škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 oktavia style dsg mi 1.4 style manual superb mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakan1234

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşar Merhaba.  Aranıza yeni katıldım. Oktavia almayı düşünüyorum. Fakat başlıktan anlaşılacağı üzere manual vites superb style 1.4 benzinli modelde oktavia ile yakın fiyatta. 1.4 tsi oktavia style donanım fiyatı 85900 tl, 1.4 tsi superb style manual vites 91500 tl. Otomatik superb de 101900 tl. İki aracın donanımları neredeyse aynı. Superb de extra elektrikli hafızalı ön koltuklar, krom cam çerçevesi, elektronik park freni, sürüş profili seçimi, ön park sensörü var. Oktavia da ise çoklu çarpışma freni, yıkayıcılı arka cam sileceği ve en önemlisi spor deri direksiyon (bence çok hoş görünüyor) var.
Şimdi bu iki model arasındaki fiyat farkı yaklaşık 6000 lira. Oktavia otomatik vites. Superb manual. Superb style donanımında otomatik ve manual vites fiyat farkı 10000 lira. Ettimi 16000 tl. Aradaki bu donanım farkları için superb e 16000 tl fazladan vermeye değermi. Yoksa  16000 tl yi oktavia ya harcasan extra opsiyonlar ile bmw mercedes ayarına gelir. Sizce hangisini tercih etmeli. Tamam superb daha geniş ve daha şık bir araba ama, sırf bu yüzden 16000 tl vermek mantıklımı.
Oktavia style donanım opsiyonlar birkaç örnek,
Panaromik sunroof           3800 tl
Metalik boya                      1400 tl
17" teron jant                      1000 tl
Krom cam çerçevesi          550 tl
Alcantra deri döşeme         5200 tl
Kendi kendine park etme   2600 tl
Adaptif Cruze control          2750 tl
Canon 570 w ses sistemi    1950 tl
Navigasyon                             1000 tl
Sürüş profili seçimi                450 tl
Ön bölge asistanı                    1100 tl
Ön arka koltuk ısıtma              1450 tl

Toplamda 17000 tl civarında donanım ve bu donanım larla 175000 tl lik superb lk donanımı ile aynı özelliklere geliyor nerdeyse. Yorumlarınızı bekliyorum. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Opsiyon olayı bence çok kişisel. Kendi ihtiyaçlarınızı belirleyip ona göre hareket etmelisiniz. Yılda 1 2 kez kullanılacak bir opsiyonu almak bence mantıksız. Arabada fazla zaman geçirmeyen biri için standart ses sistemi yeter de artar. Navi telefondan da kullanılabiliyor. Ben istanbul da yaşıyorum koltuk ısıtma ihtiyaç duymuyorum.
Ancak ben olsam ACC,şerit takip vs bütün sürüş yardımcılarını alırdım.
Tabi bütçe el veriyorsa daha az ve kişisel olarak yeterli opsiyonla suberb.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2016, 12:55:42 Gönderen: bluevelvet »

Çevrimdışı hakan1234

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bugün ingilizlerin tarafsız otomobil inceleme sitelerinden https://www.carwow.co.uk/ sitesini inceledim. Bu sitede oktavia rakiplerinden açık ara yüksek puan alarak üst sıralarda yer almış. Oktavia yapılan incelemede 8.8 puan alarak Passat,  jetta, focus, leon, civic ve hatta superb den bile yüksek puan almış. Oktavia ile golf 8.8 puan ile ilk sıraları alırken 8.7 puan ile superb en yakın rakibi bu iki aracın. Hatta superb ile oktavia kıyaslamasının kazananı da oktavia. Oktavia ile superb iç dizaynlarının neredeyse aynı olduğu aynı motor seçeneklerinin olduğu farkın sadece dış dizayn da ve arka koltuk diz mesafesinde olduğu belirtilmiş. Dİş dizaynın bariz superb de daha iyi olduğu ve diz mesafesininde oktavia da gayet iyi olduğu superb in ise daha fazla diz mesafesi var ama kimin kaç kere işine yarar diye sormuşlar. Ancak alacağınız arabayı arka koltukta oturacak bir  başkası için makam arabası olarak kullanacaksınız superb i tercih edebilirsiniz deniyor. Aynı kalitede ve birbirlerine bu kadar benzerlik taşıyan bu iki araçtan superb in pahalı satılmasından dolayı oktavia daha tercih edilesi bir araç olarak görünüyor. Fiyat olarak ikisinin arasındaki fark gerçekten fazla. Ya oktavia çok ucuz, yada superb çok pahalı. Eğer yeni kasa oktavia geldiğinde superb e benzer bir kasa kullanırsa ve fiyat orantısı bu şekilde kalırsa oktavia inanılmaz satış rakamları görür. Çünkü oktavia nın en çok eleştirilen tarafı dış dizaynı.
Sitede oktavia incelemesinin linki
https://www.carwow.co.uk/Skoda/Octavia

