škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yağ yakma sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: garcelli;577313
trio isimli üye sayesinde sıkıntım büyük oranda azaldı. çok teşekkürler...

2001 fabia aracım var. ruhsatta 75 beygir yazıyor servis 101 beygir diyor. gücü zannımca 101. yağ eksiltme sorunu çok fazlaydı bende. en son çılgına döndü motor :) çok motordan anlamam bu arada. yakın dostum tamirciye götürdüm. 2-3 bin masraf ister dedi bişeyler saydı. ya sürekli yağ ekler kullanırsın ya da satarsın daha mantıklı dedi.

motul yağ koymadan önce yaklaşık 2000 km de 2.5 litre yağ eksiltmişti araç. çözüm zor diye düşünüyordum. motul yağ aldım TRİO arkadaşın önerisi üzerine. en son 1500 km yaptığımda kontrol ettim tahminim 200-300 mL eksilme var. hatta yağ bidonuna baktım usta tam tamına 4 L koymamış zaten birazcık eksik koymuş. yani birazcık daha eksilirse o kalan 1 L yi de eklerim 7-8 bin km gidebilirim diye düşünüyorum. ilk yağ değişiminde bile bu kadar düzeldiyse durum bikaç değişimden sonra çok memnun kalacağımı düşünüyorum.

TRİO arkadaşa tekrar tekrar teşekkürler... sağolsun, Allah kazasız belasız yolunu açık etsin :)

Sorununuzun azalmış olmasına çok sevindim Allah hepimizin yolunu açık etsin kaza bela vermesin. Birkaç değişim devam ederseniz dahada azalacaktır.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

2001 fabia aracım var. ruhsatta 75 beygir yazıyor servis 101 beygir diyor. gücü zannımca 101. yağ eksiltme sorunu çok fazlaydı bende. en son çılgına döndü motor :) çok motordan anlamam bu arada. yakın dostum tamirciye götürdüm. 2-3 bin masraf ister dedi bişeyler saydı. ya sürekli yağ ekler kullanırsın ya da satarsın daha mantıklı dedi.

motul yağ koymadan önce yaklaşık 2000 km de 2.5 litre yağ eksiltmişti araç. çözüm zor diye düşünüyordum. motul yağ aldım TRİO arkadaşın önerisi üzerine. en son 1500 km yaptığımda kontrol ettim tahminim 200-300 mL eksilme var. hatta yağ bidonuna baktım usta tam tamına 4 L koymamış zaten birazcık eksik koymuş. yani birazcık daha eksilirse o kalan 1 L yi de eklerim 7-8 bin km gidebilirim diye düşünüyorum. ilk yağ değişiminde bile bu kadar düzeldiyse durum bikaç değişimden sonra çok memnun kalacağımı düşünüyorum.
Bir kaç değişimden sonraki gözlemlerinizi de aktarırsanız, sorun yaşayan diğer arkadaşlar için çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
...Allah kazasız belasız yolunu açık etsin :)
Amin. Cümlemizin İnşaallah.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

TRİO arkadaşa tekrar tekrar teşekkürler... sağolsun, Allah kazasız belasız yolunu açık etsin :)

Ruhsatta 75 kw yaziyordur. Oda yaklasik 101 beygire karsilik gelir.

Çevrimdışı bluenight

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İyi günler

Malesef fabia 1 lerin genel problemi 2004 1.4 elegance aracım vardı. Aynı problemi ben de yaşadım kullananlara Danıştay mobil 1 10/60 tavsiye ettiler .

Çevrimdışı mteke

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba;

Bayramda aracımla memlekete gittim. 800 km yol yaptım. Araçta giderken mobil1 10w60 yağ vardı. Gidene kadar yine 1 litre civarı yağ eksildi. trio'nun tavsiyesi üzerine http://urun.n11.com/motor-yagi/motul...tre-P108662660 sitesinden motul 5w50 x-cess yağı indirim kuponu ile birlikte 114 TL'ye aldım. Memlekete gidince yağ değişimi yaptırdım. Ayrıca yağ filtresi değişti. Değişim yapan usta yeni yağın ince olduğunu aracın daha fazla yağ yakacağını idda etti. Ben bir deneyelim bakalım diye koydurdum. Yağ 5 litrelik bidondaydı. Usta bir litresini bırakıp araca 4 litre doldurdu. Kontrol ettiğinde çubuğun en üst çizgisini 2-3 mm geçmişti. Usta 100-150 gr kadar fazla olmuş ama bir zararı olmaz dedi.

