škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 TSI 150ps motor hakkında bilgi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaslar

Aklıma gelmişken sormak isterim 1.4 150ps motorda gaza bastığımda 0.5-1  saniyelik bir tepkime süresi oluyor yani basıyorum bastıktan 1 saniye  sonra gücü hissediyorum bu olay normal birşeymidir ?
1.2 motorda test sürüşü yapmıştım fakat tepkime süresi ile ilgili birşey hatırlayamadım şimdi

otoparkın audi testindede aynı motor test edilmiş aynı durum belirtilmiş
bu arabanın bir eksikliğimi yoksa olması gereken bir durum mu ?
https://www.otopark.com/2016/07/hamlet-audi-a4-1-4-tfsi/

Çevrimdışı sebahi97

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
normal bir durum çünkü gaza bastığında egsoz manifoldundan emme manifolduna gelene kadar 1 saniye süre geçiyo hemen hemen her araçta böyledir belki büyğk motorlar lüks araçlarda yapmışlardır bişey ama normal bir durum

Çevrimdışı By_Carizma

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ali729

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen bnm aractada Aynı 1 sn lik gecikme vae

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Abstraction

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Günümüzdeki araçların çoğunda var bu sorun, dizellerde öyle. Turbolu araçlar genellikle böyle, atmosferiklerde ise bu durum yok, onların gaz tepkileri bir tık daha iyi, ama gaza basıyorsunuz 6.000 devire kadar pek birşey yok atmosferik araçta. Pedal commander diye bir ürün var onu takarak gaz pedalındaki gecikme süresini minimuma indirgeyebiliyorsunuz. Gaza basar basmaz anında uzar aracınız.

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
evet bir önceki aracım puntoydu atmosferikti motorlu otomatik şanzımanlıydı
octiyi ilk kullandığımda bu gecikmeyi garipsemiştim S moda alınca bir nebze azalıyor bu süre

Çevrimdışı gkonbb

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Torkun yüksek olduğu, turbo devrinin yüksek olduğu ve uygun viteste olduğunuz durumlarda anında tepki alacaksınızdır diye düşünüyorum. Vites otomatik ise gecikmeyi biraz daha arttırabilir.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Amerika gibi uzak mesafelerle telefonla konuşmuşsanız sesin eşzamanlı (senkron) gidip gelmediğini fark etmişsinizdir. Işık hızında da olsa sesin gidip gelmesi belli bir süre almaktadır.

Bahsedilen olayda turbo tepkisinden olabileceği gibi (bildiğim kadar TSI larda daha şoför kapısını açınca hazır duruma geçiyor), hangi tür otomatik şanzıman olsa da en azından baskı bağlantısı robotik ya da belli tahriklere bağlı olduğundan, motorun devir alması ve hareketin tekerlere ulaşması belli bir zaman almaktadır. Manuel viteste olduğu gibi debriyajla gazı eşzamanlı kullanarak anında hareketi hissetmeniz gibi olmaz.