škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Şanzıman Yağımı Değiştim

trio · 29 · 6806

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motul Gear 300 tam sentetik 75/90w siparişi verdim n11.com'dan 2 adet 1 litre aldım ... motulün kendi sitesinden de kontrol ettim bu yağ öneriliyor ... ve araştırmalarımda çok kaliteli bir yağ olduğunu öğrendim gelsinde değiştirelim bakalım

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;516181
Bende araba soğukken vitesler kolay geçiyor ama dur kalk trafikte ısınınca 1 de takılma yapıyordu yağ ısındıkça özelliğini kaybediyor diye düşündüm ve değiştirdim tam tahmin ettiğim gibi çıktı şuan hiçbir sorun yok maşaallah.

Bu arada siz değiştirirken aracı çalıştırarak mı değiştirttiniz videodaki gibi ?

https://www.youtube.com/watch?v=WAKmpStNP8U

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;515926
Geçenki yağ değişiminde şanzımanın da yağını değiştirmek istedim, usta ''150'' lira deyince, erteledim...ama planımda var...neticede 8 yıllık yağ...

150liralık bir işlem değil, ustanın işine gelmemiş.Değiştirmesi biraz zahmetli olduğundan, yanaşmıyorlar bu yüzden abi.Ben iki bakım önce değiştirdim.Şanzıman yağı çok yüksek ısı görmediği için kolay kolay bir şey olmuyor mantığıyla değiştirmiyorlar.Zaten çıkan yağ ile koyduğum yağ arasından pek görünüş farkı yoktu:)

2 litre yağ alıyor diye aklımda kalmış 1.4 tdı fabia 2.100lira civarı tutmuştu yağlar.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Değiştirme esnasında dikkat edilecek hususlar nelerdir bu konuda bilginiz var mı? teşekkürler ..

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;516656
Bu arada siz değiştirirken aracı çalıştırarak mı değiştirttiniz videodaki gibi ?

https://www.youtube.com/watch?v=WAKmpStNP8U

Biz böyle yapmadık tahliye tapasını açtık 1.6 1.7 litre kadar yağ aktı daha sonra 2.0 litre yağ koyduk.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;516768
Biz böyle yapmadık tahliye tapasını açtık 1.6 1.7 litre kadar yağ aktı daha sonra 2.0 litre yağ koyduk.

Bende bugün değiştirdim hocam sizin koyduğunuz yağın aynısından koyduk dediğiniz gibi 1.8l filan çıktı bizde 2 litre koyduk , çıkan yağın durumu kötü değildi , ancak kafam rahat etsin hiç olmazsa yenilendi
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2015, 16:40:03 Gönderen: veracocha »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İyi günlerde kullanın çok iyi yapmışsınız Motul çok kaliteli bir markadır ben fabia I aracımdan çok memnunum ihtiyaçlarımı tamamen karşılıyor kaliteli bir araç yıllarca binmeyi düşünüyorum inşaallah nasipse ( Beyaz bir fabia III combi alana kadar :] ) o yüzden tüm bakımlarını yaptım eski sahibi ne yapmış bilemiyorum ki kafam rahat şimdi sizin gibi... Motor yağımı direksiyon hidrolik yağımı şanzıman yağımı yeniledim soğutma sıvısını da tamamen boşaltıp turuncu antifiriz koymuştum wv için olandan temiz temiz biniyorum. Birtek fren hidrolik yağı var ama onda bir eksiklik yok değişmesi gerekir mi bilmiyorum.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2015, 19:51:24 Gönderen: trio »

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;517188
İyi günlerde kullanın çok iyi yapmışsınız Motul çok kaliteli bir markadır ben fabia I aracımdan çok memnunum ihtiyaçlarımı tamamen karşılıyor kaliteli bir araç yıllarca binmeyi düşünüyorum inşaallah nasipse ( Beyaz bir fabia III combi alana kadar :] ) o yüzden tüm bakımlarını yaptım eski sahibi ne yapmış bilemiyorum ki kafam rahat şimdi sizin gibi... Motor yağımı direksiyon hidrolik yağımı şanzıman yağımı yeniledim soğutma sıvısını da tamamen boşaltıp turuncu antifiriz koymuştum wv için olandan temiz temiz biniyorum. Birtek fren hidrolik yağı var ama onda bir eksiklik yok değişmesi gerekir mi bilmiyorum.

