škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yağ yakma sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serkan_4234;545483
Trio hocam motul 5w40 yağ demissin. Doğrudur kalitedir. Denemişsindir. Yağ yakması azalmıştır ama hb de 5 lt motul 5w40 yağ 238 TL . castrol reklam yıldızı ona katılıyorum , mobil bir adım önde fiyatlarıda nerdeyse aynı. 4 lt mobil 10w40 50-60 TL ye bulunuyor. Benim aracım anormal yağ yakmıyor ama yaksada motul almazdım o fiyata. 4 lt de yedek alır bagaja atarsın acikcası :)

Yağ firmalarının sitelerinde önerilen yağ numarası gün geçtikçe değişiyor. Bilgiler güvenilir değil bana göre. Daha önceki yıllarda baktığımda 10w40 ve 5w40 önerirken şimdi 5w30 öneriyor. 1 senede ne degistiki ?

Yağın temel görevi motorda sürtünen parçaların aşınmasını en aza indirmek tir ve soğutmaya katkıda bulunur aynı zamanda. Sürtünmeden kaynaklı oluşan partikülleri kartere indirip daha fazla aşınma olmasını da önlemek. Yağda dikkat edilecek husus yağlama görevini yerine getirip getirmediğidir. Ve yağın çalışma şartlarına uyumlu olup olmadığıdır. Tam sentetik yağ daha iyi yüzeye yayılır görevini daha iyi yapar. Bu konuda da hemfikiriz ama (araştırmadım!) 10w60 yağ bu motora gelmez diyebilmek için değerlere verilere bakmak gerekir. Şayet Formula araçlarına yönelik üretilmiş dirayetli bir yağdır. Katkı maddeleriyle kullanılabilirliği sağlanmışsa kullanılmasında bir sakınca görmem şahsen. Yağ yakma konusunda bu yağ hakkında birsürü sitede bu yağa methiyeler düzülmüs . tabi bunlar okuduklarım. Kendim denemedim. Bu yağı kullandım yağ yakması kesildi ama şu veya bu arıza oldu motorda diyende görmedim. Fiyat olarak 100 TL civarı.

Kesin ve kati konuşmak bence doğru değil.

Motul almaya karar verirseniz hepsiburada'dan almayın, zira pahalıya satıyor. Ben 5w 30 tam sentetik 5 litre Motul yağı n11 üzerinden 150-TL'ye almıştım.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: maviselx;545550
Evet n11 de
5w40 5lt iki fiyatı var birisi 128TL digeri 145 TL
http://urun.n11.com/motor-yagi/motul-8100-x-cess-5w-40-5-litre-P46777579
http://urun.n11.com/motor-yagi/motul-8100-x-clean-5w-40-5-litre-P46758202

5w30 5 lt 145 TL
http://urun.n11.com/motor-yagi/motul-8100-x-clean-5w-30-5-litre-P46755179
Benim aldığım yağ x-clean değil, onun bir üst serisi olan specific serisiydi. Zaten onun da üstü racing serisi.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Değerli arkadaşım araç sizin tercih tabiki de sizin. HB dan başka satıcılarda var ben Motul XCess 5w40 tam sentetik 5 LİTRE yağı 3 ay önce 110 TL ye aldım siz denemek isledikten sonra Motul Türkiye distribütörü KOMPET tir. http://www.kompet.com.tr  den satıcılara ulasabilirsiniz.
Kullanma kılavuzunda 5w30 yağ konulması gerektiği yazan bir arabaya ben asla 10w60 yağ koymazdım. Motul e güvenmiyorsanız Mobil yada başka bir marka tercih edebilirsiniz. Kullananlar farkını biliyor. Aracım bbz kodlu ben Motul XCess 5w40 tam sentetik kullanıyorum aracımda son yağ değişimimin üzerine 6500 km yaptım ne kadar yağ koyduysam hala o kadar yağ var (maşallah) çubuktan milim oynama yok. Motul 200 TL de olsa yine Motul alırım motor aracın en önemli yeridir.Motul  Esther bazlı yağ üretir.
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2015, 15:30:21 Gönderen: trio »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ester bazlı sentetik yağlar, yüksek ve düşük sıcaklık uygulamaları için geliştirilmişlerdir.
Sıcaklık, bir yağın performansını, kullanım süresini ve kimyasal yapısının durumunu belirleyen en önemli faktördür ve dikkat edilmez ise istenmeyen olumsuzluklara neden olabilir.
Bu olumsuzluklar;
yağların buharlaşıp hava hatlarına sızması suretiyle eksiltme yapması,
yağın servis ömrünün tamamlamadan yağ asidi oluşturması nedeniyle gömlek-sekman aşınmalarına sebebiyet vermesi şeklinde ortaya çıkabilmektedir..

Ester bazlı yağların sıcaklık dayanımlarının çok yüksek olması
nedeniyle, emsal ürünlere nazaran yağ eksilmesi çok az gerçekleşir. Yağ servis ömrü
süresince eksilmelere bağlı ilavelere çoğunlukla gerek duyulmaz. Bu özellik %30 oranında yağ kullanım tasarrufu sağlar.

Ester motorun en korumasız olduğu anlarda yani ilk çalıştırma aşamasında motoru korur çünkü yağ bekleme sürecinde tamamen süzülür ester bazlı yağlarda motorun parçaları üzerinde ester tabakası oluşur ve ilk çalıştırmada motor yağlanana kadar motoru korur.

Ester bazlı sentetik yağlar deterjan türevi kimyasal bileşimlerdir. Karbon atığı ve
çamuru oluşturmazlar. Daha önce oluşmuş karbon atıkları varsa onları da zamanla
temizleyerek motorun soğutma verimini artırır. Daha iyi soğuyan motor, daha fazla güç üretir, tam performans gösterir ve yakıt tasarrufu sağlar.

