škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia III Yakıt Değerleri Paylaşımı-Ana Konu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;526146
Abi bu arada deponun orada dolum yerinin tam orasında ufak birtane pim var dikkatini çekti mi bilmiyorum ileri geri oynuyor ek yakıt doldurma yedek depo dolum yeri yazıyor eğer benzin dolduruken o pimi de çekerseniz ek depoyu da doldurur yazıyor benzinliğe gidince deneyeceğim benzinlikle pek işim olmuyor az yakıyor :D
O kısım yedek falan değil, benzin deposunun havalandırması ve o kısmı doldurmayın bence. Zaten yedek olsa araç o kısımdaki benzini hiç kullanmaz zaruri bir durumda kullanır. Yedek lastik gibi düşün, arada bir sebepsiz yere yedek lastiği takıp kullanmıyoruz sonuçta, değil mi?:wnk:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;526165
O kısım yedek falan değil, benzin deposunun havalandırması ve o kısmı doldurmayın bence. Zaten yedek olsa araç o kısımdaki benzini hiç kullanmaz zaruri bir durumda kullanır. Yedek lastik gibi düşün, arada bir sebepsiz yere yedek lastiği takıp kullanmıyoruz sonuçta, değil mi?:wnk:

Uğur abi bilgin için teşekkür ederim :) Fakat böyle tuhaf pim gibi birşey fotosunu çeker atarım yabancı forumlarda ek yakıt doldurmak istediğiniz zaman açın pompaya öyle takın gibi yazmışlar.

Vay arkadaş başımız yanıcaktı az daha :D

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;526179
Uğur abi bilgin için teşekkür ederim :) Fakat böyle tuhaf pim gibi birşey fotosunu çeker atarım yabancı forumlarda ek yakıt doldurmak istediğiniz zaman açın pompaya öyle takın gibi yazmışlar.

Vay arkadaş başımız yanıcaktı az daha :D
Orayı doldurup hemen peşine uzun yol yapıp o kısmı harcayacaksan pek bir şey olacağını sanmam ama gene de bence orası boş kalmalı.:wnk:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Anatolia

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;526146
Abi bu arada deponun orada dolum yerinin tam orasında ufak birtane pim var dikkatini çekti mi bilmiyorum ileri geri oynuyor ek yakıt doldurma yedek depo dolum yeri yazıyor eğer benzin dolduruken o pimi de çekerseniz ek depoyu da doldurur yazıyor benzinliğe gidince deneyeceğim benzinlikle pek işim olmuyor az yakıyor :D
ya bizim depolar 45 LT alıyor iki defa benzin aldım ikisindede 48 LT olunca durdu pompa demekki yedeğide doldurmuşum bu defa gittiğimde pime bakıcam sendende bişey kaçmıyor Süleyman :)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Anatolia;526195
ya bizim depolar 45 LT alıyor iki defa benzin aldım ikisindede 48 LT olunca durdu pompa demekki yedeğide doldurmuşum bu defa gittiğimde pime bakıcam sendende bişey kaçmıyor Süleyman :)
O kısmı da doldursa +7 litre daha alıyor olması lazım.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Anatolia;526195

Valla ben benzin ışığı ya yanar yanmaz hemen gibi alıyorum 60 km kala yada benzin ışığı yanmaya yakın alıyorum ama nedense benzin ışığı yandıktan sonra benim depo en fazla 40 lt alıyor pompa atıyor orada bende daha fazla zorlamıyorum benden kaçmaz hiç affetmem :D

Alıntı yapılan: Uğur Akar;526255
O kısmı da doldursa +7 litre daha alıyor olması lazım.

Yedek depo 7 litre civarı uğur abi kılavuzdan baktım şu an depo 45 litredir bunun 7 litresi yedektir yazıyor.

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
şu yedek depo işini bir türlü anlamıyorum =) Depo 45 litre ve 45 litre benzin alıyor işte..Yedek olayı nedir yani =).. Yanlış hatırlamıyorsam bazı standartlara görede benzin ışığı yandıgında (hangi araç olursa olsun) fabrika verisine göre şehir içi kullanım değerleri esas alınarak 100km gidecek şekilde ayarlanması gerekiyor diye biliyorum.

Yani yedek depo olayı benzin ışıgı yandığında depo içerisinde kalan yakıt değeri =).

Yani yedek fln yok =).

Çevrimdışı blacksea28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yakıt ışığı yanması depoda kalan yakıt litresi ile alakalı bence çünkü bazen 55, bazen 65 km kala yanıyor, ortalama tüketimi baz alarak hesap yaptım 4 lt kalınca yakıyor ışığı.
Yedek depo olayını karıştırmadan normal fulledim depoyu 45 lt alıyor.

