škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Alt takımlardan kütürtü geliyor.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizalp

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Fabia 2005 1.4 Dizel aracımın alt takımlarından kütürtü sesi geliyor.
Bu ses, monoton veya belli bir ritmi olan bir ses değil. Düzensiz bir ses. Çoğunlukla kesik kesik geliyor, sürekli değil.
Kütürtüye neden olan şey bana bir sürtünmeymiş gibi geldi, çünkü kütürtü sırasında özellikle elim vitesteyken kütürtüyü elimle de hissedebiliyorum.
1. ve 2. viteslerde bu kütürtüyü daha net duyuyorum, araç hızlandıkça motor sesinin de etkisiyle pek duyamıyorum.

Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?
Tahmini masrafı ne kadar olur?

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ön düzenle alakalı rot kolları ile ilgili ise cok bi masraf cıkmaz,
motor alt takozlarındanda olabilir, masraf biraz daha artar, (az bisey devirli kullanıp motor freni yapınca vuruntu olur)

Çevrimdışı hititman

• para koleksiyoneri
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
torsiyon çubuğu yağsız kalmış olabilir veya amortisör patlaması.

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alt Takıma Kesin Teşhis Koyamayaz.
İçinde DOlu Parça Var.
Rotilinden Z Rotuna Rot Başından Burçlara. Hepsi Neden Olabilir. Sürtünme Sesi Varsa Rotillerden Gelir. Dediginiz Sadece Düzde İse. Tabiki.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Eğer süspansiyon araca salınım sağladığında geliyorsa kütürtü, bu sırada alt kısımda oynayan tüm parçalar titizlikle kontrol edilip gerekli tamirat veya değişimler yapılmalı bence.

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alt takımda sürekli yırtılan bir takoz var, genelde onun aşınmasından kaynaklanıyor kütürtüler, ben 2 defa değiştirmiştim, iki kollu bir takozdu şimdi 4 kollu ve daha sağlam yapmışlar en son onu taktırdım umarım daha uzun süre dayanır.

Çevrimdışı fabia vrs

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadasları n dedıgı gıbıı frene bastıgında kutleme sesı gelıyosa bılkı altakı terazı burclarından yapıyodur terazı burcununn takazuna baktır 06 navy adlı arkasın dedıgı gıbı eger sorun ordaysa onların dort kolluları var daha uzunn suree gıdıyorr benımkındede aynı sorunn varr 2 kollu olanı tavsıyee etmem cabuk deforme oluyor.

Çevrimdışı Pacamann

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabia vrs;341447
arkadasları n dedıgı gıbıı frene bastıgında kutleme sesı gelıyosa bılkı altakı terazı burclarından yapıyodur terazı burcununn takazuna baktır 06 navy adlı arkasın dedıgı gıbı eger sorun ordaysa onların dort kolluları var daha uzunn suree gıdıyorr benımkındede aynı sorunn varr 2 kollu olanı tavsıyee etmem cabuk deforme oluyor.
katılıyorum.
1 - "Salıngaç takozu" (üç kollu salıngaçın aracın tabanına bağlandığı noktada bulunur, yuvarlak, içinde askı lastikleri olan, dışı sert plastik bir parçadır, tanesi 50-60 TL civarıdır) arıza ondansa mutlaka orijinalini al. yan sanayi olanları hiç dayanmıyor...
*bu parça arızalıysa, fren yapıldığında, arabaya binildiği anda (belli belirsiz), özellikle bozuk yoldaki titreşimlerle birlikte sesler gelir, ama her darbede bir ses gibi düşünün :) sesler arabanın tam altından, derinden gibi gelir, tok bir sestir
2 - "Z rotu" (direksiyonu tam çevirdiğinde dışardan görünür, amortisörün yanı başında dikine uzanan 30-40 cm'lik yuvarlak uçlu demir bir çubuktur) bu parçanın da orijinalini almanı tavsiye ederim. orijinalleri 40-50.000 km'de eskirse, yan sanayi olanları 10.000 bile görmez...
*bu parça arızalıysa, aracın esnemesiyle birlikte art arda sesler gelir, 1-2-3 ses arka arkaya olabilir, daha ziyade aracın yanından, dıştan bir ses gibi gelir. çok kalın bir ses değildir...
3 - "tıkırtı burcu" (direksiyon miliyle tekerlekler arasında bağlantı sağlayan demir çubuğun iki yerinden sabitlendiği noktadaki sesi önlemek içindir, doğalgaz borusu kelepçesine benzer, ucuz bir parçadır). adı üstünde, devamlı "tıkırtı" geliyorsa o parçada sorun vardır...
vs vs
bu sorunların hepsini sanayideki ustalar tanılayabilir, servise gitmeseniz de olur ama parçalar orijinal olmalı diyorum :)
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2012, 15:09:28 Gönderen: Pacamann »
:wsh:

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tıkırtı burcunun maliyeti ne kadar tutar ki işçilikde dahil

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tıkırtı burcun tanesi 20 TL, işçiliği de 50-100 tl arası alırlar, parça başı 10 tl de tornacı alır, salıncağa çakmak için.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende arabayı aldığımda alttan fena sesler geliyordu bu takozlar değişince ses gitmişti ama şuan yollar altyapı çalışması yüzünden harabeye döndü bu yüzden yine ses gelmeye  başladı.

http://www.sanalpazar.com/Skoda-Fabia-Salincak-Takozu-4-Kollu-Febi__isp6010053#imgd