škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 tsi octavia yakış ve ses

kmlglcn · 37 · 10390

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kmlglcn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İyi akşamlar.. iki hafta önce sıfır aldığım octavia optimal 1.2 tsi manuel aracım henüz 350 kilometrede.Günlük  3-4 km gidiş 3-4 km geliş bir kısmı yokuş olan güzergahta ( günlük maksimum 15 km yapıyorum )tüketim ortalama 9-10 lt. arası görünüyor. Bu değer normal midir sizce? Bir diğer konu ise son bir kaç gündür motordan gelen zırıltı şeklinde bir ses var ilk çalıştırmada daha yoğun motor ısınınca biraz daha az duyuluyor.Gaz verince gidişte veya dururken duyulabiliyor.Ses sanırım sürücü kabinine göre sagdan yani kayışların olduğu yerden geliyor.Bir kaç araştırmama göre zincir(aracımda zincir mi yoksa triger kayışı mı var emin de değilim) ya da turbo wastegate çubuğu olabilir.Sizin görüşleriniz nedir ? Bundan önce  dizel 307 sw aracım vardı yani  motor gürültüsüne alışığım ama bu ses sonradan çıktı umarım mühim bir şey değildir. tekrar iyi akşamlar..

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Tüketim fazla basmıyorsanız ama motor yeni ondan olabilir. Ses için seviste gidin bence

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kısa mesafeler maalesef yakıtı hortumla içiyor.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Sizin kullanim benimkine benziyor. Demek bende de olsa 1.2 tsi o kadar yakacak. Kisa mesafe icin normal. Ama ses onemli bence gosterin.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
3-4 km de bu havada araba ısınmaz hatta son bir kaç haftaya kadar zengin karışımdan bile çıkmaz 9-10 ltler gayet iyi

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüketim normal gibi, zira hava sıcaklığı halen görece düşük ve verdiğiniz mesafede siz gideceğiniz yere vardığınızda dahi motor ideal çalışma sıcaklığına ulaşamıyordur. Tabii güzergahtaki trafik durumu, eğim, trafik lambası, ortalama hız bilgilerini de verirseniz daha doğru yorum yapılabilir.
Ses videoda çıkacak bir sesse, videoya çekip foruma koyarsanız yine daha sağlıklı yorum yapılabilir.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2TSI baya sessiz bir motor. İçeri neredeyse hiç ses gelmiyor. Ekstradan sesler duyuyorsanız bir sıkıntı olabilir. Yakışa gelirsek; benimki de yakıyor 2-3 km mesafelerde 10 litre. Motor ısınana kadar çok fazla yakıyor TSI motor.

Çevrimdışı kmlglcn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
cevaplarınız için çok teşekkür ederim. güzergah ara sokak tarzı ışık bir yada iki tane denk geliyor yolun hemen hemen yarısı dikçe yokuş sabah 7 gidiş öğlen 2 gibi dönüş ve sabahları hala bir hayli soğuk . ses olayı ise araç ısınınca yani hararet 90'a gelince  oldukça azalıyor ama gaz verince gidişte yada dururken metalik bir zırıltı olarak hafiften de olsa yine de var gazla beraber yükseliyor  gazdan çekince azalıyor dönen bir parça yada motorun titrettiği bir parça sanırım.Aracı ilk aldığımda bu sesi farketmemiştim son zamanlarda kulağıma geliyor. bir şey daha dikkatimi çekti bugün 3. viteste gazlayınca 4000 devirden sonra arac aniden atılıyor bu bir sıkıntı mı yoksa normali mi budur?araçta bir çekiş problemi yok ama 4000 devirden sonra baya farkediyor.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 tsı zincirli trigere sahip. Zincirden ses geliyor olabilir. Mutlaka servise gösterin. Yeni fabia haricinde tsı motorlar zincirli. Yeni fabia 1.2 tsı kayışlı triger.

Çevrimdışı emrsln

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Octavia 1.2 tsi motorlar yeni ea211 serisi ve 16v kayışlı artık ama genede servise gösterin....

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
4 bin devirden sonra maksimum gücünü vermeye başlıyor motorda ondan. Çoğu araç için geçerlidir bu zaten.

Çevrimdışı murat aktaş

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yakıt normal ama ses için bişey diyemem. rolantideyken herhangi bir ses duymuyorum

Çevrimdışı kmlglcn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
En kısa sürede servise kontrole götüreceğim aracımı bu arada  aklıma bir şey daha takıldı kalitesiz yakıt bu tarz bir ses yada enjektorlerin daha sesli çalışması gibi bir durum oluşturur mu acaba?en son yakıt aldığım yer pek hoşuma gitmemişti de... sıradan bir 95 oktan almıştım(bp ultimate vs. tarzı değil yani) Anadolu yakasında tavsiye edeceğiniz bir yetkili servis var mı acaba? cevaplarınız için teşekkürler iyi akşamlar ..

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kmlglcn;505450
En kısa sürede servise kontrole götüreceğim aracımı bu arada  aklıma bir şey daha takıldı kalitesiz yakıt bu tarz bir ses yada enjektorlerin daha sesli çalışması gibi bir durum oluşturur mu acaba?en son yakıt aldığım yer pek hoşuma gitmemişti de... sıradan bir 95 oktan almıştım(bp ultimate vs. tarzı değil yani) Anadolu yakasında tavsiye edeceğiniz bir yetkili servis var mı acaba? cevaplarınız için teşekkürler iyi akşamlar ..

Bu mesafe için yakıt normal.
Bu mesafe gittiğiniz yerde araba işinize yaramayacaksa hem kendi hem de arabanın sağlığı açısından yürümek en güzeli..
Ses avans sesi olabilir. Düşük ya da fazla oktanlı yakıtlarda TSI motorun sesi değişiyor..

Çevrimdışı volkidans

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
yakıt normal 3000 den sonra düşecektir ses bazen yakıtlada alakalı olabilir belki içiniz rahat etmezse zaten 1000 km de servise götürmeniz gerekli şikayetinizi dikkate alıcaklardır.