škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 tsi manuel ilk yakıt tüketimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah Sarıoğlu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
evet cengiz bey vites değiştirme zımbırtısı varmış dediğiniz gibi.
şimdi ortalama hız 32 km/h,  katedilen yol 158 km kalan yakıtla gidilebilecek yol 470 km, ortalama tüketim 8.4 lt. normal mi ? yani motoru hiç yüksek devirlere çıkartmadan bu şekilde.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Emrah Sarıoğlu;516739
şimdi ortalama hız 32 km/h,  katedilen yol 158 km kalan yakıtla gidilebilecek yol 470 km, ortalama tüketim 8.4 lt. normal mi ? yani motoru hiç yüksek devirlere çıkartmadan bu şekilde.

Uğur Abi'nin dediği gibi sürüşleriniz kaç km. oluyor?
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Emrah Sarıoğlu;516743
kontak açınca min 15 km

Dediğim gibi guzergahınız yokuşluysa, trafik ışıkları varsa, zaman zaman da olsa dur-kalk trafiğe düşüyorsanız normal bir değer bence yeni bur araç için. Zamanla bir miktar daha düşecektir.

Çevrimdışı murat aktaş

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;516714
Uzun yolda 4.5'a kadar düşürdüğüm oldu 90-100 km aralığında kullanınca. Ama rampalı 2-3 km lik sürüşlerde 14-15litre yaktığımda oluyor. Motor ısınmadığı zaman aşırı yakıyor TSI.

Yazdiklarinizi sürekli takip ediyorum. Bir aydır iş için konyadayim ve burayi bayağı bir gözlemleme firsatim oldu. Sizin de konyada yaptiginiz tuketimle karşılaştırınca eryaman da konyada tsı mantikli diye düşünmeye başladım.
Bol rampali trafikli yerlere artık tsı tavsiye edemiyorum. Bu arada
Benim arabada 2000 km oldu ortalamam 6.1 litre. Hız ortalamam 36 km/h trafigim de yok. Buna göre kiyaslayin derim

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim 5.9 litre 51km/h ortalama ile. 7 bin km de araç. Genelde uzun yolda kullanıyorum ama ben.

Çevrimdışı Lilan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Emrah Sarıoğlu;516739

Eğer gittiğiniz güzergah yokuş yukarı değil dur kalk fazla değilse bence biraz fazla
Aynı araçları kullanıyoruz benim işe gidişim 9 km ve 12 ışık geçiyorum ortalama tüketim 5.4 (2000 deviri geçmiyorum ) yaklaşık 500 metre baya 12 litreye gördüğüm yokusta var

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
evet cengiz bey dün bütün gün vites değiştirme ekranına uyarak kullandım. dediğiniz gibi ortalama tüketimim şu anda 6.1 lt' ye geriledi full şehir içi. önceki aracım lpg li olduğu için 4-5 bin devirlerde hiç dikkat etmeden kullanmaya alışmışım, ayağımın ayarı yoktu onda. bu araç anladığım kadarıyla diyor ki, sen beni 2000 d/d civarında kullan korkma ben giderim ama yok sen bana basarsan bende acımam sana basarım.
yani bence bu araç bu motor ile 30 lu yaşlar için değilde 50 li yaşlar için uygun.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Emrah Sarıoğlu;516836
evet cengiz bey dün bütün gün vites değiştirme ekranına uyarak kullandım. dediğiniz gibi ortalama tüketimim şu anda 6.1 lt' ye geriledi full şehir içi. önceki aracım lpg li olduğu için 4-5 bin devirlerde hiç dikkat etmeden kullanmaya alışmışım, ayağımın ayarı yoktu onda. bu araç anladığım kadarıyla diyor ki, sen beni 2000 d/d civarında kullan korkma ben giderim ama yok sen bana basarsan bende acımam sana basarım.
yani bence bu araç bu motor ile 30 lu yaşlar için değilde 50 li yaşlar için uygun.
TSI motor enteresan bir motor; bir önceki nesil de olsa 4,5 yıllık tecrübem var benim de. Uygun şartlarda 5 litreler de yakılabiliyor, uç durumlarda 15 litreler de. Az yakmak için gaz pedalının altında yumurta varmış gibi sürmek lazım ve bahsedildiği üzere 2.000 devir civarında vites değiştirmek, mümkün mertebe yüksek vites/düşük devirde kullanmak.

Çevrimdışı Lilan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Emrah Sarıoğlu;516836

Ben 2000 devirde kullandığımda kendimi baya bir şakin hissetmeye başladım trafikte. Önüme kıran insanlara veya sağımdan önüme geçen insanlara artık kızmıyorum ve küfür etmiyorum.
Evet artık sol seritten gitmiyorum sağ seritten devam ediyorum ani hızlanmalardan kaçınıyorum.
Sonuç bende olumlu etki yarattı desem yeridir.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Önceki arabada ben de sağ şerit müdavimiydim, şimdi sol şeritte selektörle yol istemekten bıktım, yakında cezalar düşmeye başlar hesaba...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Abstraction

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşımın eniştesinde 1.2 tsi manuel var, adam hiç sıfırlamayı felan bile bilmiyormuş ve çok sakin kullanan biriymiş, arkadaşta bana tüketim fotolarını gösterdi, uzun süreli tüketimi 30 km ortalama hızla 7.2 litre idi, diğer tüketimlerde 35 40 km arası hızlarda 6.5 litre idi. Yani bu motorun ortalaması için 6.5 7 değerleri gerçek değerler. Dizelde ise 5 - 5.5 civarı.

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
yakıt lambası yanınca kaç km gidiyor deneyen var mı ?
birde bi konu kafama çok takıldı bu start stop özelliği ile ilgili. şimdi yoldan geldin park ettin hani dedikleri gibi turbonun yavaşlaması için 15-20 sn bekliyeceksin rölantide ama hop start stop motoru durduruyor. her defasında devreden cıkartıcakmıyız ?
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2015, 20:58:42 Gönderen: Emrah Sarıoğlu »

Çevrimdışı octavia7_

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Emrah Sarıoğlu;517011
yakıt lambası yanınca kaç km gidiyor deneyen var mı ?
birde bi konu kafama çok takıldı bu start stop özelliği ile ilgili. şimdi yoldan geldin park ettin hani dedikleri gibi turbonun yavaşlaması için 15-20 sn bekliyeceksin rölantide ama hop start stop motoru durduruyor. her defasında devreden cıkartıcakmıyız ?

arabayı aksiyonlu kullandıysanız star stop devreye hemen girmez ama sakin kullanıp park ediyosanız kapatır ve bi problem çıkarmayabilir.. ama ben yinede sevemedim start stopu ve güvenmiyorum hep kapalı tutuyorum :)