škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

triger-şanzuman yağı değişim tarihleri

Rache · 19 · 15367

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba

Triger seti kaç bin km de veya kaçıncı yılda değişiyor?
Şanzıman yağı kaç km de ve kaçıncı yılda değişiyor ?

garantisi bitmeyen aracın, bunları değiştirince servis herhangi ücret talep ediyor mu ?

Çevrimdışı diziseti

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Triger değişimi benzinli araçlarda 180000 km dizel araçlarda ise 120000 km yıldan bağımsız olarak.

7 ileri dsg kuru kavramanın şanzıman yağı değişimine ise servisler böyle bir uygulamamız yok deselerde, yabancı kaynaklarda 40.000 mil =  64.373,76 km de şanzıman yağının ve şanzıman filitresinin değiştirilmesini tavsiye edenler vardır. Yine yabancı kaynaklarda değişime gerek olmadığı yönünde bilgi verenlerde vardır.Bu konu maalesef muhallak net bilgi için üreticiye e-mail atmak gerekli bence. (https://www.briskoda.net/forums/topic/233854-7-speed-dsg-maintenance/)
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2020, 00:31:44 Gönderen: Rifle44 »

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 TSI ACT için skoda 240.000 km servis 180.000 km diyor.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Forumda ve çevreden duyduğum kadarıyla, triger seti kullanıcı müdehalesiyle zarar görebilecek bir ünite malzemesi olmadığından, garanti kapsamındaki araçlarda ücretsiz değişiyor.

Şanzıman yağına gelirsek, keçelerden sızdırmadığı müddetçe ekleme veya değişimi yapılmıyor. Mekatronik değişirse, mecburen değiştiriliyor. Fabrikada çalışıyorum. Makine bakımda görevli arkadaşa da sordum. "Yeni araç aldıysan atıyorum ilk bakımda veya 10.000'de değiştirilebilir. Ancak ikinci el araba aldıysan değiştirmene gerek yok. Çünkü rulmanlar aşındığından boşluk yapmaya başlar. Yağ özelliğini zamanla yitireceğinden boşlukları doldurabilir. Ancak yeni yağ ince olacağı için bu boşlukları doldurmaz ve hem sızdırmazlıkta hem de rulmanlarda soruna yol açabilir" şeklinde konuştu.

Başımıza gelen başka bir olay; manuel Focus'ta yağ bir noktadan sızmıştı. Viteste kusur yoktu. Ancak yağ sızıntısını görmek ve eksilen yağı tamamlamak için yağ eklendi. Vites geçişleri iyice yumuşadığı gibi herhangi bir yağ sızıntısı da gözlenmedi. Bilgi olsun diye yazdım.

Çevrimdışı anteplli46

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim araba 2012model  180 binde daha degistirmedim 10 sene yada 210 binde triger kayisi değiştireceğim  60 binde sansiman yagini degistir ben oyle yapıyorum  arabanin kagitlarina bak orda yazar kaç km degistiregin

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Triger değişimi çok önemli meseledir, ihmale gelmez yetkili servis tablosuna göre vakti gelince değiştirilmelidir. Özelde fiyat uygun çıkarırlar çünkü set hâlinde değiştirmezler, ilerde başınıza iş açar, özelde değiştirirken malzemeyi set halinde kendiniz alın.
Şanzıman yağı değişimi dsg de kuru/ıslak türüne göre değişiyor. Kuru dsg de yağ değişimi yapılmadığını söylüyor yetkili servisler.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçenlerde arkadaşın aracını VW servisinden ayrılan bir ustaya bakıma bıraktık. Araç 180binde idi, trigerinde değişmesini önerdiler, bu konuda biraz muhabbet ettik.

