşamaya alışacağız :)

Çevrimdışı Onur5261

• kıde
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: oceanix;479519
1.2 TSI Optimal DSG sahibiyim. Henüz 1100 km de. Aracım genel olarak güzel. Tabii bazı sorunlar can sıkıyor. Hatta bu sorunlar önceki aracım dobloda dahi olmayınca daha çok canımı sıkıyor.

Aracı park ederken frene basınca aşırı bir gıcırdama sesi geliyor. Öyle fren balatası ötme sesi değil. Bildiğin iki metalin veya ıslak kauçuğun metale sürttüğünde çıkan sesten. Hem de çok şiddetli. Yüksek hızlarda hiç duymadım. Ya ısınınca kayboluyor ya da ben duymuyorum. Ama çok yavaş hızlarda direk kulağıma geliyor. Hatta geçen hanım park ederken dinledim. Yoldan bildiğin at arabası geçiyor yahu. Aynı ses "gıcır gacur" Daha çok arkadan geliyor gibi geldi.

Gerçi Ptesi servise gideceğim ama merak ettim. Böyle bir sorun yaşayan var mı? Çözümü var mı?. Yoksa bu sesle de mi yaşamaya alışacağız :)

Aynı ses bendede var ve sanırım bütün octavıalarda da var. Ve bununla yaşamaya alışacağız galiba.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
A5 octiler de yok 2005 model acimda yok.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı fkoz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Depodan geliyor, dalgakıranın kısa olmasından kaynaklı.

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yok yok arkadasın dediği o değil genellikle garrrtttt gırrrrtt gibi bir ses eşleştirmek gerekirse :)

Çevrimdışı Özhan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Park esnasında veya frene basılı olarak bekledikten sonra tekrar  harekete geçmek için freni bıraktıktan sonra; "hill holder" yani aracın,  yokuşun yönüne göre ileri yada geriye doğru kaçmasını engellemek için  bulunan sistem devreye giriyor. Aracın arka fren kumpasları eğim  doğrultusunda hareket etmeye çalışan diski sıkıştırıyor. Bu sırada birde  direksiyon hareketleri oluyorsa birbirine temas halinde olan fren diski  ile fren kumpasları arasında sürtünmeden dolayı bu ses geliyor. Durumu  teyit etmek isteyenler vites boşta ve yokuştayken el frenini çekerek  aynı sesin, aynı çalışma prensibinden ötürü olduğunu görebilirler.  
Araçlarınıza  sürekli olumsuzluk sebebi, vebalı gibi davranmaktan vazgeçin bence. Bu  sese sebep olan sistem harika çalışıyor. Önceki aracınızla yada  başkasının aracıyla kıyaslama yaparken benzer özelliği sunabilen araçla  bu iki sistemi kıyaslayın normal olduğunu ve hatta octavia'daki  donanımın daha profesyonel çalıştığını göreceksiniz. Bu paraya  alabileceğimiz en dolu, en yakışıklı, en mantıklı ve en kaliteli aracı  aldık içiniz rahat olsun.

Çevrimdışı oceanix

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Özhan;479635
Park esnasında veya frene basılı olarak bekledikten sonra tekrar  harekete geçmek için freni bıraktıktan sonra; "hill holder" yani aracın,  yokuşun yönüne göre ileri yada geriye doğru kaçmasını engellemek için  bulunan sistem devreye giriyor. Aracın arka fren kumpasları eğim  doğrultusunda hareket etmeye çalışan diski sıkıştırıyor. Bu sırada birde  direksiyon hareketleri oluyorsa birbirine temas halinde olan fren diski  ile fren kumpasları arasında sürtünmeden dolayı bu ses geliyor. Durumu  teyit etmek isteyenler vites boşta ve yokuştayken el frenini çekerek  aynı sesin, aynı çalışma prensibinden ötürü olduğunu görebilirler.  
Araçlarınıza  sürekli olumsuzluk sebebi, vebalı gibi davranmaktan vazgeçin bence. Bu  sese sebep olan sistem harika çalışıyor. Önceki aracınızla yada  başkasının aracıyla kıyaslama yaparken benzer özelliği sunabilen araçla  bu iki sistemi kıyaslayın normal olduğunu ve hatta octavia'daki  donanımın daha profesyonel çalıştığını göreceksiniz. Bu paraya  alabileceğimiz en dolu, en yakışıklı, en mantıklı ve en kaliteli aracı  aldık içiniz rahat olsun.