Çevrimdışı Ömer mesut

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakan1234;582990
Bugün ingilizlerin tarafsız otomobil inceleme sitelerinden https://www.carwow.co.uk/ sitesini inceledim. Bu sitede oktavia rakiplerinden açık ara yüksek puan alarak üst sıralarda yer almış. Oktavia yapılan incelemede 8.8 puan alarak Passat,  jetta, focus, leon, civic ve hatta superb den bile yüksek puan almış. Oktavia ile golf 8.8 puan ile ilk sıraları alırken 8.7 puan ile superb en yakın rakibi bu iki aracın. Hatta superb ile oktavia kıyaslamasının kazananı da oktavia. Oktavia ile superb iç dizaynlarının neredeyse aynı olduğu aynı motor seçeneklerinin olduğu farkın sadece dış dizayn da ve arka koltuk diz mesafesinde olduğu belirtilmiş. Dİş dizaynın bariz superb de daha iyi olduğu ve diz mesafesininde oktavia da gayet iyi olduğu superb in ise daha fazla diz mesafesi var ama kimin kaç kere işine yarar diye sormuşlar. Ancak alacağınız arabayı arka koltukta oturacak bir  başkası için makam arabası olarak kullanacaksınız superb i tercih edebilirsiniz deniyor. Aynı kalitede ve birbirlerine bu kadar benzerlik taşıyan bu iki araçtan superb in pahalı satılmasından dolayı oktavia daha tercih edilesi bir araç olarak görünüyor. Fiyat olarak ikisinin arasındaki fark gerçekten fazla. Ya oktavia çok ucuz, yada superb çok pahalı. Eğer yeni kasa oktavia geldiğinde superb e benzer bir kasa kullanırsa ve fiyat orantısı bu şekilde kalırsa oktavia inanılmaz satış rakamları görür. Çünkü oktavia nın en çok eleştirilen tarafı dış dizaynı.
Sitede oktavia incelemesinin linki
https://www.carwow.co.uk/Skoda/Octavia

Octavia gerçekten güzel bir araç.hatta sınıfının fiyat performans olarak en iyisi diyebilirim. Ama superb le karşılaştırmış biri olarak kesinlikle superb den yana tercihimi kullanırdım  (kullandım da).
Fark olarak ne var derseniz
1. İç hacimde kesinlikle büyük fark var. Octavia nin ön koltuğuna sığmaz ken superb de kendimi çok rahat hissediyorum. Arka koltukları hiç söylemiyorum zaten.
2. Ses yalıtımı. Superb gerçekten çok sessiz özellikle yüksek hizlarda
3. Yol tutuş. Bu konuda da bence büyük fark var.

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Biri C, biri D sınıfı. Konfor, izolasyon, iç mekan kalitesi vs birçok artısı var Superbin. Ben de sizin gibi Octavia Superb arasında kalmıştım ama detaylı incelemelerimden sonra Superb almaya karar verdim. İnşallah yakında sipariş vermeyi planlıyorum.