Evet fren hidrolik yağını değiştirin oda özel bir yağ , febi marka olanı öneririm alın ustaya yeniletin

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben yağı ilk koyduğum zaman yumuşaktı ancak sonradan sertleşti gibi geldi bana vites geçişleri özellikle 2. viteste ! neden acaba ?

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;521317
Ben yağı ilk koyduğum zaman yumuşaktı ancak sonradan sertleşti gibi geldi bana vites geçişleri özellikle 2. viteste ! neden acaba ?

Motul Gear 300 koydunuz değil mi ben bazen çift debriyaj yapıyordum, konuyu unuttum bile siz yazınca hatırladım çok memnunum ben.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;521348
Motul Gear 300 koydunuz değil mi ben bazen çift debriyaj yapıyordum, konuyu unuttum bile siz yazınca hatırladım çok memnunum ben.

Evet aynısından koydum , 2 litrenin tamamını koyduk haznesi 1.9L diyor zaten

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;521369
Evet aynısından koydum , 2 litrenin tamamını koyduk haznesi 1.9L diyor zaten

Yeni yağ koymadan önce sorun viteslerin zor geçmesimiydi yani yağı koyunca rahatladı sonra yine aynı mı oldu

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;521578
Yeni yağ koymadan önce sorun viteslerin zor geçmesimiydi yani yağı koyunca rahatladı sonra yine aynı mı oldu

Aslında geçişlerde problem yoktu sen değiştirdim deyince bende değiştireyim dedim ...valla sabahları sanki biraz zor geçiyor gibi eskisine göre ... başka bir forumda 75/80 koyulması öneriliyordu ... 75/90 kalın geliyor deniyordu o yüzden kemikli geçiyor deniliyordu ama sitesine göre aldık aracımızı ve modeli girince 75-90 çıktı karşıma bende onu aldım .. neyse şimdi yumuşak belkide alışacak mı acaba yağ bilemiyorum ya da hava sıcak olduğu için de yumuşadı o da olabilir .

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Anladım bu yağ yüksek performanslı araçlar yarış otomobilleri ve motorları için üretilmiş yüksek kalitede bir yağdır. Aracın alışması için bir süre geçmesi gerekebilir belki ama bende hiç sorun yok hatta dediğim gibi geçme sorunu varken daha rahat geçmeye başladı sıcakta daha kolay geçer aslında.

GEAR 300 75W90

Uygulama:   Aktarma Yağları
Kalite:   %100 Tam Sentetik
Ürün Yelpazesi:   Motosiklet, Otomobil
Viskosite:   75W90
API Standartlar:   API GL-4/GL-5
OEM Onayları :   MIL-L-2105D

Düz vitesli yüksek performanslı ve yarış otomobilleri için %100 Tam Sentetik yağ. Ağır şartlarda çalışan senkronize ve senkronize olmayan vites kutuları / diferansiyel, transfer vites kutuları ve limited slip sistemsiz Hypoid diferansiyeller için özel olarak geliştirilmiştir. %0 yırtılma kaybı: en ağır şartlarda dahi yırtılmaz yağ filmi. Sürtünmeyi ve yıpranmayı azaltan yüksek yağlama kabiliyeti. 90 viskosite derecesi yüksek ısıda mükemmel yağ filmi oluştururark vites kutusundaki sesleri azaltır. Düşük ısılarda da konforlu vites geçişleri sağlar.

Paketleme 1L can , 20L jerrican , 25L drum , 60L drum

https://www.motul.com/tr/tr/products/oils-lubricants/gear-300-75w90