Söylediği şu şekilde: 2010 model öncesinde 4 yıl 120 bin km servis önerisi idi. 2010'dan sonra yıl sınırı kaldırıldı, km sınırı 180bine çıkarıldığını söyledi. Fakat araçlarda aynı marka ve modelde triger kayışı kullanıldığını belirtti.
Ayrıca bunlar yağ, lastik gibi araçla beraber eskiyen parçalar olduğu için garanti kapsamına girmez. Garanti süresi içinde gergi bilyasında, devirdaim pompasında sorun olursa garantiden set halinde değişim yapılabilir ama km ömrü dolan parça garantiden değişmez.

Servislerin yaklaşımı genelde müşteri çekme yönünde. Garanti kapsamındaki bir araçta triger seti değiştirecekseniz yüksek fiyat, garantisi bitmiş araca daha düşük fiyat veriyorlar. Eski passatın trigerini 6. yıl 90K km de serviste sanayiden daha ucuza değiştirmiştim.

Sanayide usta sahtekar değilse trigeri set halinde değiştirir zaten. Set deyince zaten iki parça, kayış ve gergi bilyası. Çoğu servis devirdaim pompasını da beraber değiştirir. Çünkü ilerde sorun çıkarırsa trigeri sökmeden devirdaim değiştirilemez. Sanayideki usta ise masrafı artırmamak için devirdaim bilyasını kontrol eder, sağlamsa değiştirmez. 180K km çalışmış bir devirdaimi değiştirip değiştirmemek size kalmış. Devirdaim bozulursa benzinli araç üst kapak contası ile kurtarır belki ama dizelde motoru yersiniz.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2020, 11:41:02 Gönderen: Forever »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Triger değişimi km ile sınırlamak yanlış olur çünkü çoğunlukla şehir içi veya şehir dışı  kullanılan araçların motor yıpranma oranı farklı olur o yüzden şehir içi kullanımda 100 bin km lerde değişim yapmak daha mantıklı.
Şanzıman için yağ değişimi kesinlikle yapılmalı çünkü yağın içinde keçeleri besleme yani kurumasını önleyen maddeler var ve yağ eskidikçe özelliği bozulur keçe ve contalar sertleşir.

Çevrimdışı nakamura

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba
Geçenlerde ist/ çakıroģlu servisine uğradım. Aracım 2016 model suberb 14.tsi triger değisim aralığını sordum. Kayışlı sistemmiş ve 8 yilda bir 120 bin km de bir değişiyormuş. Aldığım bilgi bu yönde.

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nakamura;656511
Herkese merhaba
Geçenlerde ist/ çakıroģlu servisine uğradım. Aracım 2016 model suberb 14.tsi triger değisim aralığını sordum. Kayışlı sistemmiş ve 8 yilda bir 120 bin km de bir değişiyormuş. Aldığım bilgi bu yönde.

