škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yakıt Tüketimi... !

MLNC · 5 · 1523

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MLNC

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar Skoda Fabia II 1.4 16V 2012 model aracım var.Aracımda bazı problemler olduğunu düşünüyorum.Şöyle:

1.Aracımla dik bir yokuşta geri kaydırmadan kalkış yapamıyorum.Genelde el freni ile kalkış yapmak zorunda kalıyorum.(Yapmadığımda stop ediyor)Bundan önce ford fiesta bir aracım vardı yarım debriyajda araç kendini kalkışa hazır duruma getirip tutardı yani gaza bastım taktirde direk tırmanmaya başlardı.Aynı durum dik bir yokuş çıkarkende şöyle oluyor : Araç sanki stop edicek gibi olup birden gazı alıp kendini köklüyor.
2.Motordan dizel motor gibi ses gelmesi normal mi ? Yani şöyle çok fazla gaza yüklenmeme rağmen araç bazen gereksiz bağırabiliyor.
3.Benzin tüketimim şuan oldukça yüksek o kadar basmamama rağmen bir türlü 10 LT altına düşmedi.Şöyle söyliyim 235 TL aracı fulledim şuan 300 km yol yaptım yol bilgisayarında 100 km daha yol yapacağımı gösteriyor.(Taş çatlasın 150 yapıyım) 450 km gitmem normal mi ? En büyük problemim bu !
4.Araca lpg taktırmam mantıklı mı sizce ?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 10:36:36 Gönderen: MLNC »

Çevrimdışı non_stop

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1. Yarım debriyaj hareketlenme genelde dizel araçlarda oluyor. Benimde 2007 dizel fiesta yarım debriyaj da kalkardı. 2013 benzinli fabia'm da hiç el frenine gerek duymuyorum aracın motorunu ve yakıt borularını temizlet kirden dolayı yakıtı hemen almıyor olabilir. Ucuz diye adı sanı bilinmeyen yakıt markaları kullanma shell ve ya opet kullan sürekli.
2. Bizim araçlar 3 silindirli olduğu için ses yapması gayet normal aracını rolantiye al dalgalanma hissedersen gelen ses sıkıntılı bir ses olabilir. Benim başıma da geldi sesin çok yüksek olduğunu düşünüyordum daha doğrusu motor sesim eskisine nazaran daha da artmıştı rölanti de az bir dalgalanma oluyordu bir kaç balans ayarı ve motor işlemleriyle hallettiler.
3. Değerler bu kadar yüksek olmamalı benim şu anda ortalamam 7 lt civarlarında dediğim gibi sürekli motor ve bağlantı hortumlarını sürekli temiz tutuyorum.
4. LPG benim gözümde sadece keyif meselesi şu anki mevcut yakıt değerlerinizle LPG taktırırsanız bir kaç kuruş fark eder. Performans anlamında ciddi sıkıntı yaşarsınız.

Çevrimdışı MLNC

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Daha önceden shellden alıyodum benzini ama şuan bp den almaya başladım tekrardan shelle geri dönicem. Ustaya bi göstereyim bakalım dediğin gibi çünkü araçta bazen gazı almıyor gibi oluyo 1 saniye kadar sonra birden fırlıyor sanırım dediğinden kaynaklı olabilir. Çok abartıcak kadar sesi yok zaten de kafama takıldı ama yakıt tüketimi dediğim gibi şuan yakıt tüketimi arttı. Bi temizlettikten sonra tekrardan bilgi vericem. Şuan araç 30.000 km de bakımı yeni yaptırdım yakıt filtresi değiştimi bilmiyorum onuda sorucam.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı araç arkadaşımda var 10 lt yakması için 2-3 km lik bir parkurda kullanmanız gerekiyor.Şehir içi normal kullanımda 6,5-7 lt yakıyor hadi havalar soğuk desen max 7,5 lt yakacaktır.

Motor biraz gürültülü çalışıyor o konuda haklısınız yokuşta kaydırma durumu alışamamış olmanızla ilgili olabilir.Gaz yememe durumunun bir çok sebebi olabilir.Hava filtresinden tutun yakıt filtresi ve ateşlemeye kadar gidebilir iyi bir ustaya göstermenizde fayda var.

Lpg konusuna gelecek olursan o motora lpg taktırmamak ayıp bir kere gayet ekonomik yakıyor.25-26 kr arasında yakarsınız en fazla

Çevrimdışı MLNC

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hocam valla dediğin fiyat'a İstanbul'da yakması imkansız gibi birşey.Arkadaşın nerede oturuyor ? 45lt deponun fullenmesi 5.40 TL litresi benzinin 243 TL yapıyor.Ve ben 400 km yol yaptım o da emin ol basmadım bile yani.Arkadaşına bir sorar mısın zahmet olmazsa bir depo ile kaç km yol gidiyor ? Benim aracımda mı sıkıntı acaba ? Aracın kaydırma durumu alışkanlıktan olduğunu sanmıyorum gazı biraz geç aldığı için olabilir diye düşünüyorum.Cevabınızı bekliyorum.Teşekkürler. Birde boğaz kelebeğini temizletmeli miyim ?
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2017, 13:15:05 Gönderen: MLNC »