Tüm arkadaşlara cevapları için teşekkür ederim. Özhan bey;
Hillholder sesini biliyorum. Evet şikeyetime sebep olan sese benzer bir ses. Fakat bahsettiğim bu değil. Önceki aracım doblo da da hillholder vardı. Evet eğimli yerlerde hillholder kaynaklı benzer ancak daha düşük seviyeli bir ses mevcuttu.

Bendeki sorun ise evimin önündeki hemen hemen 0 eğimli yolda frene basınca gelen ses. Ve çok şiddetli, (şiddetini ölçme unsurum, yanımdaki insanların bu ses ne diye sormasıdır, Zira herkesin duyduğu bir ses). Eğer hillholder 0 eğimli yolda da çalışıyorsa bu sesi yapabilir. Ama içinde eğim sensörü olsa gerek. Dolayısı ile bu sesi düz yolda yapmaması gerek. En azıdan dobloda öyleydi.

Evet octavia yı seviyorum. Bu sınıfta hatta Clio 1.2 benzinli EDC ye istenen 53000 TL yi duyduktan sonra, bugünün piyasasında alınabilecek en mantıklı ve en güzel araba. Ama o kadar parayı verdikten sonra at arabası gibi gacırdamasını istememek ve bundan rahatsız olmak hakkım sanırım. Çünkü "hillholderi olan" bir sürü araç kullandım ve hiçbirinde bu ses ya yoktu ya da çok az vardı. Neyse ptesi bir servis ziyareti yapacağım. "Abi bu normal" harici bir şey söylenirse buradan yazarım...

İyi geceler..

Çevrimdışı FLAYMAN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: oceanix;479519

hocam bendede aynı sorun var gibiydi ama bende tam frene basıyosun ayağını frenden kaldırıyosun ses var gıcırtı geliyor kavramadan çıktı garantiden değiştirildi ama yine ara ara çıkıyordu geçen 30.000 servise götürdüm balataların oaraya hava tuttular denicez tekrar

Çevrimdışı oceanix

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FLAYMAN;479665
hocam bendede aynı sorun var gibiydi ama bende tam frene basıyosun ayağını frenden kaldırıyosun ses var gıcırtı geliyor kavramadan çıktı garantiden değiştirildi ama yine ara ara çıkıyordu geçen 30.000 servise götürdüm balataların oaraya hava tuttular denicez tekrar

Levent Bey; eğer sizin dediğiniz gibi kavramadan çıkarsa iyice canım sıkılacak. Araç daha 1400 km. de. Bakalım Ptesi servis ne diyecek....

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar; Bu hususa çok kafanızı takmayın.
Fren, balata/disk gerginlikten oluşan sestir bu. Bazı marka araçlarda çok daha belirgin duyuluyor. Bazılarında daha az, ancak bir çoğunda var bu ses.
Genelde fren basılı olunca, aracın fiziksel esnemelerinden ve ya yüklenmelerinden, fren balata arasında bir gerginlik oluşur. Bu gerginliğe istinaden, bu sesler duyulur. Hill-Holder de fren aracılığıyla arabayı durdurduğu için, aynı ses duyulur.
Servise sorarsanız, normaldir diyeceklerdir.

Çevrimdışı gokalq

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Beyefendinin dediği ses benim aracımda da var karyola gıcırtısının aynısı yada çekyat esnediğinde çıkan ses öyle az buz bir ses değil.. kapalı alan açık alanda herkesin size dönüp bakmasına neden olan bir ses bu yanlız ısındıktan sonra yada araç biraz hareket ettikten sonra kesiyor ileri yada geri giderken frene biraz sert bastığınızda çıkıyor bu sesi normal karşılamıyorum.. sabah aracınıza binin ve camları açın aracı hareket ettirip frene basın eğer sizin araçlarınızda gacırdama yoksa bizim araçlarda kesin bir sorun var..

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynı sesi bende duyuyorum sanırım genetik bir problem benim araç DSG li manuellerde de varmı acaba

Çevrimdışı oceanix

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sanırsam manuellerde yok. DSG li araçlarda var. Servise gösterdim. Klasik olarak herhangi bir şey yok dedi. Frenlerden gelen bir ses. Bu sesle yaşamaya başladım :)

Fırsat bulunca başka bir servise göstereceğim ama çözüm olabileceğini sanmıyorum. Aynı ses başkalarında da olduğuna göre kronik bir problem ve aslında kesinlikle normal değil.

Bu sesten muzdarip arkadaşlar bölgelerinizdeki servislere gösterin. Belki birisi kazaen bir çözüm bulursa burada paylaşalım.

Çevrimdışı emre.tk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim araçta da gittikçe artan bir sekilde bu fren sesi mevcut yada benim dikkatimi yeni çekmeye başladı. Çözüme ulaşabilen kimse var mı?