škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 MPI ve 1.4 TSI motorlu Octavia II için Lastik havası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.6 MPI ve 1.4 TSI motorlu Octavia II için Lastik havası

Benzin istasyonlarında hava pompaları genelde psi birimi ayarındadır (bazıları bar olarak değiştirilebiliyor), oysa arabanın akaryakıt deposunda basınç kPA ve bar olarak yazıyor. Her lastik şişirmeye gittiğimde (ayda veya iki ayda bir) lastiğe ne kadar hava basacaktım diye düşünyordum :) Bu yüzden kolaylık olsun diye aşağıdaki tabloyu hazırladım.

Akaryakıt deposunda yazanlar:

kPA, bar ve psi birim cinsinden basınç değerleri:

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzincideki pompaları mümkünse kullanmayın hiçbirinde calibrasyon yok en güzeli anologlar

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;103838
Benzincideki pompaları mümkünse kullanmayın hiçbirinde calibrasyon yok en güzeli anologlar

bende ayakla şişiren analog göstergeli bir tane var ama doğru gösterdiğini sanmıyorum :bnn:
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hadi ortaya bomba bir nokta atayım :) benim leonun ağırlık motor ve şase değerleri bire bir aynı octi ile. ama tsi için ön 35 arkalar 32 psi basılıyor. (depo kapağındaki fabrika verisi) bu neden kaynaklanıyor bilgisi olan varmıdır :)

berfin.meb

• Ziyaretçi
Orhan Veli'nin "Hava bedava, su bedava" sözlerinin geçtiği güzel şiiri artık günümüze uymuyor. :(

Otomobilin havası belki ücretsiz ama o bile ayrı bir dert ve ince hesap gerektiriyor.  :favo1:

Allah kolaylık versin. :)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: berfin.meb;103936
Orhan Veli'nin "Hava bedava, su bedava" sözlerinin geçtiği güzel şiiri artık günümüze uymuyor. :(

Otomobilin havası belki ücretsiz ama o bile ayrı bir dert ve ince hesap gerektiriyor. :favo1:

Allah kolaylık versin. :)
:+1::ok::favo1:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;103918
hadi ortaya bomba bir nokta atayım :) benim leonun ağırlık motor ve şase değerleri bire bir aynı octi ile. ama tsi için ön 35 arkalar 32 psi basılıyor. (depo kapağındaki fabrika verisi) bu neden kaynaklanıyor bilgisi olan varmıdır :)

ben de merak ettim, neden acaba

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Şekilleri farklı ama. Yol dinamikleri sonucunda böyle bir hesaba gitmiş olabilirler. Araçlar üretim zamanında yol testlerine tutuluyorlar, her tekere bağlı bilgisayar data sonuçları alınıyor, lastik havasının bile yol dinamiği üzerinde etkisi vardır. Böyle bir nedenden ötürü oluyor olabilir.:rolleyes::confused:

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
geçen ay arabanın sol lastiği durup dururken inmeye başladı

lastik basınç izleme sistemi uyarmadı, sanırım o zaman dek hiç TPM düğümesine basmamıştım :S
lastiğe hava verdikten sonra TPM düğümesine bastım, birkaç gün sonra uyarıyı verdi

hafta sonu lastikçiye gittik, kocaman bir vida lastiğe girmişti

lastik söküldü, jant çıkarıldı, vida çıkarıldı, içten tamir edilip janta takıldı ve balans ayarı yapıldıktan sonra yerine takıldı :)

çektiğim birkaç resim:

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
 leon daha kısa bagaj bölümü ve motor kısmı daha kısa arkaya bınen ağırlık değeri daha düşük.octi motor kısmı ve bagaj yükleme bölümü daha uzun. yere tutunma ve ağırlık dengelemesınden dolayı böyle olabilir.:)

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: isikayhan;164920
geçen ay arabanın sol lastiği durup dururken inmeye başladı

lastik basınç izleme sistemi uyarmadı, sanırım o zaman dek hiç TPM düğümesine basmamıştım :S
lastiğe hava verdikten sonra TPM düğümesine bastım, birkaç gün sonra uyarıyı verdi

hafta sonu lastikçiye gittik, kocaman bir vida lastiğe girmişti

lastik söküldü, jant çıkarıldı, vida çıkarıldı, içten tamir edilip janta takıldı ve balans ayarı yapıldıktan sonra yerine takıldı :)

hocam bu tpm düğmesine ben arada basarım hafızayı  güncellesin diye.en son kışlıkları taktıtan sonra basmıştım.verdiğiniz  bilgi ve değer tablosu için teşekkür uygulama hatalarım vardı  düzeltirim.mesela araç yüklüyse en çok37 basmıştım ben arka ve ön için  bunu yapmam birdahakine.

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fmaka;164929

hocam bu tpm düğmesine ben arada basarım hafızayı güncellesin diye.en son kışlıkları taktıtan sonra basmıştım.verdiğiniz bilgi ve değer tablosu için teşekkür uygulama hatalarım vardı düzeltirim.mesela araç yüklüyse en çok37 basmıştım ben arka ve ön için bunu yapmam birdahakine.

ben de artık her lastik şişirmeden sonra TPM düğümesine basmaya başladım :ok:

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yalnız bu arka lastik değerleri hakikaten biraz marjinal görünüyor. Bizim kışlık lastiklerde aşılmaması gereken basınç değeri burda yazanlardan daha düşük idi sanırım.:knp:

Bir de şu var,

"Araç yüklüyken" deyip geçmemek lazım; bu değerler aracın gerçekten tam yüklü olduğu değerler. Yani 500 küsür kg yük taşımadığınız sürece daha düşük basınç değerleri kullanmak anormal değil.:)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;165174
Yalnız bu arka lastik değerleri hakikaten biraz marjinal görünüyor. Bizim kışlık lastiklerde aşılmaması gereken basınç değeri burda yazanlardan daha düşük idi sanırım.:knp:

Bir de şu var,

"Araç yüklüyken" deyip geçmemek lazım; bu değerler aracın gerçekten tam yüklü olduğu değerler. Yani 500 küsür kg yük taşımadığınız sürece daha düşük basınç değerleri kullanmak anormal değil.:)

zaten ben de bu yüzden yaptığım tabloda "az yüklü" ve "çok yüklü" ifadelerini kullandım :favo1:

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı hbahadir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
A5 kasa 2005 ambiente donanımında hava basıncı göstergesi var mı  yol bilgiisayarında ?

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu

1.6 MPI octavia ambiente
Mercedes E320 Avantgarde