škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Garip bir ses...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı canasss

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sayın fabia kullanicilari.2016 model daha 18000 de 1.2 tsi dsg style sahibiyim.aracimda son zamanlarda hiriltili sekilde daha once ruzgar sesi sandigim.ama başka yerden geldiğini anladigim bir ses olmaya başladı.gaza basarken genelde de hızlanırken  bu ses oluyor.gazi kestigim vakit ses kesiliyor.hir hır hır sanki motordan gelen bır vuruntu sesi gibi.bazende hizlandiktan sonra ses kesilebiliyor.sanzumandan olabilir mi diye düşündüm ama gazi kestigimdede ses gidiyor.bu konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum.tesekkur ederim.

Çevrimdışı Aksipolit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba bahsettiğiniz ses sanırım benim aracımda da var 2016 yeni aldım 21000 de araç. Gaz yerken daha çok dikkatimi çekti homurtu gibi hooooor diye bi ses sizinde bahsettiğiniz değil mi :) bu ses normal mi srrvise gitmeyi düşünüyorum garantisi bitmeden. Bilgisi olan lütfen paylaşsın kafayı fena taktım en son c4 te enjektör şakırdaması yüzünden sinirlendim sattım aracı bundan da soğumayalım :)

Çevrimdışı canasss

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sayın Aksipolit aynen senin dediğin gibi....

Çevrimdışı Agronom

• Kıdemli Fabialog
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Aksipolit;641614
Merhaba bahsettiğiniz ses sanırım benim aracımda da var 2016 yeni aldım 21000 de araç. Gaz yerken daha çok dikkatimi çekti homurtu gibi hooooor diye bi ses sizinde bahsettiğiniz değil mi :) bu ses normal mi srrvise gitmeyi düşünüyorum garantisi bitmeden. Bilgisi olan lütfen paylaşsın kafayı fena taktım en son c4 te enjektör şakırdaması yüzünden sinirlendim sattım aracı bundan da soğumayalım :)

Alıntı yapılan: canasss;641622
Sayın Aksipolit aynen senin dediğin gibi....

Değerli arkadaşlar, bu soruyu gerçekten soruyor musunuz? Yani gaza basınca hırıldayan ve gazdan ayağınızı çekince giden ses ne olabilir gerçekten? TSI motora sahip aracınız. Açılımı  Turbo Supercharger Injection. Yani aracınızda Turbo besleme var. Gaza yüklendiğinizde çıkan hırıltı diye tabir etmeye çalıştığınız ses turbo sesi.

Bunun dışında kronik 2 ses daha var. Biri hırıltı değilde daha çok şıngırtı şeklinde tabir edilen. Bu DSG nin sesi, korkulacak birşey değil. Bir de kronik klima sesi olabiliyor. O da su sesine benzetiliyor. Zannedersem garanti kapsamında kompresör değişimiyle çözülüyormuş. Forumda gerekli anahtar sözcüklerle bu iki sıkıntıya dair başlıklara erişebilirsiniz.

Çevrimdışı canasss

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sayın Agronom haklı olabilirsiniz.lakin düşük devirde de turbo sesi çıkar mı sanki hoor hooorrr diye anlamadım ki? turbo sesi benim bildiğim ıslık şeklinde ve daha çok yüksek devirlerde duyulur....

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam bir ses kaydı alabilirseniz sorunu daha iyi anlayabiliriz bence. ilk çalışmada 1.2 tsi'lar biraz hırıltılı çalışıyor ancak 10 km hızdan sonra normalde bu ses kayboluyor. sizde eğer yüksek seslerde de dizel benzeri hırıltılı bir ses geliyorsa bir soruna işaret olabilir.

dediğim gibi sürüş esnasında bir video çekerek buraya atarsanız daha iyi anlayıp kendi araçlarımızla karşılaştırabiliriz.

Çevrimdışı Winterzhi

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: canasss;641857
Sayın Agronom haklı olabilirsiniz.lakin düşük devirde de turbo sesi çıkar mı sanki hoor hooorrr diye anlamadım ki? turbo sesi benim bildiğim ıslık şeklinde ve daha çok yüksek devirlerde duyulur....

Egzos sesidir o. 1300 - 1600 devir civarında gelir. Benim bayıldığım bir sestir.

Sürekli çalışan turbo, 2.000 devirden itibaren maksimum tork vermeye başlar. Sesi de ıslığa benzer.

Aracınızda bir problem yok.

Çevrimdışı ismail91

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bence sizin bahsettiğiniz motorun titreşim sesi. Ben de başka bir başlıkta 1.0 motor için aynısını sormuştum. Sanki bir uğultu gibi, özellikle düşük devirde araca hafif gaz verirken duyulan bir ses. Bizim motorlar ufak olduğu ve turbo desteği ile yüksek güçlere ulaştığı için alt devirlerde hızlanmaya çalışırken titreme olabiliyor. Özellikle 3 silindirli motorlarda. Konuyu servise de sordum. O da aynı şeyleri söyledi. Araçlar ucuz segmentte olduğu için motor sabitleme konusuna çok önem verilmiyor dedi. Hatta kaputu açıp gösterdi. Sabitleme çok iyi olmadığı için de bu ugultu gelebiliyor dedi. Daha çok gaz verirseniz turbo daha hızlı devreye girip siz o uğultusu çok duyamadan aracı yürütecektir ancak şehir içinde genelde az gaz ile kullandığımız için sesi daha net duyuyoruz. Kısacası, endişeye gerek yok :)

Çevrimdışı canasss

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.1ay içinde 2.bakım için servise gideceğim durumu onlarada söyleyeceğim alacağım cevabı buraya yazarım.dediğiniz gibi çok önemli bir şey olmasa gerek.....