Çevrimdışı hakan1234

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tabiki superb kaliteli bir araba ama aynı donanım seviyesi oktavia ile superb arasındaki fark 16000 tl. Sorunda bu zaten bu kadar fazladan ödemeye değecek bir araba mı. Teknik özellikler nerdeyse birbirinin aynısı. Tek fark iç hacım ve dış görünüş. Zaten ikiside MQB platformunu kullanıyor.  Bu sebeple aralarında çok fazla bir teknoloji farkı olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı ali729

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakan1234;583038
Tabiki superb kaliteli bir araba ama aynı donanım seviyesi oktavia ile superb arasındaki fark 16000 tl. Sorunda bu zaten bu kadar fazladan ödemeye değecek bir araba mı. Teknik özellikler nerdeyse birbirinin aynısı. Tek fark iç hacım ve dış görünüş. Zaten ikiside MQB platformunu kullanıyor.  Bu sebeple aralarında çok fazla bir teknoloji farkı olduğunu düşünmüyorum.
Süper b daha yeni kasa değişti hem kasa yeni hemde arada sınıf farki var  octavia gore Yol tutuş, konfor ve  yalıtım olarak üstündür. bence  deger

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ömer mesut

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arada ki farka değer mi?
Bence gerçekten değer. Çünkü premium seviyesinde bir araç alıyorsunuz.
Yok benim için çok önemli diyorsanız aradakı fark o zaman octavia yi alıp dışarıdan seyredebilirsiniz superb leri.

Çevrimdışı secret

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İhtiyaca göre araba almak daha mantıklı olacaktır. Bence Panaromik sunroof 3800 tl gereksiz, sadece düşük hızlarda kullanıcaksınız sahil boyunda yüksek hızlarda açamazsınız yakıtı arttırır fakat benim aracımda var daha önce verilmiş bir siparişi aldığım için beklememek için aldım. Metalik boya 1400 tl gereksiz, beyaz renk ideal dir. 17" teron jant 1000 tl olsa da olur olmasa da ihtiyacınıza göre; olursa virajlar da performasınız artar yakıt 0.5 lt fazla yakar 16 inç. olursa daha konforlu olur yakıt daha az yakar. Krom cam çerçevesi 550 tl gereksiz 225 tl ye aliexpress den aldım altlı üstlü gayet iyi oldu. Alcantra deri döşeme 5200 tl Kendi kendine park etme 2600 tl gereksiz bence. Adaptif Cruze control 2750 tl olmazsa olmaz uzun yolda gerekli. Navigasyon 1000 tl çok gerekli, Sürüş profili seçimi 450 tl olsada olur olmasa da.. Ben 4 kişilik aile için octavia fazlasıyla yeter diyorum, siz bunun yanında prestijim de olsun diyorsanız superb tabi bunun yanında park sorununuz da olacaktır :) Belki savcı, hakim olabilirsiniz o zaman tabiki superb...

Çevrimdışı hakan1234

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Belki dediğiniz superb prestij donanım seviyesi için geçerli olabilir. Ama her iki modelin style donanımları birbirinin neredeyse aynısı. Aynı donanım ve teknoloji ve aynı motor kullanılan bu iki model arasında superb e binince neden kendimi premium bir araca binmiş gibi hissediyorum onu anlayamadım. Bu mantıkla aradaki 16000 tl farkla oktavia yı opsiyonlar la donatsam premium üstü bir araçta gibimi hissedicem kendimi. Bugün yakaşık olarak superb le aynı fiyatlara satılan c segmenti bir araç olan volvo v40 ta kullanılan malzeme kalitesi, teknoloji, sağlamlık ve güvenlik ne oktavia da nede superb de var. Premium denince benim aklıma volvo daki malzeme kalitesi geliyor. Ben superb kötü arabada demiyorum ve dememde.  Benim tek aklıma takılan parasının arabasımı. Tabi şimdi siz diyceksiniz parasının arabası olmayan çok fazla araç var türkiyede. Evet 105000 tl ye satılan golf, 95000 liraya satılan benzinli jetta, 98000 liraya satılan opel astra, 99000 tl ye satılan focus, 95000 tl ye satılan corolla, en boşuyla en dolusu arasında çok fazla donanım farkı olmadığı halde en boşu ve en dolusu arasında 2 kat fiyat farkı olan passat. Bu araçlara bakınca fiyat performans anlamında oktavia, leon gibi arabalar bence ucuza bile satılıyor.