TSİ Motorlar zincir kullanılan motorlardır.Zincirde bariz bir ses olmadıkçada 300bin km den önce değişim gerekmez.Geri kalan söylemlerde üç kağıtçılıkdan başka bir şey değildir.500-600 binde dahi değişim yapılmadan kullanılan araçlar bulunuyordur.
TDİ Motorlar kayışlıdır ve 2010 sonrası araçlarda 180 bin evvel de değiştirilmesi bakımları düzenli yapılan ve hor kullanılmayan araçlarda devir daim pompası sorun çıkarmadıkçada gereksiz iş olur. Vw gurubu araçlarda 210 bin km değişilmesi tavsiye ediliyor.Aralarınızın kullanım klavuzlarını ve dökümanlarını zahmet edinde etraflıca bi okuyun.
Şanzumanda ise sorun çıkmadıkça işlem yapmayın, yaptırmayın. Yaptığınız yada yaptıracağınız işlem o şanzumana hiç bi fayda sağlamaz hatta belki çıkmayacak soruları çıkarmanıza yardım edecektir.
Arabanızın bakımlarını orjilan materyallar ile düzenli bir şekilde yetkili veya özel servislerde eksiksiz ve kaliteli bir şekilde işininde ehli insanlara yaptırarak binerseniz uzun yıllar sorun yaşamazsınız.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MaÇaHeL;656524
TSİ Motorlar zincir kullanılan motorlardır.Zincirde bariz bir ses olmadıkçada 300bin km den önce değişim gerekmez.Geri kalan söylemlerde üç kağıtçılıkdan başka bir şey değildir.500-600 binde dahi değişim yapılmadan kullanılan araçlar bulunuyordur.
TDİ Motorlar kayışlıdır ve 2010 sonrası araçlarda 180 bin evvel de değiştirilmesi bakımları düzenli yapılan ve hor kullanılmayan araçlarda devir daim pompası sorun çıkarmadıkçada gereksiz iş olur. Vw gurubu araçlarda 210 bin km değişilmesi tavsiye ediliyor.Aralarınızın kullanım klavuzlarını ve dökümanlarını zahmet edinde etraflıca bi okuyun.
Şanzumanda ise sorun çıkmadıkça işlem yapmayın, yaptırmayın. Yaptığınız yada yaptıracağınız işlem o şanzumana hiç bi fayda sağlamaz hatta belki çıkmayacak soruları çıkarmanıza yardım edecektir.
Arabanızın bakımlarını orjilan materyallar ile düzenli bir şekilde yetkili veya özel servislerde eksiksiz ve kaliteli bir şekilde işininde ehli insanlara yaptırarak binerseniz uzun yıllar sorun yaşamazsınız.
Şanzımanda işlem yaptırmama konusundaki görüşlerinizi somut bilgiler ile destekleyebilir misiniz acaba? Neden yağ değişimi yapılmasın mesela?
Yağ değişimi yapılmazsa ne olur? Yapılırsa ne olur?

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;656525
Şanzımanda işlem yaptırmama konusundaki görüşlerinizi somut bilgiler ile destekleyebilir misiniz acaba? Neden yağ değişimi yapılmasın mesela?
Yağ değişimi yapılmazsa ne olur? Yapılırsa ne olur?

Şanzumanlar kapalı sistem ekipmalardır, ve bunlar sökülmedikçe yada darbe almadıkça dış etmenlerden etkilenmezler bu nedenle bunlarla uğramaya gerek yoktur. Yağ deişmekle bir şey olur dememiştim zaten sorun yoksa değişmek gereksiz masraf olur demek istemiştim.
Bu konuda internette çok fazla bilgi ve paylaşıma ulaşabilirsin.
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2020, 13:18:48 Gönderen: MaÇaHeL »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MaÇaHeL;656526
Şanzumanlar kapalı sistem ekipmalardır, ve bunlar sökülmedikçe yada darbe almadıkça dış etmenlerden etkilenmezler bu nedenle bunlarla uğramaya gerek yoktur. Yağ deişmekle bir şey olur dememiştim zaten sorun yoksa değişmek gereksiz masraf olur demek istemiştim.
Malesef internette bi o kadar da bilgi kirliliği mevcut.
Bir çok ortamda DSG konusu tartışılıyor. Ancak özelikle yağ değişimi ile alakalı güvendiğim bi kaç arkadaş dışında, objektif ve somut bilgi ile desteklenerek bilgi veren ve yorum yapan bulamadım.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MaÇaHeL;656526

Şanzıman yağı değişimi hakkında yanlış düşünüyorsunuz, hiç bir yağ ömürlük değildir, değişim yapmak şanzıman ömrünü uzatır. Şanzıman içerisinde aşınan parçalar dişlileri ve rulmanları zımpara gibi zamanla öğütmeye başlar o yüzden değişim yaparak bunlardan kurtulmak gerekir, mesela tam ototmatik şanzımanlarda bu metalleri yakalamak için yağ tapaları mıknatıslıdır ama DSG de öyle bir şey yok o yüzden bence değişim şart. Ben değişim yaptım ve 30 bin km lik yeni ve eski yağ arasındaki fark ortada.