Yağ değişiminden sonra performansın gözle görülür bir seviyede arttığını söyleyebilirim. Hatta bir ara kırmızı ışıkta durduğumda aracın stop ettiğini sandım. Ses ve titreşim o derece azaldı. Ve işin en güzel tarafı. Aynı yolu tekrar döndüm. Yani yaklaşık 800 km. Gelince yağ çubuğunu kontrol ettim. Yine alt çizgiye gelmiştir diye beklerken yağ seviyesi tam üst çizgideydi. Yani giderken 1 litre civarı yağ yakan aracım dönüşte 100-150 gr kadar yağ yaktı.

Sonuç olarak motul 5w40 mobil1 10w60 a göre hem performans olarak daha iyi hem de yağ yakma konusunda gayet başarılı. trio arkadaşıma tavsiyesi için çok teşekkür ederim. Biraz daha yol yaptıkça sonuçları sizlerle paylaşacağım.

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mteke;583321
Arkadaşlar merhaba;

Bayramda aracımla memlekete gittim. 800 km yol yaptım. Araçta giderken mobil1 10w60 yağ vardı. Gidene kadar yine 1 litre civarı yağ eksildi. trio'nun tavsiyesi üzerine http://urun.n11.com/motor-yagi/motul...tre-P108662660 sitesinden motul 5w50 x-cess yağı indirim kuponu ile birlikte 114 TL'ye aldım. Memlekete gidince yağ değişimi yaptırdım. Ayrıca yağ filtresi değişti. Değişim yapan usta yeni yağın ince olduğunu aracın daha fazla yağ yakacağını idda etti. Ben bir deneyelim bakalım diye koydurdum. Yağ 5 litrelik bidondaydı. Usta bir litresini bırakıp araca 4 litre doldurdu. Kontrol ettiğinde çubuğun en üst çizgisini 2-3 mm geçmişti. Usta 100-150 gr kadar fazla olmuş ama bir zararı olmaz dedi.

Yağ değişiminden sonra performansın gözle görülür bir seviyede arttığını söyleyebilirim. Hatta bir ara kırmızı ışıkta durduğumda aracın stop ettiğini sandım. Ses ve titreşim o derece azaldı. Ve işin en güzel tarafı. Aynı yolu tekrar döndüm. Yani yaklaşık 800 km. Gelince yağ çubuğunu kontrol ettim. Yine alt çizgiye gelmiştir diye beklerken yağ seviyesi tam üst çizgideydi. Yani giderken 1 litre civarı yağ yakan aracım dönüşte 100-150 gr kadar yağ yaktı.

Sonuç olarak motul 5w40 mobil1 10w60 a göre hem performans olarak daha iyi hem de yağ yakma konusunda gayet başarılı. trio arkadaşıma tavsiyesi için çok teşekkür ederim. Biraz daha yol yaptıkça sonuçları sizlerle paylaşacağım.

Siteye "Ürün iki günde elime ulaştı. Paketi güzeldi. 09.2015 tarihli. Tek kafamı kurcalayan kutusu üstünde 4 litre yazıyor ama içinden 5 litre çıktı. Umarım orijinal üründür." şeklinde yorum yapmışsınız. Ürünün görselinde 5L yazıyor, bu meseleyi araştırdınız mı, firmaya sordunuz mu meseleyi? Aynı firmada 4 Litre seçeneği de var çünkü. Bir de X-CLEAN versiyonu var, o nasıl birşey ki, o da yağ eksiltme konusunda iyi midir, bilgisi olan var mı?
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2016, 17:50:08 Gönderen: mkfc66 »

Çevrimdışı mteke

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkfc66;583595
Siteye "Ürün iki günde elime ulaştı. Paketi güzeldi. 09.2015 tarihli. Tek kafamı kurcalayan kutusu üstünde 4 litre yazıyor ama içinden 5 litre çıktı. Umarım orijinal üründür." şeklinde yorum yapmışsınız. Ürünün görselinde 5L yazıyor, bu meseleyi araştırdınız mı, firmaya sordunuz mu meseleyi? Aynı firmada 4 Litre seçeneği de var çünkü. Bir de X-CLEAN versiyonu var, o nasıl birşey ki, o da yağ eksiltme konusunda iyi midir, bilgisi olan var mı?