Çevrimdışı hakan1234

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: secret;583076
İhtiyaca göre araba almak daha mantıklı olacaktır. Bence Panaromik sunroof 3800 tl gereksiz, sadece düşük hızlarda kullanıcaksınız sahil boyunda yüksek hızlarda açamazsınız yakıtı arttırır fakat benim aracımda var daha önce verilmiş bir siparişi aldığım için beklememek için aldım. Metalik boya 1400 tl gereksiz, beyaz renk ideal dir. 17" teron jant 1000 tl olsa da olur olmasa da ihtiyacınıza göre; olursa virajlar da performasınız artar yakıt 0.5 lt fazla yakar 16 inç. olursa daha konforlu olur yakıt daha az yakar. Krom cam çerçevesi 550 tl gereksiz 225 tl ye aliexpress den aldım altlı üstlü gayet iyi oldu. Alcantra deri döşeme 5200 tl Kendi kendine park etme 2600 tl gereksiz bence. Adaptif Cruze control 2750 tl olmazsa olmaz uzun yolda gerekli. Navigasyon 1000 tl çok gerekli, Sürüş profili seçimi 450 tl olsada olur olmasa da.. Ben 4 kişilik aile için octavia fazlasıyla yeter diyorum, siz bunun yanında prestijim de olsun diyorsanız superb tabi bunun yanında park sorununuz da olacaktır :) Belki savcı, hakim olabilirsiniz o zaman tabiki superb...

Evet savcı ve hakimlere extra indirim yapıyorlar superb de. Ben bu açıdan hiç düşünmedim. Ben savcı yada hakim değilim ki superb e bineyim. Hakim 90000 tl ye binecek aynı arabaya ben 105000 tl ye. Benim ne haddime. Bizim gibi amelelerede Tofaş grubu araçlarda indirim oluyor. Skoda şuan en fazla 3000 tl liste fiyatı üzerinden indirim yapıyor. Zaten 2000 tl si kampanya indirimi. Sadece 1000 tl indirim uyguluyorlar. Biraz sıkı pazarlık yapmaya kalkınca hemen tavırları değişiyor. Her satılan superb de veya oktavia da en az 8000 tl ile 15000 tl arası karları var halbuki.

Çevrimdışı hakan1234

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
A, b ve c segment satılan araçlarda metalik boya çok tercih edilmiyor. En büyük sebebi extra ücret isteniyo olması olabilir diye düşünüyorum. Genelde üst sınıf premium arabalarda gorüyorum. Acaba alırken fiyatını etkilemesi dışında metalik boyanın başka bir dezavantajı varmı. Bu arada türkiyedeki araçların %64 ü beyaz renkmiş. İnsanlarımız çok saf ve temiz olduğundan bu araçlarımızada yansımış. Beyaz saflığı ve temizliği simgeliyor ya.

Çevrimdışı ali729

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakan1234;583079
Belki dediğiniz superb prestij donanım seviyesi için geçerli olabilir. Ama her iki modelin style donanımları birbirinin neredeyse aynısı. Aynı donanım ve teknoloji ve aynı motor kullanılan bu iki model arasında superb e binince neden kendimi premium bir araca binmiş gibi hissediyorum onu anlayamadım. Bu mantıkla aradaki 16000 tl farkla oktavia yı opsiyonlar la donatsam premium üstü bir araçta gibimi hissedicem kendimi. Bugün yakaşık olarak superb le aynı fiyatlara satılan c segmenti bir araç olan volvo v40 ta kullanılan malzeme kalitesi, teknoloji, sağlamlık ve güvenlik ne oktavia da nede superb de var. Premium denince benim aklıma volvo daki malzeme kalitesi geliyor. Ben superb kötü arabada demiyorum ve dememde.  Benim tek aklıma takılan parasının arabasımı. Tabi şimdi siz diyceksiniz parasının arabası olmayan çok fazla araç var türkiyede. Evet 105000 tl ye satılan golf, 95000 liraya satılan benzinli jetta, 98000 liraya satılan opel astra, 99000 tl ye satılan focus, 95000 tl ye satılan corolla, en boşuyla en dolusu arasında çok fazla donanım farkı olmadığı halde en boşu ve en dolusu arasında 2 kat fiyat farkı olan passat. Bu araçlara bakınca fiyat performans anlamında oktavia, leon gibi arabalar bence ucuza bile satılıyor.
Superb ile octavia nin konfor yalıtım olarak aynımı veya için deki malz. Kalitesi aynimi

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi