škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 tsi greenline octavia yakıt tüketimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sidartha

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
s.a arkadaşlar. adanada yaşıyorum. bu arabayı almak istiyorum(aslında alma arafesindeyim) fakat yakıt tüketimi konusunda endişelerim var. bu aracı kullanan arkadşlar var ise eğer yakıt konusunda bilgi verebilirse sevinirim, teşekkür ederim, allah razı olsun şimdiden..:hmm:

Çevrimdışı MuhammedSaid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bence octavia için 1.4 tsi olanı seçmelisiniz. 1.2 tsi jetta kullandım. Gidişi çok iyiydi. Ancak büyük araçlarda 1.2 tsi kullananlar yakıtından memnun değil.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Katalog daki verilen tüketim değerine min 2lt dada ekleyin. Eğer sert kullanıyorsanız ve/veya dur kalk trafiği çok ise, genelde kısa mesafe kullanımı varsa +3lt koyun

Çevrimdışı civilkaya

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben 1.2 tsi kullanıcısıyım. Aracı kullanım şeklinize göre değişiyor. Sakin kullanımla benzinli bir motor için gerçekten az yakıyor. Ama yüklenirseniz normal olarak çok yakabiliyor. 1.6 atmosferik motordan daha az yakıp çok daha iyi performans veriyor. Çok dur-kalk olmayan bir şehir içinde 6-6,5 lt civarı görürsünüz. Şehir dışı için ise 110-120 km hızla ben 4.9 lt ortalama yaptım. Yaptığım yol da Alanya'dan Babaeski'ye kadar. Toplam yol 1025 km. ve İstanbul'un içinden geçtim.

Çevrimdışı sidartha

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
s.a.  evet genelde kısa mesafe 5 ile20 km arası mesafelik yollara gidip gelicem. güzergahımda
4 - 6 arası  trafik ışığı var. acaba böyle bir trafikte ne kadar yakar. anladığım kadarıyla bu 1.2 tsi motor sabit orta hızlarda çok az yakıyor.düşük hızlarda 30-50 km arası hızlarda nasıl yakar acaba????

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yeni octavia'ların 1,2 tsi ileri 16 valf eski 8 valfli 1,2 tsi lere göre daha ekonomik tir

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi ben kendimden örnek vereyim. Aracım 1.6TDI bu arada.

Ankara'da kullandığım güzergah da çok fazla dur-kalk ve ışık yoktu. Trafik te nispeten rahattı. Ben de oldukça sakin kullanıcıyımdır. Katalog da 4,6lt olan tüketim verisi bu kullanım koşullarında 5-5,3 lt arasında değişiyordu.

Çanakkale ye taşınınca sizin bahsettiğinize benzer, kısa mesefali, trafiği, ışığı, dur-kalk ı bol olan güzergah kullanmaya başladım. Şimdiki tüketimim ise 6-6,4 lt arasında değişiyor.

Demek ki optimum kullanımda kataloğa göre yaklaşık 1lt
sıkışık kullanımda ise kataloğa göre yaklaşık 2lt fazla yakıyorum.

Sizinkinin benzin faktörünü de düşünecek olursak katalog verisine göre en iyi 1,5 llt fazlasını yakarsınız. Bahsettiğiniz tip yollarda ise 2 ila 2,5 fazla yakar gibime geliyor.

Kısaca 6,5 ile 8 lt arası bir rakam olur bence.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu tüketim olayı kısa mesafelerde çok enteresan rakamlara ulaşabiliyor. örneğin 15 km bir güzergahta ilk 12 km için 3,4 lt ye ortalanan bir değer yolculuk bittiğinde yani 15 km tamamlandığında 4,2 ye çıkabiliyor. bunun da sebebi trafik ışıkları ve yokuş.
maalesef Ankara'da bazı dik yokuşlar tüketimi tetikliyor. Adana daha rahattır bu konuda sanırım.
neticede gözlemlediğim ve forumda takip ettiğim kadarıyla şehiriçinde katalog değerlerine 1-5, 2 lt filan eklemek gerekiyor tabi ki kullanıma bağlı olarak ve kış-yaz durumuna göre değişir.

Çevrimdışı suskun52

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
aynı aracı van merkezde kullanıyorum. ş. içi yaz 5,8/kış 4 lastik kar tipi ort 7,0 uzun yolda ort 4,8lt ort hız96...şeklinde elde ettiğim verilerdir. alın memnun kalacaksınız...bu arada jetta ile karıştırılmasın ...teknolojileri farklı

Çevrimdışı makalin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracım 1.2 tsı manuel, 1 aydır kullanıyorum. 1 yıl araştırıp aldım. Sınıfının en az yakan arabası. Kısa mesafelerde tüm araçlar fazla yakar, bunun nedeni de motorun yeterli ısıya ulaşamamasıdır. Ben günde 15 km yapıyorum, sakin kullanırsanız fabrika verilerine ulaşabilirsiniz. Tabiiki aracın dolu olması yakıtı her zaman etkiler. Bence fiyatına göre sınıfının alınabilecek en iyi arabası. Jettadan kesinlikle daha üstün bir araç. Zaten teknolojisi daha yeni.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
TSİ motor ısınmana kadar iki kat fazla yakar. Double injection özelliği var