škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motorda hangi marka ve numara yağ ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmetmeski

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
buyazın başında 30 bin bakımına gireceğim ve benim ilk bakımım. corsa 1.4 16v gls aracımda castrol magnatec 10w-40 kullanıyordum aslında, elimde 10 litre golden stallion synthetic 5w 30  yağ bulunmakta amerikan malı. acaba değerlendirebilirmiyim. forumda dizel fabiası olan bir arkadaş 5w-30 yağ kullanıyormuş. ben hangi yağı kullanmalıyım özellikle irfan hocama sorayım dedim :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı antihacker

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende Castrol edge 5/30 kullanıyorum.  Mersin sanayi Sitesi girişinde Castrol bayiden aldim 4litre 95tl

Çevrimdışı ahmetmeski

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
teşekkür ederim .
yorumlarınızdan elimdeki 5w-30 sentetik yağı kullanabileceğimi anladım .

konuyu açtıktan sonra biraz daha fazla araştırdım . ve yabancı forunlar dahil hepsinde gördümki 5w-30 yağ performans , uzun ömürlülük ve atık bırakma bakımından daha çok tercih ediliyor. ayrıca kitapçıkta yazan uzun ve peryodik bakımlarda karşılık gelen yağ kodları 0w-30 ve 5w-30 sentetik yağlara karşılık gelmekte. özellikleri itibari ile  parametreleri birbirilerine çok yakınlar sadece çalışma ve ortam soğuklukları açısından  w dediğimiz parametre önemli olsada 5w ile 0w arasındaki fark  ülkemizde çokta önemli değil.

bütün yorumlarınız için teşekkür ederim . özellikle irfan beye..

Çevrimdışı antihacker

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ama benim bildiğim Castrol magnetic 5/30 dizel içindir bir usta dedi sizce? irfan abi?

Çevrimdışı ahmetmeski

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: antihacker;425658
Ama benim bildiğim Castrol magnetic 5/30 dizel içindir bir usta dedi sizce? irfan abi?

yağ markalarının listelerinde her ikisi içinde  hatta motor tipleri ile birlikte yazıyor. bendeki 5-30 yağın üzerindede  benzinli binek arabalar ve benzinli hafif yük araçları yazıyor.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: antihacker;425658

Benzinli 1.4 ve 1.2'de kullandım 5/30 ve 5/60

Çevrimdışı antihacker

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ahmetmeski

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bence yanlış bir bilgi antepte bir ustayada sordum, dediğim gibi internette yağ markalarının kodları ve karşılık gelen motor türlerine göre listeleri ustanın dedikleriyle bire bir örüşüyor.

geçmiştende bildiğim bir şey ise zaten opel araçlarında castrol magnetech kullanıyor ama 10-40 kullanıyor. sentetik olması motoru koruma oranın çoğaltıyor ve 5w 30  motorun daha ücra köşelerine nüfüz ederken tortu ve atık oranını azaltıyor...

kullanılan ısı şartlarına baktığımda 10w-40 ile 5w-30 arasında bariz bir fark olmadığını gördüm. ben 10w-40 yağları bize empoze ettiklerini düşünüyorum... amerikan ve avrupa sitelerine baktığımda binek benzinli çok noktodan enjesiyonlu araçların hepsi 5w-30 ve hatta 0w-30 yağları kullanıyorlar ki zaten ilk sayı soğuk havadaki yoğunluğuyla ilgili.

aşağıdaki link fikir verebilir
http://www.dumankayaoil.com/tr/content.asp?PID=%7B1313A68A-4FA3-4976-B370-C245DD83FA5D%7D

Çevrimdışı antihacker

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben 30 bin bakımda 5/30 Castrol magnetic kullanmayi dusunuyorum olurmu?  :) buluştuğumuz yerde konuşuruz.ins

Çevrimdışı bora-feat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Her zaman her yerde  kendini kanıtlamış tek motor yağı markası ve  size önerebiliceğim iki seçeneği
1 numara
Mobil 1™ ESP Formula 5W-30,  VW 504 00 yağ standardının gerekli olduğu benzinli otomobiller ve VW  507 00 yağ standardının gerekli olduğu dizel otomobiller için Volkswagen  tarafından onaylanmış, düşük kül oranına sahip tam sentetik bir yağdır.  

2 numara
Volkswagen yağ Onayı VW 502 00 / Volkswagen yağ Onayı VW 505 00

Mobil 1 New Life™ 0W-40,  VW 502 00 yağ standardının gerekli olduğu benzinli otomobiller ve VW  505 00 yağ standardının gerekli olduğu dizel otomobiller için Volkswagen  tarafından onaylanmış, tam sentetik bir yağdır.

Çevrimdışı bora-feat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
sonuç :)

• SKODA

• Model
  • Fabia II 1.2 HTP (QG1 - 44/51kW)

• Motor
  • P

• Yıl
  • 2007-

• Yeni arama
  •                                     Yazdır

Uygulama Tavsiye Kapasite (litre)     Motor (P)  Mobil 1 ESP Formula 5W-30   2.8

Çevrimdışı antihacker

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
10/40 hepsinden ucuz kullanmak sakınca yaratırmı  15000 km bakim 10000km dusermi?

Çevrimdışı bora-feat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
hiç bir sıkıntı yaratmaz  10-40 yağ ama  10-40 yağı  belli bir km den sonra  koymak daha mantıklı yeni arac için  0-30 ve 5-30 daha mantıklı ama 100,000 km den sonra   0-30 yağ olsun 5,30 yağ olsun azda olsa arac yakamaya başlıyo  o zaman 10-40 koyuyolar ama isteyen istediği gibi koyabilir bi sıkıntı teşkil etmez

Çevrimdışı ahmetmeski

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
evet böylece elimdeki tam sentetik 5w-30 yağı değerlendirebileceğim demektir ... herkese çok teşekkür ediyorum