Motulun kendi sitesinde 4 litrelik bir seçenek görünmüyordu. Belki de ben yanlış baktım. Bana gelen yağın kutusunda öyle yazıyordu ama bidon 5 litrelik tabi. ama firmayı araştırdım sağlam. Yağı da anladığım kadarı ile inceledim orijinal görünüyor. Sonuç olarak araçta da kullandım ve çok memnun kaldım. Almayı düşünüyorsanız tavsiye ederim.

X-CLEAN modeli Hakknda bir fikrim yok. Yağı tavsiye eden trio arkadaş daha iyi bilgi verebilir.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
X-Clean de kükürt oranı daha düşük partikül filtreli araçlar için daha uygundur.
MOTUL yağlar 5 litreliktir bende 1.4 tsi altea xl aracıma 2 gün önce Xcess koydum 3.6 lt alıyor 1.4 lt elimde kaldı fabia danda 1 lt kalmıştı 2,5 lt kadar elimde yağ var arkadaşımda da ssangyong Action sports var 8 lt alıyor 2lt de onda kalmıştı 10 lt den 4,5 litre benim bir sonraki değişim için yağım hazır :)

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motul Türkiye Zafer Bey den aldığım detaylı bilgi aşağıda gibidir.
Kendisine teşekkür ederim.

X-Cess full saps yani yüksek oranda partikül içermektedir DPF (dizel partikul filtresi ) içeren araçlara uygun değildir X-Clean FE ve X-Clean + düşük saps içerdiğinden onayına göre DPF içeren araçlarda kullanımı uygundur
Her iki yağda 8100 olmasından dolayı %100 sentetiktir

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
X-clean benzinli araçlarda kullanılabilir mi? Bilginiz var mı?

A0001 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;583932
X-clean benzinli araçlarda kullanılabilir mi? Bilginiz var mı?

A0001 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

https://m.motul.com/tr/tr/products/oils-lubricants/8100-x-clean-5w40
https://m.motul.com/tr/tr/products/oils-lubricants/8100-x-cess-5w40

https://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/52/original/8100_X-cess_5W-40_%28GB%29.pdf?1458898826

Kullanılabilir ama yeni nesil araçlarda özellikle turbolu yani tsı gibi X-cess olmalı.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2016, 11:10:35 Gönderen: trio »

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sonuç olarak yağ eksilten araçlar için x-cess x-clean'a göre daha faydalı olur diyebilir miyiz?

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkfc66;584020
Sonuç olarak yağ eksilten araçlar için x-cess x-clean'a göre daha faydalı olur diyebilir miyiz?

Kendi aracınız için soruyorsanız (1.4 16v 101 hp benzinli ) en uygun yağ X-Cess 5w40 %100 tam sentetik Motul.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;583902
X-Clean de kükürt oranı daha düşük partikül filtreli araçlar için daha uygundur.
MOTUL yağlar 5 litreliktir bende 1.4 tsi altea xl aracıma 2 gün önce Xcess koydum 3.6 lt alıyor 1.4 lt elimde kaldı fabia danda 1 lt kalmıştı 2,5 lt kadar elimde yağ var arkadaşımda da ssangyong Action sports var 8 lt alıyor 2lt de onda kalmıştı 10 lt den 4,5 litre benim bir sonraki değişim için yağım hazır :)
Yaklaşık 1 yıl sonra değiştireceksiniz yağı. Bu arada açık kalacak. Bu da bir problem oluşturabilir. Sonuçta 1000km bile olsa nemi içerisine çekip vasfını yitirmiş olabileceği için değiştiriliyor yağ.

Cep telefonundan yazdım. Yazım hataları affola.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;584081
Yaklaşık 1 yıl sonra değiştireceksiniz yağı. Bu arada açık kalacak. Bu da bir problem oluşturabilir. Sonuçta 1000km bile olsa nemi içerisine çekip vasfını yitirmiş olabileceği için değiştiriliyor yağ.

Cep telefonundan yazdım. Yazım hataları affola.

10.000 km de yağı değiştiriyorum ben hiç sektirmeden 10.000 ide işim gereği 3-6 ay gibi yaparım orjinal ambalajda kapağını kapatıp saklıyorum sıkıntı olacağını düşünmüyorum.