Düşük ve yüksek sıcaklıklarda viskozitesini koruyabildiği için yaz-kış şartlarına göre yağ değişimine gerek kalmaz.

http://www.uzmantv.com/madeni-ve-sentetik-motor-yaglari-arasindaki-farklar-nelerdir
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2015, 15:40:06 Gönderen: trio »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar bbz motor kodlu 101hp 1.4 16v. 2004 model fabia 1 sedan aracım ile son yağ değişimi sonrası tekrar 10.000 km yapmış bulunmaktayım.
98.000 km - 108.000 km kullandığım yağ Motul X-Cess 5w40 tam sentetik yağ.
Hafta içi tekrar yağ değişim bakımı yapacağım Motul e devam aslında Mobil in de nasıl bir randıman vereceğini merak etmiyor değilim ama maceraya girmek istemiyorum. Mobil 5w40 tam sentetik 4 litre 80 tl civarı fiyatı var Motul 5 litre 5w40 tam sentetikte 120 tl hemen hemen aynı fiyat Motul tam sentetik ile devam.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2016, 15:21:55 Gönderen: trio »

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;559646
Merhaba arkadaşlar bbz motor kodlu 101hp 1.4 16v. 2004 model fabia 1 sedan aracım ile son yağ değişimi sonrası tekrar 10.000 km yapmış bulunmaktayım.
98.000 km - 108.000 km kullandığım yağ Motul X-Cess 5w40 tam sentetik yağ.
Hafta içi tekrar yağ değişim bakımı yapacağım Motul e devam aslında Mobil in de nasıl bir randıman vereceğini merak etmiyor değilim ama maceraya girmek istemiyorum. Mobil 5w40 tam sentetik 4 litre 80 tl civarı fiyatı var Motul 5 litre 5w40 tam sentetikte 120 tl hemen hemen aynı fiyat Motul tam sentetik ile devam.

Peki ne kadar yag eksiltti?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslinda mobil1 5-40 da deneyebilirsiniz. Gerci ne kadar cok km yaptiginizla da alakali. Ama ekonomik olarak etkilenmiyorsaniz motulun ismi yeter ;)

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben ard arda mobil 10-60 kullandim, eksiltme azaldi ama oyle aman aman bi azalma da olmadi. Motul'u ilk defa duydum, daha baska tecrube edinenler var mi? Tavsiye eder misiniz?

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Diğer bütün motor yağları 4 litreyken Motul 5 litredir bunun sebebi de SUBARU marka araçlar 5 litre yağ alır Motul SUBARU ya özel yağ üretir.

https://www.motul.com/tr/tr/news/group-partners/motul-ve-subaru-isbirligi-turkiye-de-buyuyor

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Cenk bey motul kullanirken araciniz 10000 km'de ne kadar yag eksiltiyor?

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sanırım en fazla 300 - 500 gr 10.000 km de. Yağı ilk koyduğumda yağ çubuğunun tırtırlı kısmının en üstündeydi buna 4/4 dersek su an tırtırlı alanın en üstünün az altında 4/3 diyebiliriz. Birde önemli olan bu yağla birkaç kez devam etmek yani 10.000 + 10.000 km gibi 2. 3. yağ değişiminden sonra faydası daha da artıyor.

Alıntı yapılan: mkfc66;559887
Ben ard arda mobil 10-60 kullandim, eksiltme azaldi ama oyle aman aman bi azalma da olmadi. Motul'u ilk defa duydum, daha baska tecrube edinenler var mi? Tavsiye eder misiniz?

10w60 yağ çok kalın Ankara nın soğuğu da soğuktur kışın aracınızın motoru tam yağlanmayacaktır buda motora zarar verir bu aracın kitapcığında 5w30 diyor 10w60 mineral yağ yerine 5w40 tam sentetik yağ kullanmanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bir dahaki bakımda tavsiyeniz doğrultusunda motul 5-40 koyacağım. Tavsiyeniz için teşekkürler.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkfc66;559958
Bir dahaki bakımda tavsiyeniz doğrultusunda motul 5-40 koyacağım. Tavsiyeniz için teşekkürler.

Rica ederim inşallah sıkıntınız çözülür.

Çevrimdışı garcelli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
trio isimli üye sayesinde sıkıntım büyük oranda azaldı. çok teşekkürler...

2001 fabia aracım var. ruhsatta 75 beygir yazıyor servis 101 beygir diyor. gücü zannımca 101. yağ eksiltme sorunu çok fazlaydı bende. en son çılgına döndü motor :) çok motordan anlamam bu arada. yakın dostum tamirciye götürdüm. 2-3 bin masraf ister dedi bişeyler saydı. ya sürekli yağ ekler kullanırsın ya da satarsın daha mantıklı dedi.

motul yağ koymadan önce yaklaşık 2000 km de 2.5 litre yağ eksiltmişti araç. çözüm zor diye düşünüyordum. motul yağ aldım TRİO arkadaşın önerisi üzerine. en son 1500 km yaptığımda kontrol ettim tahminim 200-300 mL eksilme var. hatta yağ bidonuna baktım usta tam tamına 4 L koymamış zaten birazcık eksik koymuş. yani birazcık daha eksilirse o kalan 1 L yi de eklerim 7-8 bin km gidebilirim diye düşünüyorum. ilk yağ değişiminde bile bu kadar düzeldiyse durum bikaç değişimden sonra çok memnun kalacağımı düşünüyorum.

TRİO arkadaşa tekrar tekrar teşekkürler... sağolsun, Allah kazasız belasız yolunu açık etsin :)