škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yokuş aşağı motor devrinin yükselmesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kosopt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, 2014 1,4 TSI DSG şanzımanlı aracımla ilgili bir soru sormak  istiyorum. Yokuş aşağı giderken arabayı kendi haline bırakırsam,  yani gaza yada frene basmazsam motor devri yükseliyor. Normalde 2000  devirde vites atan araba 4000 devirlere kadar devri yükseltiyor ve vites  atmıyor, motor başlıyor bağırmaya, gaza yüklenince motor rahatlıyor. Bu sizce normal mi, yoksa benim arabanın DSG' sinde mı bir sıkıntı var? Servisle görüştüm normal olduğunu söylüyor. Ancak 2009 model suberp aynı şeyi yapmıyordu. Ayrıca arkadaşımın yeni aldığı DSG' li Seat İbizası var onu denedik, yokuş aşağı aynı şeyi yapmıyor devir 2000 e gelince hemen vites yükseltiyor ve motoru hiç bağırtmıyor. Bunlar da kafamı karıştırdı açıkçası. Bu konuda yardım rica ediyorum.

Çevrimdışı HFG35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bu bahsettiğiniz durum çok dik yokuşlarda oluyor sanırım. Ben de de ilk aldığımda olmuştu.  bence bu şekilde çalışmalı zaten nasıl dik bir yokuş çıkarken yüksek devirde vites değiştiriyorsa, yokuş aşağı inerken de gaza basılmadığında motor freni yapmalı... fakat aracımın yıl bakımını yaptırdım 2 ay önce ve şanzıman güncellendi sanırım artık yapmıyor... dsg ye binen yükü azaltmak için yazılımsal bir değişiklik olabilir.
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2014, 12:37:10 Gönderen: HFG35 »

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yokuş destek sisteminden kaynaklanıyor gibi.
Eğimde frene basarsanız vites düşürür.
Deviri yüksekken gaza 1-2 sn kadar ayağınızın ucuyla basın vites yükseltir..

Çevrimdışı kosopt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;470991
Yokuş destek sisteminden kaynaklanıyor gibi.
Eğimde frene basarsanız vites düşürür.
Deviri yüksekken gaza 1-2 sn kadar ayağınızın ucuyla basın vites yükseltir..

Evet, aynen dediğiniz gibi oluyor, gaza birazcık bassam hemen vitesi yükseltiyor. Benim kafamı karıştıran nokta suberbinde ibizanın da aynı şeyi yapmaması oldu, Onlar devri yükseltmeden hemen vitesi arttırıyorlar, ondan acaba benim octaviada mı birşey var diye düşündüm.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sizin araba da sorun yok:)
Destek sisteminin çalışma prensibi bu şekilde.
Diğer araçlarda iniş-kalkış destek sistemi olduğundan emin misiniz?

Ugur A.

• Ziyaretçi
Aynı motorlu Jetta' da da aynısı oluyordu. Yalnız 1. veya 2. viteste ise arttırır ancak 3. vitesten öte geçmezdi ve bu durum sadece epey dik yokuşlarda olurdu.

Çevrimdışı kosopt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;471006
Sizin araba da sorun yok:)
Destek sisteminin çalışma prensibi bu şekilde.
Diğer araçlarda iniş-kalkış destek sistemi olduğundan emin misiniz?

İçimi rahatlattınız teşekkür ederim. Diğer araçlarda iniş-kalkış destek sistemi var mı emin değilim, bir araştırayım. Suberp 2009 model belki eski olduğu için onda olmayabilir, ibiza da 2013 ama sonuçta octavia ile aynı segment değil, alt sınıf olduğu için onda da olmayabilir.

Çevrimdışı faris

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Geçenlerde servise yolum düştü güncellemeyi sordum Şanzıman güncellemesininin her Octavia ya gelmediğini söyledi ayrıca vites p konumunda firen é bastığımda vitesten ufak bi ses geliyor ne olabilir bilginiz varmı

Çevrimdışı amraam

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınızda bir şey yok aslında her şey olması gerektiği gibi. Araç yokuş aşağı indiğinin algılayıp motor freninin uygulanmasını sağlıyor. Bu hem yakıt tüketimi hem güvenlik hem de frenlere daha az yüklenmek demek.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: faris;471026
Geçenlerde servise yolum düştü güncellemeyi sordum Şanzıman güncellemesininin her Octavia ya gelmediğini söyledi ayrıca vites p konumunda firen é bastığımda vitesten ufak bi ses geliyor ne olabilir bilginiz varmı
Sorun yok, kilidi açıp/kapatıyor.

Çevrimdışı faris

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;471030
Sorun yok, kilidi açıp/kapatıyor.
Teşekkür ederim [emoji106]