škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni akü amper farkı

ogok · 5 · 3109

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ogok

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

2012 Superb elegance 1.6 tdi aracımın üzerinde orjinal aküsü duruyor. Ara sıra kumandadan aynaları kapatamıyordum. Bir süre aracı kullandıktan sonra sorun geçiyordu. Bugün ilk defa marş basmadı ve hava yastığı arızası verdi. Akü ömrünü tamamlamış anlaşılan ve değiştirme işaretlerini fazlasıyla vermiş oldu. Aracın orjinal aküsü varta olduğu için direkt vartaya baktım. Mevcut akü 61 amper fakat vartanın sitesinde akü araması yaptığımda bu linkteki 60 amperlik modeli önerdi. İnci ve mutlu aküde de 61lik bir model bulamadım malesef. 60 amper almak sorun yaratır mı? Bu modelde akü değişimi yapan varsa yeni akülerinin bilgisini verebilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence yenilemeden önce 10-12 saat uygun şekilde şarja bırakıp şarj tutup tutmadığı kontrol edilmeli. Aracı sıklıkla kullanmıyorsanız, rezistans gibi çok akım çeken cihazları sıklıkla kullanıyor, harici tesisatlar da kullanılmışsa akünün eskiliği ve soğuk havalar da düşünülünce akım tutmaması normaldır. Ayrıca araç kapalıyken normal 25-30 mA akım çeken sistem fazla akım çekiyorsa akşamdan sabaha aküyü bitme seviyesine getirebilir. İki seneyi geçen Yeti 1.2 TSI DSG aracımda da orjinal varta 45 A akü bulunmakta. Araç 2011 model. Önceki sahibi değiştirmiş mi bilemiyorum. Bildiğim şu, araç (haftada 1, 2 defa seyrek) kullanan biri olarak aldığımda bir süre garajda kalınca marş basmaz hale gelen aküyü inatla değiştirmeyip şarj edip halen geçen iki senedir sorunsuz kullanıyorum. Marş basmama durumuna gelmese bile bir kaç ayda bir satın aldığım Ataba AT-7012 model akıllı şarj cihazıyla şarj ediyorum. Bu cihaz hiç şarj tutmayan, sülfatlaşmış aküleri de sülfatlaşmayı giderici 16.10 Volt 1.5 A (redresör) akım kademesinde onarabiliyor. Belki 180-200 TL civarı fiyatı var ama her zaman ihtiyaç duyulabilecek bir cihaz.

Değiştirecekseniz 1 Amperin önemi yoktur. Önemli olan akünün marş anında anlık vereceği pik akımdır. 330A ve 540 A.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Her aracin sahip oldugu donanim farkli oldugundan ihtiyac duydugu guc ihtiyacida farklidir. 61 ve 60 amper arasinda farklilik sorun yaratmaz. Piyasada rahat bulunan bir akuyu alabilirsiniz.

Çevrimdışı ogok

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Mesajlar için teşekkürler arkadaşlar. 72 amperlik inci akü aldım.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer araçta sonradan takılan fazladan akım çeken bir donanım yoksa, önerilenden daha yüksek kapasiteli bir akü tembelleşerek daha hızlı eskiyebilir. Üreticilerin uyarısı!