Çevrimdışı Anatolia

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: blacksea28;526394
Yakıt ışığı yanması depoda kalan yakıt litresi ile alakalı bence çünkü bazen 55, bazen 65 km kala yanıyor, ortalama tüketimi baz alarak hesap yaptım 4 lt kalınca yakıyor ışığı.
Yedek depo olayını karıştırmadan normal fulledim depoyu 45 lt alıyor.
bendede 65 km kala yandı şimdi fullesem sanırım 45-46 lt alır biraz daha kullanırsam 48 lt alıyor iki defa fulledim ikisindede 48 lt aldı ve daha 40-45 km yol yapar gösteriyodu

Çevrimdışı OSentuerk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

Fabia 3 110 TSI DSG sahibiyim. Bu akşam benzin aldım yarın gece kısmet ise yolculuğum var. Benzinci de arkadaş yedek depoyu da doldurayım dedi. 165 TL de pompa attı ama 213 TL ye tamamladı.

Biraz forumlarda gezdim ve öğrendim ki genleşen gaz dönüşüm tankı varmış. Yakıt genleşmesinden doğan gaz tekrar sıvı olarak depoya dönüyormuş bu yapı sayesinde. Sorum şu ilk defa aracımı bu şekilde doldurdum ve bilmediğimden sormaktayım. Yapılan bu işlem araca zarar verirmi? Yarın eğer hava sıcak olur ise beklemeden dolayı tank vb parçalarda hasara yol açarmı? eğer cevaplarınız evet olur ise ben o yedek depoya attığı benzini üşenmeden gidip arkadaşa içirmeyi düşünüyorum.

Bu arada konuya ilişkin 5.8 leri görebildim. aracım 1300 km de. Şu an ortalama uzun sürelide 6.0

Teşekkürler.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: OSentuerk;526629
Arkadaşlar merhaba,

Fabia 3 110 TSI DSG sahibiyim. Bu akşam benzin aldım yarın gece kısmet ise yolculuğum var. Benzinci de arkadaş yedek depoyu da doldurayım dedi. 165 TL de pompa attı ama 213 TL ye tamamladı.

Biraz forumlarda gezdim ve öğrendim ki genleşen gaz dönüşüm tankı varmış. Yakıt genleşmesinden doğan gaz tekrar sıvı olarak depoya dönüyormuş bu yapı sayesinde. Sorum şu ilk defa aracımı bu şekilde doldurdum ve bilmediğimden sormaktayım. Yapılan bu işlem araca zarar verirmi? Yarın eğer hava sıcak olur ise beklemeden dolayı tank vb parçalarda hasara yol açarmı? eğer cevaplarınız evet olur ise ben o yedek depoya attığı benzini üşenmeden gidip arkadaşa içirmeyi düşünüyorum.

Bu arada konuya ilişkin 5.8 leri görebildim. aracım 1300 km de. Şu an ortalama uzun sürelide 6.0

Teşekkürler.
Bir seferden bir şey olmaz diye düşünüyorum ama o bölüm yedek depo değildir; genleşme bölümüdür. Yedek depo olsa, zaruri durumlarda kullanılırdı tıpkı yedek lastik gibi. Yedek lastiği durup dururken arada bir takmıyoruz. Ancak bu yedek depo denilen bölümdeki yakıtı bitiriyor araç ilk olarak. Artık nasıl yedekmişse hiç anlamadım gitti.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;526652
Bir seferden bir şey olmaz diye düşünüyorum ama o bölüm yedek depo değildir; genleşme bölümüdür. Yedek depo olsa, zaruri durumlarda kullanılırdı tıpkı yedek lastik gibi. Yedek lastiği durup dururken arada bir takmıyoruz. Ancak bu yedek depo denilen bölümdeki yakıtı bitiriyor araç ilk olarak. Artık nasıl yedekmişse hiç anlamadım gitti.

Bir seferden birşey olmaz ama sen dedikten sonra zaten uğur abi hiç dokunmadım o işe.İkincisi mutlaka benzin aldığın yeri fişi saklanmalı birşey olursada bu sefer abinin rızası oldu derler biz doldurduk derler hak talep etmekte zor.

Çevrimdışı Anatolia

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ya şimdi benim depo 48 lt alıyor o yedektemi doldurulmuş oluyor anlamadım öleyse bende söylim yedeği falan kurcalamasınlar bu arada hep aynı yerden yakıt alıp fişlerini saklıyorum en küçük sıkıntıda opeti başlarına yıkarım :D

Çevrimdışı gurkantoksoy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim aracım çarşamba günü gelecek 1.4 tdi 90ps fabia ama diğer araçlarda da bu durum var babam da symbol var 2014 depo 45lt yazıyor uzun yola çıkarken adam doldurdu 44 de falan attı pompa, yedeği doldurayım mı dedi doldur dedim araba tam 60lt yakıt aldı bende şaşırdım ilkte ama yararı zararı var mıdır bilmiyorum böyle 3 kere fulledim :gaz: :D

Çevrimdışı OSentuerk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;526659
Bir seferden birşey olmaz ama sen dedikten sonra zaten uğur abi hiç dokunmadım o işe.İkincisi mutlaka benzin aldığın yeri fişi saklanmalı birşey olursada bu sefer abinin rızası oldu derler biz doldurduk derler hak talep etmekte zor.

Merhaba

Yüce oto servis ile görüştüm. Yedek depo yok bu araçta. Bahsedilen kapasite genleşme Tankı ve doldurulması tamamen ticari. Kısa vade de sorun yaratmasa da uzun vadede problem Çıkarma riski var.

Bilginize