škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dizel araçta emme manifoldu ve EGR temizliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Arkadaşlar özellikle belli km'den sonra bu işlemin mutlaka yapılması tavsiye ediliyor. 181 bin km'deki aracım 150 binlerde olduğuna göre biraz tutuk gelmeye başladığından bu işlem ile işe başlamayı düşündüm. Olmazsa enjektör temizleme/tamiri düşünüyordum.

Emme manifoldu ve EGR'yi bugün temizlettim. Önce fotolar:

Manifoldun söküldüğü yerden motora doğru olan borulardan çekilen pislik:

Temizleme işlemi 2-3 aşama yapıldı, ilk aşama sonrası:

Karabük'te kendi ustama yaptırdım, maliyet (biraz dost işidir :D):

40 tl contalar (kia harman'dan aldım)
10 tl temizleme spreyi (adını bilmiyorum)
70 tl temizleme ve işçilik (bu temizleme sıcak buharlı kazan gibi bir şeyin içinde özel bir kimyasalla yapıldı, manifold sıfır gibi oldu Zaten 30 tl'si o ustaya verildi.) Bununla birlikte sol arka teker bilyası değişti, uğultudan kurtulduk çok şükür. EGR çok kirli değildi, bi taraftan hava tabancası ile üflenerek diğer taraftan pislik atıldı.

Sonuç kesinlikle tatmin edici. Alt devirlerde kır-kır sübap sesleri (hani çekiş yetersizliğinden olur ya) vardı, şimdi alt devirler iyileşti, gaz yeme hızlandı, sanki eskisine göre benzinli gibi bi fark hissettim. Kullandıkça daha net yazabilirim. Ama toparlama olayı kesinlikle daha iyi. Mesela 3 ile giderken yavaşlama gerekti, sonra vites düşürmeden devam edince kır-kır yapıp 2 isterdi, şimdi 3'de kapıp devam ediyor en basitinden.

Araç 181 bin km'de 1.6 dizel. Motorla ilgili bi sıkıntı yok çok şükür. Yağ eksiltmiyor. Yakıt olarak da memnunum.

Özellikle çekişin iyileştiğine ve özellikle motorun daha pürüzsüz çalıştığına eminim. Özellikle de alt devirlerde daha hissedilir iyileşme var. Ama tüm devir bandında fark var kesin. Kesinlikle tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2013, 23:22:36 Gönderen: turker »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bakım yapmak güzeldir.Bende 30-40 binde bir carbon clean yaptırırım kelebeği temizletirim hemen arabanı sesi düzeni değişiyor.Görünene göre manifold bayağı dolmuş budan sonra ciğerleri yetmeme durumu olmaz yakıtı bile hemen fark eder.

Buranın sanayiside çok tuhaf ilker abi iyi yaptıracak usta bulmuşsun :) Ben dün silecek almak için bi tur attım çok sakindi bulamadım birde :D

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi ciğerlerde temizlendiki ne ekşın yapılır bunlan :D

Bizimkide 125 binde birazdaha binelim bende yaptırıyım o zaman.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: kadir_;445642
Bakım yapmak güzeldir.Bende 30-40 binde bir carbon clean yaptırırım kelebeği temizletirim hemen arabanı sesi düzeni değişiyor.Görünene göre manifold bayağı dolmuş budan sonra ciğerleri yetmeme durumu olmaz yakıtı bile hemen fark eder.

Buranın sanayiside çok tuhaf ilker abi iyi yaptıracak usta bulmuşsun :) Ben dün silecek almak için bi tur attım çok sakindi bulamadım birde :D

Yakıt da farkedecektir ama bi süre devirli kullan dedi usta pislikleri yakalım... Ustamız eski usta, her derdimizi çözer sağolsun.

Alıntı yapılan: ugurcnplt;445645
Şimdi ciğerlerde temizlendiki ne ekşın yapılır bunlan :D

Bizimkide 125 binde birazdaha binelim bende yaptırıyım o zaman.

Evet yapılsa fena olmaz. Yaptıranlarda durum hep bendeki gibi.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ankarada bu işi hakkıyla yapacak biri olsa ben de yaptıracam 95bine dayandık

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ankarada araçlaımı emante ettiğim sadece iki yer vardı.

Şaşamaz sanayii sitsinde Ağan oto : https://tr.foursquare.com/v/a%C4%9Fan-oto-service-since-1967/50b38acee4b04c369f0d8ebe

Ağan oto da Yücel usta yılların ustasıdır. Her türlü işin altından kalkar. Tam anlamayı işi bitirmeden size teslim etmez. Astra CDTI ım varken, daha milletin EGR den haberi yoktu. Yücel ustayla birlikte söküp temizlemiştik. MAnifold ve emme borularını açınca biriken kurumu görüp bu araç nasıl hava alıp gitmiş diye şaşıyorsunuz.

ve yine aynı yerde Boosterperformance:  https://www.boosterperformance.com/

booster ın eseas işi tuning olsa da bu tür servisleri de hakkıyla yapar. Yapamayacağı işe girmez ve yapacak birisi için sizi en iyi yere yönlendirir.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Resimleri görünce acayip tırstım yeminlen, sanki korku filminden çıkmış gibi. Eski resimler asfalt döküm kamyonların poposu gibi...